Články na téma: krádež
Krádež je protiprávní čin, kdy si jedna osoba nebo větší subjekt neoprávněně přisvojí cizí majetek s úmyslem ho trvale odcizit. Krádež je zákony definována jako trestný čin. Může mít mnoho podob a týkat se různého typu i velikosti majetku a jejím předmětem může být prakticky cokoliv, od peněz, osobních předmětů, cenností, šperků, až po data a předměty duševního vlastnictví.
Krádež je zpravidla neozbrojený a neagresivní čin bez použití násilí nebo hrozby k dosažení cíle. Právní systémy různých zemí se na tento čin mohou dívat různě, proto je možné najít drobné odchylky od této definice. Stejně tak se mohou lišit tresty za krádeže. Zpravidla se trest určuje podle hodnoty odcizeného předmětu a také podle závažnosti, okolností a promyšlenosti činu.
V současnosti se stále častěji objevují nové formy krádeží, zejména z oblasti kybernetické kriminality. Zahrnují odcizení osobních údajů, podvody s kreditními kartami nebo hackování.
Podnikatelé by měli chránit majetek svého podnikání všemi dostupnými způsoby a pokusit se tak minimalizovat riziko krádeže. Mohou zabezpečit fyzické předměty a prostory bezpečnostními kamerami, zámky a alarmy, všechny hodnotné předměty skladovat v bezpečnostních trezorech a také zajistit dobré osvětlení prostor, zejména v nočních hodinách. Dále je možné majetek pojistit, což může pomoci v boji s případnými krádežemi.
Kromě ochrany fyzických předmětů by se také měli zaměřit na ochranu elektronických dat a kybernetickou ochranu. Kvalitní a pravidelně aktualizovaný antivirový software, šifrování dat a zabezpečené přístupy jsou základem pro ochranu digitálních dat.
Další články na téma krádež najdete na Peníze.cz.

Rusko likviduje kulturní dědictví Ukrajiny, krade i nejcennější umění
Nejen záchodové mísy nebo psí boudy, ruští vojáci kradou na Ukrajině i umění nevyčíslitelné hodnoty. Rusové na to vytvořili dokonce i speciální tým, který se zaměřuje hlavně na zlaté artefakty starověkých Skytů. Jak se ale zdá, vůbec jim nejde o finanční stránku věci: podle expertů je to spíš kulturní genocida.

Očima expertů: Nejčastější chyby u pojištění domácnosti? Podpojištění a „fousaté smlouvy“
„Oheň, voda, vítr být,“ zpívá ve svém šlágru Dalibor Janda. Pokud ale chtěl jít ve stopách svého slavnějšího edukativního songu Žít jako kaskadér, býval by udělal mnohem lépe, kdyby zpíval Oheň, voda, vítr, byt! Především první dva živlové totiž dokážou z vašeho bytu či domu udělat kůlničku na dříví dřív, než řeknete švec.

Základní slova 36: Rozprava o zájmu v právu
„Veřejný zájem tomu chce.“ Novinářka Irena Válová citlivě rozpoznává nesnáz, kterou s sebou nese slovní spojení veřejný zájem. Co to je tenhle veřejný zájem? Není to náhodou jen korektnější synonymum pro státní zájem? Nebo ještě jiné zájmy? Co na to právník Aleš Pejchal?

Jak se zbavit korupce I: Rozlišit korupci a zlodějnu
Bez povrchních soudů a se znalostí ekonomie!

Peněženku byste neukradli, ale film ano?
Právníci, ekonomové a filozofové se přou o koncept takzvaného duševního vlastnictví už pěkných pár desítek let, nicméně „většinový“ člověk se o něj začal pořádně zajímat až nedávno. To když na svět svět přišel internet, piráti a stahovači a odešel zákon. Tedy autorský.