Články na téma: big data

Proč vidím, co jiní ne? Jak vzniká jedenáct milionů veřejných prostorů
Množství údajů, které za sebou trousíme při pochodu virtuálním prostorem, se nám po automatizovaném zpracování algoritmy vrací jako bumerang v podobě až děsivě přesného mikrocílení. Díky němu je každý z nás vystaven odlišnému informačnímu obsahu a zároveň odstaven od toho, který konzumují ostatní. Jak dlouho bude trvat, než personalizaci podlehne i prostor fyzický?

Velká data, velký problém. Pandemie není olympiáda, abychom se poměřovali
Ještě nikdy v dějinách se lidé tolik nespoléhali na data jako v dnešní covidové době. Ještě nikdy se zároveň tak jasně neukazovalo, že data sama o sobě nemoc neporazí a nic nezlepší, když jim chybí rámec. Big data – big problem.

Očima expertů: Čtvrtá průmyslová revoluce. Co nám dá a co vezme?
Už jste to slyšeli? Je tu revoluce, převrat, zachraň se kdo můžeš. Nebo se k té revoluci přidej, třeba na tom vyděláš. Ovšem – před čím se to máme schovávat? K čemu přidat a jak? Co je to čtvrtá průmyslová revoluce, kterou se kdekdo ohání? Je vůbec? Otázky, otázky, otázky. Mají experti odpovědi, odpovědi, odpovědi?

Michal Šmída: V Česku chybí opravdová podnikatelská ikona
„Pořád je tu patrný takový ten negativní postoj ke slovu podnikatel. Je to přežitek z devadesátých let. Mladí lidé tu ale nejsou tolik motivovaní k tomu, aby po vysoké škole zkusili něco svého a nešli rovnou do nějakých větších firem a korporací,“ říká v pokračování našeho rozhovoru Michal Šmída, ředitel společnosti Twisto.

Aleš Michl: Každého ministra pozvat na kobereček obhajovat výdaje
Aleši Michlovi nedošel dech ani při běhání, takže jsme spolu mohli probrat problémy naší ekonomiky, výhody oslabení kurzu koruny a jeho spolupráci s Andrejem Babišem. „Musí se tu začít šetřit na ministerstvech, je potřeba elektronizovat státní správu a taky sem chci dotáhnout Teslu,“ popisoval mi svoje vize portfoliový stratég Raiffeisenbank a poradce budoucího ministra financí.

Zoufale vydřené Hejno bez ptáků
Ekonomovi Filipu Douškovi se podařilo udělat ze svého filozofického románu kult ještě dřív, než ho vydal. Bohužel je to zároveň taky to největší, co se mu podařilo.

Bída křemíkové mentality
„Chcete-li pomoci lidstvu a vycházíte při tom z předpokladu, že jsou lidi jako roboti, daleko se nedostanete,“ píše Evgeny Morozov ve své sžíravé obžalobě všudypřítomného „internetcentrismu“ a „solucionismu“.

Zachraňte si práci. Naučte se programovat, zvládne to každý
Christopher Steiner varuje, že software udělá řadě lidí pracujících hlavou to, co v minulém století udělaly stroje lidem pracujícím rukama. Nahradí je. Řešení? Využít sílu algoritmů ve svůj prospěch.

Co tě neposílí, to tě zabije. Taleb radí, jak se stát stoikem
Nassim Nicholas Taleb napsal první dlouhou knihu od kultovní Černé labutě. V novince Antifragile propaguje stoický přístup k investování i životu a vysvětluje, proč by kapitáni měli jít ke dnu s lodí.

Bitva u Chlumce po americku: Obamova armáda porazila selskou vzpouru
Amerika přechází od tradičního anglosaského modelu, založeného na střídání vlád, k modelu skandinávskému, v němž pravidelné volby fungují jako potvrzení jediné vládnoucí strany. Po volbách je to zcela zřetelné. Stejné procesy, jaké změnily americkou společnost, probíhají i v některých evropských zemích. Můžeme čekat velmi podobný výsledek.

Našli jsme vám nádor, ale nejspíš vám nic není aneb úvod do předpovídání
Baseballový statistik a politolog Nate Silver radí, jak přemýšlet o budoucnosti. Jeden tip za všechny? Nedržte se jak klíště své Velké Pravdy a hodnoťte informace spravedlivě.

Mít vše sbaleno
Zdánlivě banální kniha o svádění nám toho o znalostní ekonomice a současné společnosti poví víc než některé ekonomické publikace.

Síla zvyku: Kniha, která vám vytáhne prst z nosu
Chcete někomu něco prodat? Nebo ze sebe udělat lepšího člověka? K tak rozdílným cílům vede cesta ze stejného místa: musíte pochopit, jak si lidský mozek utváří návyky.