Předplatit časopis Finmag

Články na téma: hrubá mzda

Hrubá mzda je částka peněz, kterou zaměstnavatel zaměstnanců vyplácí před odečtením povinných plateb jako jsou daně, sociální a zdravotní pojištění a další domluvené nebo zákonné srážky. Je základním údajem k výpočtu mzdy, odvozuje se od ní čistá mzda a výše povinných plateb.

Hrubá mzda tedy obsahuje základní mzdu, příplatky, bonusy a prémie, pohotovostní mzdu a naturální mzdu (např. stravenky, služební auto, služební telefon). V České republice je základní sazba daně z příjmu fyzických osob 15 % z hrubé mzdy. Standardně se odvádí 6,5 % na sociální pojištění a 4,5 % z hrubé mzdy na zdravotní pojištění.

Hrubá mzda je důležitá nejen pro zaměstnance, ale i pro zaměstnavatele nebo státní instituce. Pro podnikatele hrubá mzda v podstatě neexistuje, jen hrubý příjem z podnikání (celkový příjem před odečtením nákladů a výdajů).

Další články na téma hrubá mzda najdete na Peníze.cz.

Očima expertů: Chcete nižší daně?
 15 653

Očima expertů: Chcete nižší daně?

Jak velký problém představuje v Česku zdanění práce? Je ve srovnání se světem vysoké? Šlo by lidem ulevit, aniž by vykrvácel státní rozpočet?

Ondřej Tůma29. 11. 2019
Očima expertů: Superhrubá mzda na odstřel
 44 487

Očima expertů: Superhrubá mzda na odstřel

Má se zrušit superhrubá mzda? Přinesla víc škody, nebo užitku? A hlavně: jak propříště nastavit zdanění práce? Ptáme se ekonomů, daňových odborníků, politiků i zástupců podnikatelů a zaměstnavatelů.

Ondřej Tůma24. 8. 2018
Očima expertů: Životní pojištění se mění. Co to přinese v praxi?
 21 233

Očima expertů: Životní pojištění se mění. Co to přinese v praxi?

Kdo bude chtít dál využívat daňové výhody u investičního životního pojištění, přijde o možnost vybírat z něj volně peníze. Zůstane pak příspěvek na pojištění oblíbeným zaměstnaneckým benefitem? Nevezmou (nebo neberou už) někteří zprostředkovatelé změnu za záminku ke zbytečnému rušení pojistek a nucení pojistek nových? Nebudou změny mít nějaké jiné, nechtěné důsledky?

Ondřej Tůma12. 12. 2014
Minimální mzda: udržet chudé v trvalé chudobě
 10 303

Minimální mzda: udržet chudé v trvalé chudobě

Škodlivost minimální mzdy je jednou z mála věcí, na které se ekonomové napříč názorovým a politickým spektrem ve značné většině shodnou. Kdo však skutečné dopady zákonem stanoveného prahu ceny práce odmítá pochopit jsou – možná nikoli překvapivě – politici.

Josef Tětek9. 9. 2013
Vzpomínky podnikatele aneb poučení z Andora Jakaba

Vzpomínky podnikatele aneb poučení z Andora Jakaba

Andor Jakab nechce doma v Maďarsku zaměstnávat lidi, protože státu musí za každého zaměstnaného občana vyplatit nájemné vyšší, než bude činit mzda onoho občana. Jeho rozhodnutí vzbudilo vášně i v Česku. A to nám po Maďarech nic není. Co potom vzbudí zpráva o nákladech na zaměstnávání v Česku?

Rando Kabaj2. 2. 2012
Proč vás nezaměstnám
 97 951

Proč vás nezaměstnám

Mohl bych zaměstnat dvanáct lidí za 760 eur čistého, ale neudělám to. Řeknu vám proč. Mohli byste pracovat v pěkné kanceláři mé firmy, která působí v sektoru služeb. Žádný telemarketing, ani nic podobně pochybného. Dělali byste seriozní, náročnou práci, osm hodin denně, víkendy volné...

Andor Jakab17. 1. 2012
Dramata a frašky ekonomie: Finanční zákony jako adrenalinový sport

Dramata a frašky ekonomie: Finanční zákony jako adrenalinový sport

„Tvé líčení, jak by Tě v roli českého ministra zdravotnictví musela po reformách Tvých představ chránit speciální komanda, bylo přesvědčivé. Už chápu, proč ses vyhnul žádosti vžít se dokonce do rozhodující role premiéra. Vykoledoval sis tím ale logicky otázku, jak bys tedy na základě svých vědeckých poznatků i zkušeností z poradenství naložil s českým systémem daňovým v roli ministra financí. A mimochodem: Nechápu, proč se mí kritici nevěnují Tobě!! Přijdeš mi pro společnost mnohem nebezpečnější!“ ptá se spisovatel Pavel Kohout Pavla Kohouta, ekonoma.

Pavel Kohout20. 6. 2011
Dramata a frašky ekonomie: Záhada jménem sociální pojištění

Dramata a frašky ekonomie: Záhada jménem sociální pojištění

„Milý Pavle, Tuším, žes chtěl, abych se zeptal na tu letmo zmíněnou saň, co se občanům vydává za laň a přitom je to snad ze všech nejmastnější daň: sociální a zdravotní pojištění, které pro mě záhadně nazýváš historickým unikátem. Chápu, že to souvisí s tvým politickým zaměřením, ale věřím, že učitel ekonomie umí být přesto nestranný. Jak tedy chápat ten jev „sine ira et studio“, bez hněvu a vášní?“ ptá se spisovatel Pavel Kohout ekonoma Pavla Kohouta. Ten odpovídá…

Pavel Kohout3. 5. 2011
Daňová reforma: Vyplatí se nepodporovat mladé?

Daňová reforma: Vyplatí se nepodporovat mladé?

Ministerstvo financí představilo plán na reformu daňového systému. Jde o změnu, jež mnohé narovnává a zjednodušuje, nedá se však říci, že je to změnu zásadní – a především promyšlená. Zvážili reformátoři například dopad, jaký bude mít zrušení možnosti odečíst si úroky z hypoték a stavebních spoření?

Tomáš Prouza22. 3. 2011