Články na téma: komunismus
Další články na téma komunismus najdete na Peníze.cz.
Komunisté zkazí všechno. Svoboda podnikání je zásadní, ukazuje Hongkong
Hongkongu poprvé po šedesáti letech nepatří prvenství v žebříčku ekonomické svobody. A klesat bude dál. Ze všeho nejvíc jde o výsledek tvrdých represí čínské vlády. Vysvětlíme si, proč by nás to mělo zajímat.
Zastropování cen? To snad ne! Hrozí největší útok na trh od dob komunismu
V Česku se rozezněly regulační sirény. Zatrhneme snad ve jménu všeobecného blaha prodejcům, aby si stanovili ceny zboží, které prodávají?
Soudruzi vs. technogiganti. Proč Čína přiškrcuje „vlastní“ miliardový byznys?
Internetové a elektronické technologické firmy měly donedávna v Číně postavení jako nikde na světě. Byly obdivované, protežované, chráněné před konkurencí a téměř beztrestné. Teď jim komunisté přitahují obojek. Proč?
Doleva, nebo do pekla. ČSSD pragmaticky sází na radikální program
Sociální demokracie jde do voleb s radikálně levicovým programem. Bohatí mají platit na chudší. ČSSD chce být znovu stranou lidí práce a solidarity a opouští středovou pozici, která ji držela u vlády. Střed je ostatně přeplněný. Přitáhne prudké červenání voliče?
Průvodce stalinskou vědou: od Mičurina k Lysenkovi
Kniha Stalin a vědci vykresluje nejistou a vrtkavou kariéru vědců ve stalinském Rusku. Ačkoli krev a fyzické násilí ze života vědců mizí, dobové intriky a mocenské kliky mohou připomenout leckteré současné vědecké kauzy.
Neokomunistický řecký experiment: Jde o víc než o peníze
„Prostě jsme chtěli dát šanci někomu, kdo ještě nevládl,“ vysvětluje mi jeden athénský mladík, kterého místo právničiny živí v čase krize taxikaření.
Strach ze svobody se dá překonat
Odstranit vnější útlak je jen první krok ke svobodě, varoval Erich Fromm. Druhý, těžší, je odstranit vnitřní nejistotu. S tím se lidé potýkají všude, i tam, kde nikdy žádní komunisté nevládli.
Ne komunisti. Plutokrati jsou nebezpeční
Pětadvacáté výročí revoluce je dobrá příležitost přestat se připravovat na minulou válku a přepnout na tu, kterou právě prohráváme.
Nakladatelé do kriminálu nepatří
Vydavateli knihy Adolf Hitler – projevy hrozí trestní stíhání a až tři roky za propagaci nacismu. Zhruba osm let po osvobozujícím rozsudku pro vydavatele českého překladu Hitlerova Mein Kampfu se rýsuje nový spor o to, jaké názory se smí vydávat. Jedná se ze strany orgánů činných v trestním řízení o snahu šikanovat kontroverzního nakladatele a autora, nebo o skutečně upřímně míněnou ochranu ústavnosti a svobody? Před čím vlastně máme být chráněni?
Zatraceně poučený optimista Robert Fogel
Kliometr. Ne, nejde o překlep. Není myšlena jednotka vzdálenosti, nýbrž něco docela jiného. Kliometr, z anglického cliometrician, je označení pro hospodářského historika. Jeden z nejvýraznějších z nich, Robert Fogel, zemřel 11. června ve věku 86 let.
Bude hůř než za Husáka. Proč?
V anketě Finmagu jsem před časem upozornil, že současný politický režim má opačnou dynamiku, než měl ten „komunistický“. Zatímco tehdy se poměry neustále zlepšovaly, teď se neustále zhoršují. Je jen otázkou času, kdy se pomyslné křivky protnou a kdy se současný režim, neoprávněně a chybně nazývaný demokracií, se stane horším, než byl ten husákovský.
