Dušan Moskaliev: Se svým byznysem míříme na Západ

Ondřej Tůma
Ondřej Tůma
18. 6. 2021
 5 895

Proč expanduje skupina realitních fondů ZDR raději do německy mluvících zemí než na „levnější“ Východ? Proč sází na retailové parky a potravináře? Jak probíhá boj o nové investory? A jaké nemovitosti jsou dneska v Česku nejatraktivnější? Vše v novém dílu Finmag podcastu.

Dušan Moskaliev: Se svým byznysem míříme na Západ
Dušan Moskaliev / Zdroj: Tomáš Cetkovský

Pandemie zasáhla mezi komerčními nemovitostmi především vícepatrová nákupní centra, která zůstala z větší části uzavřená. Naopak menší retailové obchodní parky fungovaly dál. „Ukázalo se, že naše investiční strategie je odolná i v takto nejisté době. Potraviny, drogerie, lékárny, zverimexy a další obchody – navzdory přísným vládním opatřením mělo 84 procent našich nájemníků otevřeno,“ vzpomíná na krušné chvíle loňského roku Dušan Moskaliev, partner a finanční ředitel skupiny realitních fondů ZDR Investments.

V pokračování našeho podcastového speciálu o českých realitních fondech a nemovitostním trhu Moskaliev popisuje, že větší komplikace nepředstavoval ani byznys na dálku. „Dokázali jsme dobře fungovat online. Poslední akvizici v Německu jsme například dotáhli přes partnerskou advokátní kancelář tak, že nás zástupci německé banky, která poskytla spolufinancování, naživo vůbec neviděli,“ dodává.

Segment trhu, na který se skupina ZDR Investments se svými realitními fondy zaměřuje, do značné míry určuje i kurz její zahraniční expanze. Portfolio firem, které si nemovitosti pronajímají, je totiž z velké míry tvořeno diskontními řetězci z Německa a Rakouska. „Akvizice v Polsku, Maďarsku, na Ukrajině nebo ještě víc na východě nás nelákají. Ty trhy podrobně neznáme, v developmentu i ve financování máme dobré zkušenosti v Německy mluvících zemích a nevidíme důvod na svém zaběhnutém byznysplánu něco měnit,“ říká Dušan Moskaliev a dodává, že roli hraje i transparentnost podnikatelského prostředí ve spojení s menší byrokratickou zátěží.

„Na Západě je právní i bankovní prostředí mnohem přehlednější. Úvěrová smlouva s rakouskou bankou na 20 milionů eur je na tři strany, k tomu je pak šest stran doprovodných podmínek. Když si vezmete českou nebo slovenskou smlouvu od stejného finančního domu, tak má těch stran pro podobný typ úvěru třeba čtyřicet,“ upozorňuje Moskaliev, který se rozpovídal také o tom, že by skupina ZDR chtěla už brzy nabízet investice do svých fondů i klientům ze zahraničních trhů, kdepůsobí.

Za pozornost také stojí spolupráce s developerskou skupinou Traxial. Její majitel Zdeněk Prázdný je totiž zároveň partner ZDR Investments. Řada jeho projektů tak končí ve „vlastních“ realitních fondech. „Je to velká výhoda. Do fondů se nám dostávají nemovitosti, u kterých de facto známe každou cihlu. Dává nám to větší klid a možnosti plánovat,“ vysvětluje Dušan Moskaliev.   

Dušan Moskaliev

Narodil se v roce 1974. Financováním nemovitostí se zabývá přes dvacet let. Postupně pracoval pro Vereinsbank, skupinu Deutsche Bank, ve vedoucí pozici českých a slovenských společností skupiny Raiffeisenlandesbank Oberösterreich či v představenstvu spořitelního družstva. Od roku 2018 je partner a finanční ředitel skupiny realitních fondů ZDR Investments.

PODZIMNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?

Věda proniká stále víc do byznysu. A byznys stále víc do vědy. Továrny na nápady přikládají pod kotel, velcí investoři vidí v podpoře výzkumu a vývoje smysl.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

VĚDA JE BYZNYS • „Máte-li jako primární motivaci peníze, nemůžete dělat vědu,“ říká experimentální fyzička Helena Reichlová Robotika v Česku nemá podmínky pro přežití Kolik dává na výzkum a vývoj Gates, Zuckerberg nebo Kellnerová?

BYZNYS JE VĚDA • Čůčonomie jako nový vědní obor o vínu? „Přidaná hodnota farmaceutického průmyslu je větší než automotive,“ tvrdí Jaromír Zahrádka V Japonsku si kupují hračky dospělí

STYL JE UMĚNÍ • Architektka Anna Šlapetová bydlí s podmínkou kapitánských zkoušek Jan Kaláb hledá hranice inspirace Kodaň slouží jako učebnice života bez aut

HRY, SNY, RADOSTI • „Na kole prostě žiju,“ říká první Češka, která absolvovala cyklistický závod Paříž – Brest – Paříž Proč to labužníky táhne do Tábora? Je správné mít daňové úlevy na služební kupé za 6,7 milionu korun?

Ohodnoťte článek

-
11
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Ondřej Tůma

Ondřej Tůma

Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Studoval také na Fakultě humanitních studií v Praze a na Goethe-Universität ve Frankfurtu nad Mohanem. Má za sebou stáže v Českém rozhlase... Více

Související témata

BrandInsightinvesticeinvestice do nemovitostínemovitostipodcastPodnikavé Českoreality

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo