Články na téma: crowdfunding
Crowdfunding je způsob financování firem či projektů prostřednictvím menších finančních příspěvků od velkého počtu lidí, obvykle přes internetové platformy. Tento model umožňuje jednotlivcům, podnikatelům či neziskovým organizacím získat kapitál od široké veřejnosti výměnou za odměny, podíly ve firmě nebo jiné benefity. Crowdfunding může být využíván pro podporu startupů, inovativních produktů, kulturních projektů či charitativních iniciativ. Mezi nejznámější crowdfundingové platformy patří Kickstarter, Indiegogo nebo český Hithit.
Další články na téma crowdfunding najdete na Peníze.cz.
Kde banky končí, jiní začínají. Experti radí, jak financovat provoz a růst podnikání
Peníze jsou v podnikání klíčové, a to nejen na rozjezd, ale i provoz a rozvoj firmy. Jenže kde je vzít, pokud nemáte dostatek vlastního kapitálu? Půjčovat si od rodiny nedělá dobrotu a banky jsou z principu obezřetné. Na trhu díky tomu sice vznikají alternativy, ve kterých je ale zas složité se vyznat. „Je to hodně o firmách samotných, aby se v tom pokusily zorientovat,“ zaznělo na prvním eventu Finmagu, který se otázce financování firem podrobně věnoval.
Od zpoceného trička k úspěšnému startupu. Prací papírky mění svět zavedných značek
Dobrý nápad může mít občas každý, ne všichni ho ale dokážou přivést k životu a navíc z něj udělat byznys. Podnikatelský příběh Petry Doubkové a její značky EcoHaus vyrábějící prací papírky by mohl být učebnicovým příkladem toho, jak ze studentského nápadu vznikne úspěšný startup.
V bance čekají firmy na úvěr měsíce, u crowdfundingu jde o dny či týdny
Chcete vstoupit na nový trh? Stará výrobní linka už dosluhuje? Potřebné finance lze získat prostřednictvím crowdfundingu. „Šanci má jakýkoliv sektor podnikání. Financovali jsme výrobce remosek, pivovar a vítáme i gastro podniky,“ říká Vít Endler, ředitel a spolumajitel investiční platformy Fingood.
Bez peněz do podnikání nelez? Jak ufinancovat rozjezd vlastního byznysu
Paní, která ráda peče frgále, mladý ajťák, talentovaná švadlena… Rádi by začali podnikat. Odvahu začít se na vlastní triko jim často berou vysoké startovní náklady. Skvělý podnikatelský záměr nestačí, jsou potřeba i finance. Jenže pro banky jsou takoví lidé rizikovými klienty. Co s tím? Možností, jak získat potřebné prostředky, je víc.
I drobný investor dokáže velké věci. Co je to crowdfunding a na co si dát pozor
Investiční prostředí posledních let prochází dynamickými změnami, kdy investoři stále častěji hledají alternativní cesty k diverzifikaci portfolií. Ve světě financí se tak objevuje stále více inovativních způsobů investování, které rozšiřují přístup ke zhodnocení kapitálu a otevírají dveře k novým příležitostem pro investory všech velikostí. K jedním z nich patří i crowdfunding. Pojďme si představit, co to je, a podívat se na jeho výhody i nevýhody.
Od banky, od přátel, nebo přes crowdfunding? Kde vzít na rozjezd podnikání
Máte vymyšlený podnikatelský plán, jasně nastavenou vizi a teď už „jen“ řešíte, jak a kde na rozjezd podnikání vzít? Na půjčky od přátel a rodiny pozor, skrývá se v nich riziko zničení mezilidských vztahů. Jaké alternativy existují k půjčce od banky? Na to se podíváme v dalším dílu speciálu Jak začít podnikat.
Jsme po depresi, teď vystřelíme vzhůru, věří zakladatel investiční platformy
Dřív šéfoval Home Creditu, posléze založil fintechový startup, který dopřává investorům celkem slušný výnos z půjček na podnikatelské záměry v realitním sektoru. „Nic nedělat jsem vydržel tři měsíce, pak jsem objevil díru na trhu,“ vzpomíná zakladatel platformy Roier David Bystrzycki.
Jak se zajistit na stáří? Startup Roier věří v crowdfunding do nemovitostí
Najít díru na trhu je těžké. V oblasti, kde dominují banky a další velcí hráči, je to však ještě těžší. Davidovi Bystrzyckému se to i přesto povedlo. Vybudoval úspěšný crowdfundingový startup, který mění způsob, jakým Češi investují do nemovitostí. „Původně jsem hledal bezpečné možnosti, jak si zajistit stabilní rentu,“ říká ve Finmag podcastu spoluzakladatel platformy Roier.

