Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Mezinárodní den muzeí

Kdy slavíme:
Od roku:
1977
Vyhlásil:
Mezinárodní rada muzeí (The International Council of Museums, ICOM) při UNESCO
Mezinárodní den muzeí
Mezinárodní den muzeí (ilustrační foto) / Zdroj: Růžičková / DALL-E

18. května slaví svátek:

Nataša

Mezinárodní den muzeí je významný den pro kulturní instituce, který byl poprvé stanoven v roce 1977 Mezinárodní radou muzeí (ICOM). Cílem tohoto dne je zvýšit povědomí veřejnosti o důležitosti muzeí jako prostředku kulturní výměny, rozvoje vzájemného porozumění, spolupráce a míru mezi národy. Tento den se slaví každoročně 18. května.

Na tento den připravují muzea a galerie speciální programy pro návštěvníky. Zvýšený zájem veřejnosti se očekává především u stálých expozic, které jsou srdcem muzeí a galerií. Exponáty v nich představují historické dokumenty, umělecká díla nebo vědecké objekty, které nám poskytují cenné informace o historii, kultuře nebo vědě.

Během Mezinárodního dne muzeí se často konají noční prohlídky, což jsou speciální akce, při kterých jsou muzea otevřena po oficiálních otevíracích hodinách, často až do půlnoci. Tyto prohlídky nabízejí jedinečnou příležitost prozkoumat muzeum v atmosféře ticha a tajemnosti a poskytnout unikátní zážitek z návštěvy muzea.

Mezinárodní den muzeí je den, kdy se veřejnosti představuje kulturní bohatství národa skrze muzea a galerie a diváci mají možnost prohlédnout si nejrůznější expozice, zapojit se do speciálních programů, navštívit muzeum během noční prohlídky a třeba i navštívit galerie a shlédnout práci různých uměleckých talentů. V tento den uspořádejte ve své galerii nebo muzeu speciální akce, prodávejte zvýhodněné vstupenky a prodlužte otevírací dobu, ať může přijít co nejvíce návštěvníků.

Užitečné otázky a odpovědi

  • Mezinárodní den muzeí vychází na 18. května.
  • Mezinárodní den muzeí vyhlásil(a) Mezinárodní rada muzeí (The International Council of Museums, ICOM) při UNESCO.
  • Mezinárodní den muzeí je vyhlášen od roku 1977.

Text vytvořený umělou inteligencí neprošel redakční kontrolou. Vychází z relevantních zdrojů, přesto si informace vždy ověřujte.

Ohodnoťte tento den

-
0
+

Sdílejte

Související témata

Nejbližší státní svátky

Nadcházející prázdniny

Nejbližší svátky (jména)

Zdeňka
Jan, Ján
Adrian, Adriana
Ladislav
Lubomír
Pavel, Pavol, Peter, Petr
Šárka
Jaroslava
Patricie
Po
Út
St
Čt
So
Ne

Konkrétní mezinárodní den?

Nejčtenější články