Bitcoinu a spol. hrozí těžká rána, varuje zakladatel první české kryptosměnárny
Kryptoměny se stávají přístavem, kam lidé postižení ruskou agresí i sankcemi Západu vůči Kremlu ukrývají své rubly či hřivny, říká v dalším díle Finmag podcastu zakladatel a majitel první české kryptosměnárny Simplecoin Pavel Niedoba. To s sebou nese i riziko možného zákazu krypta v Evropě či USA, pokud se ukáže, že Rusové za krypto nakupují zbraně.

„V tom případě by to znamenalo těžkou ránu nejen pro krypto, ale celý demokratický svět,“ říká Niedoba. Sám ale doufá, že se to nestane a že se krypto naopak ukáže jako jeden z prostředků, který funguje za všech okolností. Pak by naopak hodnota těchto aktiv prudce vzrostla.
„Já osobně předpokládám, že v brzké době můžeme vidět razantní zvýšení ceny bitcoinu,“ pokračuje pozitivně Niedoba. Celý finanční sektor je podle něj aktuálně v šoku, jehož výsledkem může být, že některé bankovní domy možná i zkrachují. A tuto situaci podle Niedoby začne stát sanovat.
„To znamená, že (centrální banky) pak vydají další emise nekrytých korun, což v kombinaci s přerušením všech dodavatelských řetězců bude znamenat, že ceny všeho vyletí do absolutních nesmyslů,“ říká Niedoba s odkazem na nedávný rapidní růst cen pohonných hmot.
Teď už je to uhlazenější, ale punk to svým způsobem pořád je. Jen je to už v jiných rovinách.
Začátek v kryptu? Těžký punk...
Niedoba se netají tím, že ač stojí v čele společnosti, stále je primárně programátor. Ke kryptu se poprvé dostal někdy v roce 2013, kdy naletěl podvodníkům a o všechny nakoupené bitcoiny (které tehdy stály nižší jednotky tisíc korun) přišel. Právě díky tomu ale Simplecoin prakticky vznikl.
Ke kafi ku poslechu máme...

Nebaví snad číst? Nevadí! Co oči nebaví, uši napraví! Finmag podcast: Reality, investice a zajímaví hosté. Uvařte si kafe, sedněte si, a zaposlouchejte se. Dobrou chuť!
„Byl jsem naštvaný, stěžoval jsem si sousedovi, co s tím mám dělat. A ten mi navrhl, ať si udělám vlastní směnárnu,“ vypráví Niedoba. Ač byl k tomuto nápadu zprvu skeptický, za tři týdny vznikla základní jednoduchá stránka, která prakticky jen sbírala požadavky na směnu.
Se svým produktem přišli v pravý čas. „Zrovna byl první větší peak, kdy o tom začala všechna média psát,“ vzpomíná CEO Simplecoin s tím, že hned další den začaly chodit na jejich účet peníze. „My jsme ale tolik bitcoinů ani neměli a neuměli jsme to obchodovat,“ přiznává s odstupem času Niedoba. „Na lyžích jsme posílali bitcoiny z vleku.“
Na dotaz, zda to tehdy byl „těžký punk“, ale odpovídá poměrně překvapivě: „Teď už je to uhlazenější, ale punk to svým způsobem pořád je. Jen je to už v jiných rovinách.“ Naráží tím především na podvody, které se kolem kryptoměn jakožto mladého finančního trhu často rojí.
„Musíme vědět, že peníze, které u nás daný člověk utrácí, nejsou kradené.
Regulace kryptoměn? Nutné zlo...
Na začátku, někdy v roce 2014, začaly podle Niedoby zcela triviální podvody s platbami v bitcoinech. Jako příklad uvádí prodej iPhonu na nějakém internetovém bazaru. Jednou z hlavních výhod kryptoměn je totiž od počátku anonymita, která je s nimi spojena.
Podobné podvody museli začít řešit i v Simplecoinu. Dnes Niedoba tvrdí, že ty největší podvody se jim i díky postupně nastavovaným globálním pravidlům podařilo zcela eliminovat. Zcela anonymně lze dnes totiž obchodovat už jen pod pět tisíc korun. „Když někdo přijde o pár tisíc, je to skoro levná lekce do budoucna, aby si dával pozor,“ říká.
V tomto ohledu Niedoba považuje regulaci krypta za potřebnou, zejména pak pravidla typu AML (opatření na potírání praní špinavých peněz) spojené s nutností identifikovat osobu, která obchod provádí. „Musíme vědět, že peníze, které u nás daný člověk utrácí, nejsou kradené,“ přibližuje praktický dopad pravidel na jeho podnikání.
Rozhovor se stočil i na téma vývoje v kryptu. Niedoba to pěkně, a krátce, shrnul: „V roce 2013 krypto znamenalo koláče bez práce. Rostlo hodně. Od roku 2014 začaly podvody a všichni se měli na pozoru. V roce 2015 bitcoin vyklesal a přestalo se o něm mluvit. A rok 2017 byla vlna, kdy to opět šlo nahoru. A podvody ustaly.“
V podcastu dále uslyšíte:
- Jak konkrétně vypadala první verze Simplecoinu?
- Jak Niedoba vidí současnou situaci v návaznosti na inflaci?
- Jak rafinované jsou podvody v kryptu?
- Jak se Simplecoin staví ke spolupráci s úřady?
- A jaké plány mají v Simplecoin do budoucna?
Nenechte své peníze spát aneb Kdo hýbe miliardami v Česku
Kam dál? Podcast na Finmag.cz:
- Investovat v Rusku? To je hodně riskantní sázka, varuje analytik
- Firmy jsou jako děti, o brečící je třeba se starat, říká zakladatel Vasky
- Byznys a podnikání? To je hlavně pot, krev a slzy, říká přísný mentor Kastner
- Vyklesaný Facebook je teď hodně zajímavý, říká investor Šura
- Mladí při investování zbytečně riskují, říká Krejčí
Finmag BrandVoice: Partnerem článku je
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu

Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2