Dosáhli jsme už inflačního vrcholu? Až zima ukáže...
Guvernér Jiří Rusnok se na konci svého mandátu rozloučil s Českou národní bankou (ČNB) výrazným zvýšením úrokových sazeb. Dosáhli jsme tím pomyslné poslední dírky utahování opasků, nebo nás čeká další?

Nedostupnost bydlení nahrává investorům, roste zájem o nájmy
Od konce loňského roku vzrostly dle HB Indexu ceny bytů o víc než pět procent. Byl to nejrychlejší růst za poslední rok. Společně s rostoucími úroky hypoték se tak vlastní bydlení opět stává víc nedostupným. Pro investory je to ale i dobrá zpráva: roste totiž zájem o nájemní nemovitosti.

Známé české značky rostou díky investičnímu crowdfundingu
Značky Bagind company a Tomas Arsov, tuzemské společnosti, za kterými stojí silný podnikatelský příběh a rychlá expanze. Co je spojuje?

Vyplatí se nyní investice do nemovitostí?
Ceny bytů stále rostou a trh vyhlíží splasknutí realitní bubliny. Zatím bezúspěšně. Existují ještě možnosti, jak investovat do nemovitostí? Dobrou zprávou je, že ano.

Dluhopisy. Cesta ke snadnému zbohatnutí, nebo ke ztrátě peněz?
Investiční trh za poslední roky zaplavila vlna dluhopisů. Emitenti se přetahují o přízeň investorů. Ovšem ne všechny příběhy s dluhopisy v hlavní roli končí šťastně. Je investice do nich risk, nebo cesta ke zbohatnutí?

Prvních výstřelů se investoři zalekli. Teď už se kvůli inflaci vracejí, říká Endler
„Podnikatelé budou schopni akceptovat i dražší peníze. Dlouhodobě však nemusí ekonomika úroky přes deset či dvanáct procent unést,” říká spolumajitel a šéf společnosti Fingood Vít Endler.

Investice již od tisíce korun. Má to smysl?
Česká národní banka (ČNB) před pár dny zveřejnila březnovou míru inflace. Ta se vyšplhala opět o něco výš, aby se zastavila na hodnotě 12,7 %. Investování jako nástroj proti inflaci se tak zas o něco víc dostává do popředí. Má smysl investovat i nižší částky?

Lidé firmám. Crowdfunding není jen Kickstarter, říká šéf investiční platformy
Byznys s poskytováním firemních úvěrů je složitý už jen v tom, že cílí na dvě skupiny, jejichž preference jdou proti sobě: podnikatele a investory. „Musíme obě vybalancovat a uspokojit,“ říká Vít Endler, šéf crowdfundingové platformy FinGOOD. Ve Finmag podcastu kromě jiného vysvětluje, proč investorům doporučuje diverzifikaci vynaložených prostředků do více projektů.

Zaručený návod na boj s inflací? Existuje
Na běžných účtech leží Čechům přes tři biliony korun, které každým dnem ztrácejí víc a víc ze své hodnoty. Pokud se lidé dobrovolně nechtějí nechat okrádat o vlastní vydělané peníze, je na čase začít se jim věnovat. Jak? Cesta je jednoduchá.

Ženám vstup povolen aneb Jak se daří bourat investiční stereotypy
Ještě pár let nazpět bylo investování výhradně pánským klubem. V poslední době ale ženy začínají do tohoto světa stále více pronikat. Ženy, které už jeho kouzlo objevily, v něm navíc projevují skvělý instinkt, který by jim leckterý investor-muž mohl závidět.

Jak investovat do nemovitostí bez hypotéky
Přehřívající se nemovitostní trh v kombinaci s růstem úrokových sazeb nevytváří úrodnou půdu pro koupi investičních nemovitostí. Existuje však stále možnost, jak lze na nemovitostech vydělat i bez hypotéky. Tou je investiční crowdfunding.

Crowdfunding pro firmy? Každému nedáme, říká šéf investiční platformy
Půjčky pro firmy můžou u crowdfundingových platforem podražit. Vít Endler z investiční platformy finGOOD vysvětluje, že pokud má jeho společnost při dnešní inflaci nabídnout investorům rozumné zhodnocení, bez mírného zvýšení úroků půjček to nepůjde.

Zakladatelé finGOOD: Miliardy zbytečně ztrácejí na hodnotě
„Vracíme se ke kořenům a z procesu financování vynecháváme banky. Je tu obrovský potenciál – na běžných a spořicích účtech v Česku leží ladem miliardy korun. Stačí je vzít a šikovně investovat,“ říká spoluzakladatel crowdfundingové platformy Roman Vyorálek.