Články na téma: ekonomická krize

Radek Špicar zblízka: Nejtěžší chvíle už má česká ekonomika za sebou
Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy chodí často na balet, jen Louskáčka vloni viděl pětkrát. Dělá mu starosti výchova dcer a uklidňuje ho jízda ve starém džípu. Více se o něm dozvíte v tradiční rubrice Finmagu Zblízka.

Chaos, amatérismus a ignoranství. Nová bankovní krize se zapíše do učebnic
Přelije se současná bankovní krize do velké hospodářské krize? Trh tomu příliš nevěří. Uplynulé období každopádně vejde do učebnic ekonomie jako éra chaosu, amatérismu a ignorantství.

Krach Silicon Valley Bank pro úplné laiky. Opakuje se snad rok 2008?
Krach americké prominentní banky Silicon Valley Bank (SVB) vyvolává nepříjemné reminiscence na rok 2008 a pád Lehman Brothers. Proč je ale teď situace jiná? A v čem se teď otevírá příležitost pro investory s pevnými nervy?

Proč padla SVB? Přecenila dluhopisy, podcenila zajištění
Banku, která se zaměřovala hlavně na startupy, dostal na kolena nezvykle vysoký podíl dluhopisů v aktivech v kombinaci s naprostou absencí takzvaných zajišťovacích swapů. Komentář ekonoma Pavla Kohouta.

Moje peníze, moje oběti. Krizi zatím zkoušíme vysedět, říká šéf Mattoni
Vedení Mattoni 1873 převzal Alessandro Pasquale před 15 lety po otci Antoniovi. Firma letos roste až dvouciferným tempem, i díky tomu může zdražování zatím pozdržet. V rozhovoru pro Finmag Pasquale mluví o utahování opasků, zelených ideálech, motýlím dědictví a mazaném otci.

Nejveselejší ulice se změnila v nejsmutnější. Žije jen za dveřmi
Našlo by se jich po republice takových víc, ale oblasti v okolí brněnské Kozí ulice je ta proměna opravdu markantní. V místech, kde běžně i v zimě šumí smích a hovor lidí postávajících před vyhlášenými podniky, se teď míhají jen poslíčci s jídlem. A provozovatelé zdejších barů a hospod přemýšlejí, jak dlouho to ještě takhle vydrží.

„Bouřlivá dvacátá“, verze 2.0. S koncem krizí přichází pořádná jízda
Po dvanácti měsících izolace, uzavřených podniků a teď i okresů, přeplněných nemocnic, krachujících byznysů a rostoucí nezaměstnanosti, nemluvě o desetitisících mrtvých, už je pro leckoho těžké se dívat do budoucnosti optimisticky. Co když nás ale nečekají roky krize a zmaru, ale začátek pořádně rozjeté party dekády?

Dokud nezešílíme, nepřijde. Hyperinflací se strašíme zbytečně
Historie se opakuje. Po dlouhých 12 letech se opět začalo mluvit o strašáku vysokých cen, dokonce snad o hyperinflaci. Jestli se ovšem doslova nezblázníme, nekontrolovatelného růstu cen se bát nemusíme. Neznamená to ale, že by všechno bylo v pořádku.

Kam teď investovat. Akcie očima expertů
Říká se, že větší pokles cen akcií je ideální doba k jejich nákupu. Ptáme se odborníků, jestli to platí i teď. A pokud ano, do jakých akcií tedy investovat.

Tohle dejte do učebnic ekonomie. Minulé desetiletí očima expertů
Možná za sto roků odbudou v učebnicích ekonomické historie „desátá léta“ půlstránkou. Dnes ale experti říkají, že se právě v minulé dekádě převracely ekonomické principy naruby.

Očima expertů: Krize za dveřmi. Kdy a odkud přijde?
Německo, Velká Británie i USA míří do recese. Může zadrhnutí největších ekonomik vyvolat další globální hospodářskou krizi, nebo jde jen o zbytečnou paniku?

Očima expertů: Zlato, pojď na to
Vyplatí se dnes investovat do zlata? A pokud ano, tak jakým způsobem?

Očima expertů: Turecko se potápí. Koho stáhne ke dnu?
Turecká ekonomika je v pořádném průšvihu. Co krizi způsobilo? A kdo bude další? Zeptali jsme se ekonomů, investorů a analytiků.

Očima expertů: Startuje Čína další ekonomickou krizi?
Čína si kýchla a svět se otřásl. Jde jenom o rýmičku, nebo se na trzích začíná šířit nákaza, která by mohla spustit další finanční krizi? Ptáme se Aleše Michla, Steena Jakobsena, Lukáše Kovandy a dalších osobností ze světa peněz.

Lukáš Kovanda: Že je krize pryč? Jen jsme potlačili příznaky
„Ani přes spoustu pozitivních signálů si nejsem jistý, že má svět ekonomickou krizi definitivně za sebou. Přirovnal bych to k situaci, kdy je člověk nemocný, má horečky a nemůže se zvednout z postele. Paralenem sice zažene příznaky nemoci, podstatu problému ale nevyřeší,“ zamýšlí se v našem rozhovoru ekonom Lukáš Kovanda.

Proč krize trvá? Víme příliš mnoho!
Jak moc je světová ekonomika nemocná? Dost možná záleží na tom, jak důkladného vyšetření se jí dostane. Znáte to: k doktorovi jde v podstatě zdravý člověk, odchází od něj pacient.

Recept na nemocný svět: Zřiďme globální odbory!
Michael Lim Mah-Hui, přední malajsijský ekonom a bankéř, říká: „Je neuvěřitelné, když si vezmete, že Čína, druhá nejbohatší země na světě, spotřebovává jen tolik procent svého HDP, kolik spotřebovávali Evropané během druhé světové války.“

Richard Vedder: USA? Pivo, sex... a další bublina
„Obamovo znovuzvolení by bylo totální pohromou pro americkou ekonomiku. Naproti tomu Romneyho ekonomický program je mnohem nadějnější - hovoří například o tom, že nedopustí zvyšování daní,“ tvrdí prominentní americký ekonom Richard Vedder.

Za zdraví občanů (a státní pokladny) vyšším zdaněním tabáku
Druhý červencový týden sněmovna schválila další zvýšení daní u tabáku a tabákových výrobků. Průměrná cena krabičky cigaret by se tak od příštího roku měla vyšplhat na osmdesát korun.

Jan Sokol: Peníze u nás fungují až příliš dobře
Pohled ekonomů na problémy dnešního finančního světa vám přinášíme poměrně často. Jak se na společnost řízenou penězi dívá filozof Jan Sokol? Jakou moc nad námi peníze mají? A měla finanční krize nějaké pozitivní důsledky?

Jacque Fresco: Svět směřuje k fašismu
JACQUE FRESCO, renesanční badatel, téměř stoletý guru, říká: „Proč se lékaři za starých časů dávali na medicínu? Protože chtěli pomoci bližním, uzdravovat je. Dnes je to jen byznys. A tak je to se vším.“