Anketa: Od gerontokracie ke kleptokracii. Naše cesta od roku ’89
Lukáš Kovanda, Jan Keller, Petr Hampl a další. Den před 17. listopadem žádáme několik výrazných osobností, aby se ohlédly a ve zkratce popsaly, co se od revoluce podařilo, co ne. Lovili jsme „napříč názorovým spektrem“ – a můžeme konstatovat, že hodnocení zprava i zleva mají někdy výrazné společné rysy.
Jeden obrázek řekne za tisíc Švorcových. Cesta do hlubin komunistovy duše
Připomínat si doby reálného socialismu je v pořádku. Omezit se přitom jen na fronty na banány ale nadělá víc škody než užitku. Paměť navíc potřebují osvěžit nejen příznivci extrémní levice.
Náš účet za komunismus
Den před druhým kolem senátních voleb, necelý týden po zveřejnění výsledků z kola prvního a z voleb do krajských zastupitelstev, v nichž nebývale zazářila rudá hvězda, přinášíme deset let starý text ekonoma Pavla Kohouta. Doplnil ho pro nás stručným úvodem, jinak nebylo třeba měnit ani čárku.
Co je na závodu ke dnu nejhorší? Že se dá vyhrát
V myšlenkově podnětném filmovém dokumentu o práci a nezaměstnanosti se potkává pravicový kýč – že cesta z krize vede jen přes utrpení – s tím levicovým: že stroje a globalizace připraví lidi o práci.
Nikoho nezaměstnám. Jsem asociální?
Musím se omluvit. Nedávno jsem zveřejnil článek s názvem Proč vás nezaměstnám. Byl to velmi hulvátský článek. Něco tak obhroublého zkrátka do slušné společnosti nepatří. A jako by to nestačilo, vykřikoval jsem navíc, že „bych nikdy nezaměstnal ženu“.
Nízké a jednoduché daně: jak Gottwald vyškolil ODS i TOP 09
Zákon o dani ze mzdy z roku 1953 snad komunistům psala stážistka Margaret Thatcherová. Měl dvacet stran, podporoval inovace a i ti nejbohatší odváděli sotva 30 procent svých příjmů.
Paul Samuelson: V americké centrální bance jsem pracoval od šestnácti...
Na rozhovor Lukáše Kovandy s Paulem Samuelsonem, možná nejvlivnějším teoretikem ekonomie druhé poloviny 20. století, jsme na Finmagu od října 2009, kdy vyšel, odkazovali mnohokrát, celý se zde ale neobjevil nikdy. Dnes, téměř na den přesně dva roky poté, co vyšel, jsme se to rozhodli napravit. Některé pasáže jsou totiž aktuálnější než kdykoliv předtím. A to přestože bylo Paulu Samuelsonovi v době, kdy se s Lukášem setkal, čtyřiadevadesát.
Program Honzovy třetí cesty
Tři bratři se vydali hledat do světa štěstí. Starší dva si to na perfektních koních s veškerým komfortem a proviantem hasili vždy po přímých cestách vysypaných jemným pískem. Hloupý Honza šel bos, s rancem obyčejných buchet, po cestě se zdržoval pomocí různým neperspektivním ubožákům a zásadně pajdal různými úvozy s trním a hložím. Přesto, jak všeobecně známo, byl to právě hloupý Honza, který dostal princeznu a půl království, zatímco jeho bratříčci skončili v poušti nebo v bažině.
Kim Kiyosakiová: Proč ženy poslouchají břídily
Američanka Kim Kiyosakiová, expertka na ženské osobní finance a choť proslulého finančního popularizátora Roberta Kiyosakiho, říká: „Brát si muže pro peníze? To bych zkrátka nikdy neudělala. Zabíjí to ženskou sebeúctu. Lidé jako Heather Millsová, bývalá manželka Paula McCartneyho, jsou pro ženy prostě strašným vzorem.“
Čínská totalita je budoucnost kapitalismu, šklebí se Slavoj Žižek
V češtině vyšla neveselá knižní novinka známého slovinského marxisty. Říká v ní: i v srdci Evropy jsou lidé, kteří mají míň práv než pes. Jejich osud může brzy čekat i vás.