Předplatit časopis Finmag

Šance pro firmy i designéry. Kreativní vouchery podpoří průmysl i řemeslníky

Petra Nová
Petra Nová
13. 1. 2023

Malé a střední podniky mohou žádat až o dvousettisícovou dotaci na kreativní služby v rámci výzvy Design Credits, která je součástí komponenty Národního plánu obnovy Ministerstva kultury České republiky. Výzva nabízí dotaci podnikům orientovaným na průmyslovou či řemeslnou výrobu. Celkově je v programu pro letošní rok připraveno deset milionů korun.

Šance pro firmy i designéry. Kreativní vouchery podpoří průmysl i řemeslníky
Dotační výzva Design Credits si klade za cíl podpořit malé a střední podniky ve spolupráci s profesionálními kreativci (ilustrační foto) / Zdroj: Shutterstock

„Češi mají spoustu skvělých a originálních nápadů, existuje ale řada projektů, které potřebují pomoci se startem realizace po designové stránce. Proto byla spuštěna podpora spolupráce firem s profesionálními designéry, kteří mohou firmám pomoci,“ říká Radomil Doležal, generální ředitel CzechTrade.

Agentura CzechTrade novou výzvu administrativně zajišťuje. Cílem programu je podpořit propojení malých a středních firem s kreativními profesionály, kteří firmám pomohou inovovat design produktů. Jednotlivé společnosti mohou z celkové výše deseti milionů korun získat na jeden projekt finanční podporu v rozmezí 50 až 200 tisíc korun.

Designéři podle Doležala pomohou malým a středním podnikům reagovat na požadavky trhu a tím podpoří i jejich konkurenceschopnost, posílí exportní připravenost a významně zvýší hodnotu jejich značky. „Jedná se o společný tvůrčí proces firmy a produktového designéra, který povede k zefektivnění vzhledu nebo funkčnosti vlastního produktu,“ říká Doležal.

Žadatel o dotaci si musí pro realizaci projektu vybrat některého z profesionálů, kteří jsou součástí adresáře designérů agentury CzechTrade. „Hlavní cílem Design Credits je zahájení průmyslové výroby produktů s vysokou přidanou hodnotou,“ upřesňuje vedoucí Design Centra CzechTrade Zuzana Sedmerová s tím, že do adresáře designérů CzechTrade se mohou průběžně registrovat profesionální designéři zdarma.

Malé a střední podniky mohou podat žádost o dotace v dotačním portálu ministerstva kultury do 31. července 2023. Nárok na získání dotace mají firmy se sídlem nebo provozovnou na území České republiky a zároveň s prokazatelnou historií minimálně tři měsíce před vyhlášením výzvy. Příjem žádostí byl zahájen 3. ledna.

Maximální výše dotace je až 85 % z celkové výše odměny designéra za vytvořené autorské dílo, přičemž celková výše dohodnuté odměny za vytvoření designu není stanovena. Na jednu projektovou žádost lze poskytnout dotaci v maximální výši 200 tisíc korun. Všechny schválené projekty musí být realizovány nejpozději do 30. září 2023. 

Podrobné informace k výzvě žadatelé naleznou na webových stránkách CzechTrade nebo Ministerstva kultury ČR. Podobný účel podpory rozvoje malých a středních podniků plní i takzvané kreativní vouchery.

Podnikavé ČeskoFinmag.cz

Kam dál? Podnikavé Česko na Finmagu:

Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne? Čtěte v novém Finmagu

Je sport dobrý byznys? Bezpochyby. Když ale je řeč o olympiádě, není to tak jednoznačné. Pořadatelská města totiž stále víc a víc prodělávají. I miliardy dolarů.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

SPORTEM K BYZNYSU

Nejlépe placení sportovci? Michael Jordan, Tiger Woods, Christiano Ronaldo… • Proč se olympiáda stala globálním černým Petrem? • Jak se vrcholový závodník stane vrcholovým manažerem

BYZNYS JE HRA

„Nenapadlo by mě takovou firmu rozjíždět, kdybych neměl ADHD,“ říká Rosťa Novák o úspěšném Cirku La Putyka. • Proč Elonu Muskovi už není do smíchu • Zachránili barokní skvost, teď chtějí manželé Lazarowitz svůj zámek odkázat státu

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Petra Nová

Petra Nová

Copywriterka, externí spolupracovnice NextPage Media. Kromě hrátek s písmenky se jako absolventka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy zajímá i o historii. Ráda se toulá po světě i vlastní domovině a... Více

Související témata

dotacefinancemalé a střední firmypodnikáníPodnikavé Českostátní podpora

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne?

Koupit nejnovější číslo