Předplatit časopis Finmag

Články na téma: bankovní daň

Další články na téma bankovní daň najdete na Peníze.cz.

Jdeme po vás, za úspěch se platí! Snaha zavést bankovní daň říká o Česku jen to nejhoršíkomentář

Jdeme po vás, za úspěch se platí! Snaha zavést bankovní daň říká o Česku jen to nejhorší

Část vládních politiků uvažuje o speciální dani na aktiva bank, nebo alespoň k donucení bankovních domů k financování státních projektů. Důvod? Mají prý moc velký zisk. O Česku to říká jediné: když teď zdaníme banky, proč bychom příště nesáhli i po dalším kvetoucím odvětví? Nebo přímo těch firmách, které mají vysoké zisky?

Marek Hudema6. 6. 2024
Jak kurýrovat finance? Fialova vláda zkouší recepty ČSSDkomentář
 16 431

Jak kurýrovat finance? Fialova vláda zkouší recepty ČSSD

Vláda ždíme daňové poplatníky, živnostníky i firmy. Zkouší zoufalé věci, které nedávno marně prosazovala ČSSD. Přesto se jí nedaří vyhrabat rozpočet z deficitů a zarazit zadlužování státu.

Pavel Jégl7. 5. 2024
Až dlužníci přestanou splácet. Nejistá sezóna bank očima expertů
 27 692

Až dlužníci přestanou splácet. Nejistá sezóna bank očima expertů

Nad bankou sa blýska: odklady splátek, zamrzlá ekonomika, druhá vlna pandemie a k tomu ještě hrozba bankovní daně. Čekají na tuzemské banky krušné časy?

Ondřej Tůma11. 9. 2020
Úžasný ČEZ. Managementu navzdory
 15 508

Úžasný ČEZ. Managementu navzdory

„ČEZ je úžasná firma managementu navzdory. Cena silové elektřiny výrazně stoupla, to samé se týká povolenek, takže si myslím, že akcionáře čeká několik růžových let,“ říká investor Jaroslav Šura.

Ondřej Tůma15. 6. 2019
Když vám všechno hraje do karet, zvládne ministra financí i cvičená opice
 11 202

Když vám všechno hraje do karet, zvládne ministra financí i cvičená opice

Politici před volbami obvykle slibují hory doly, po volbách ale začínají ztrácet paměť. Třeba i proto, že velká část slibů se prostě splnit nedá. V pokračování rozhovoru s ekonomem Lukášem Kovandou jsme si posvítili na volební programy českých parlamentních stran.

Ondřej Tůma12. 8. 2017
Očima expertů: Bankovní daň jako past na voliče?
 17 236

Očima expertů: Bankovní daň jako past na voliče?

Zdaníme banky, ty beztak vydělávají až moc. Navíc z nich spousta peněz odtéká do zahraničí. Premiér Bohuslav Sobotka má jasno v tom, jak zaujmout voliče. Co jeho nápadu říkají ekonomové?

Ondřej Tůma24. 2. 2017
Kdo zaplatí daň uvalenou na banky? Banky ne...
 13 290

Kdo zaplatí daň uvalenou na banky? Banky ne...

Bankovní daň je nesmysl. Může především dobře posloužit v předvolební kampani. A ano, může přinést i nějaké peníze do rozpočtu. Nenechte se ale mýlit: než je tam banky nasypou, vyberou je od nás. Daňový systém je džungle, která nepotřebuje nové přírůstky, ale radikální prořezávku. Zjednodušení, zpřehlednění a ze všeho nejvíc stabilitu.

Jan Traxler20. 2. 2017
Opravdu  chceme jít maďarskou cestou?

Opravdu chceme jít maďarskou cestou?

Před posledními volbami strašily pravicové strany „řeckým nebezpečím“. Jen málokdo ale věřil tomu, že bychom dokázali klesnout tak hluboko jako Řekové (i když nás zachraňuje spíše německá ekonomika než naše vlastní moudrost). Ale vzhledem k tomu, jak vláda mrhá svým omezeným časem na rituální tanečky místo skutečných činů, se možná pomalu vydáváme na cestu maďarskou.

Tomáš Prouza21. 12. 2010