Články na téma: lidská práva
Další články na téma lidská práva najdete na Peníze.cz.
Tisíce firem začnou reportovat o udržitelnosti. Banky radí, jak na to
Úspěch banky závisí na úspěchu klientů. Obzvlášť v období změn tak kladou důraz na poradenství a edukaci. Velké firmy totiž čeká od příštího roku povinnost nefinančního reportingu (ESG). Ředitel ČSOB Advisory Štěpán Černohorský vysvětlil, co to znamená a proč se odpovědnost vyplatí.
Kolik stojí lidský život? Pandemie ukazuje tvrdou realitu
Taky se dokola ptáte, proč jsme zase „Best in Covid“? Krátká odpověď zní: protože si nevážíme lidských životů. Hospodářské zájmy zkrátka převažují.
Stojíme při běloruských novinářích
Česká média vyjadřují podporu běloruským novinářům a vyzývají Česko i Evropskou unii, aby udělaly vše pro jejich záchranu.
Zápas idejí a nákupní vášně. Čína tlačí západní firmy k pošlapání lidských práv
Bojkot západních módních ikon v Číně ukazuje nebezpečnost nátlakové kampaně v rukou totalitní zvůle. Zatímco jinde slouží k prosazování lidských práv, zde spíš k jejich pošlapání. Současně však narážejí na základní principy kapitalismu.
Padlá barmská ikona. Svět se v Su Ťij zklamal, zemi hrozí brutální nastolení moci
Když první únorový den převzali barmští vojáci moc v zemi a uvěznili Aun Schan Su Ťij, bylo to pro většinu lidí překvapením. Přes zastřené výhrůžky armády málokdo čekal, že si vojáci zopakují státní převrat jako v roce 1990. A že – stejně jako tehdy – uvězní barmskou ikonu boje za demokracii.
Kalouskovo náhlé osvícení
Mávání tibetskou vlajkou nic nestojí a nic nemění. Zastavit vyzbrojování tyranií nebo zkrotit Petra Nečase při sbližování s Ruskem a Čínou ale Kalousek jako ministr nezvládl. Totiž ani nezkusil.
Nikdy to není buď – anebo
Teplí versus tradiční rodiny, uprchlíci versus nemocné děti, ženy v šátku versus ženy emancipované: mohli bychom konečně přestat vytvářet falešná dilemata?
Šimon Pánek: Brutalitou a mírou násilí připomíná Sýrie Čečnu
„Nedávno byla zveřejněná zpráva, která mluví o tom, že jen za těch pár let umučila v Sýrii vládní strana kolem 11 tisíc lidí. A je potřeba zdůraznit, že to nejsou lidé, kteří byli zastřeleni nebo popraveni, ale opravdu brutálně umučeni. Obrovské násilí ale páchají i ostatní strany konfliktu,“ říká v pokračování exkluzivního rozhovoru šéf Člověka v tísni. Sýrie je ale jen jednou z destinací, kde jeho organizace pomáhá.
Aleš Pejchal: Rok soudcem ve Štrasburku
Před rokem se ujal funkce soudce Evropského soudu pro lidská práva. Od té doby s ním v českých médiích nevyšel jediný rozhovor, přitom judikatura tohoto soudu významně ovlivňuje i české právo. Bilanční rozhovor nyní přinášejí exkluzivně Peníze.cz a Finmag.
Pinochetův ministr: Diktátoři se moci nevzdávají
Carlos Cáceres působil za Pinochetova režimu v Chile postupně jako guvernér centrální banky, ministr financí a ministr vnitra. „Přesvědčil jsem Pinocheta, aby zahájil jednání se všemi politickými stranami vyjma komunisty. A to byl dost možná jeden z důvodů, proč následné předání moci proběhlo plně mírovou cestou,“ vzpomíná.
Základní slova 33: Rozprava o pestrosti práva a politiky
„Při čtení o ‚politice a její pravdě‘ člověka napadne, jak blízko k sobě mají dvě slova: pravda a právo. Jako by ze statě o politice a pravdě vyplývalo, že práva vycházejí lidských pravd, jsou odvozena od pravd lidí. Odtud už je ale blízko k úvaze, zda existují univerzální lidská práva, jestliže neexistují univerzální lidské pravdy,“ začíná svou úvahu žurnalistka Irena Válová. Jak se k ní postaví právník Aleš Pejchal?
Základní slova 19: Rozprava o právu a jeho formě
Novým dílem se rozpravy novinářky Ireny Válové a soudce štrasburského mezinárodního soudu pro lidská práva Aleše Pejchala přehoupnou do dalšího oddílu. Předchozí se věnovaly vztahu mezi právem a svobodou a mezi právem a společností. Třetí kapitola nese název Právo a proces a zabývá se kromě jiného tím, proč je dobře, že právo je formalizované a drží se přísně předepsaného návodu k použití...
Základní slova 4: Rozprava o svobodě a štěstí
V dalším pokračování rozhovorů o nejzákladnějších věcech ne snad v životě člověka, ale určitě v životě lidského společenství připomíná americkou Deklaraci nezávislosti jakožto zásadní dokument, který definoval lidská práva a svobody. Aleš Pejchal pak do kontrastu k americkému pojetí práv a svobod dává pojetí evropské, vyrůstající z odlišných kořenů.
Pravicová zahraniční politika v ofsajdu
V debatách prezidentských kandidátů nebyl jediný člověk, který by hájil pravicovou zahraniční politiku. Ovšem on ji koneckonců nikdo nehájil ani v amerických debatách mezi guvernérem Romneym a prezidentem Obamou.
Máte rádi svoji svobodu? Děkujte katolické církvi a Bruselu
Proč demokracie sama o sobě není zárukou vlády práva? Na to odpovídá znovu vydaná Zakariova provokativní úvaha o budoucnosti svobody, aktuálnější než kdy dřív.
Víc než sto hodin týdně pracuje čínský dělník. I kvůli vašim Vánocům
Prodíráte se davem a vaše tašky plné vánočních darů narážejí do cizích tašek plných vánočních darů. „Už aby to bylo za námi,“ myslíte si. A co si myslí výrobci našich darů, dělníci ze světové fabriky jménem Čína? Víc v exkluzivním rozhovoru s May Wong z hongkongské neziskové organizace Globalization Monitor, která v Číně vzdělává dělníky a monitoruje jejich pracovní podmínky.
Dva romské problémy
Romské téma je emocionálně nejvypjatější téma v České republice. V bouři emocí zaniklo, že neexistuje jeden „romský problém“, ale existují „romské problémy“ dva. První je problém majoritní společnosti s Romy. Druhý je problém Romů.
Orbán má problém: Solidarność po maďarsku
Odborářské protesty v Maďarsku se politizují. Může si za to sám premiér Viktor Orbán, když ořezává parlamentní demokracii v zemi.
Čínská totalita je budoucnost kapitalismu, šklebí se Slavoj Žižek
V češtině vyšla neveselá knižní novinka známého slovinského marxisty. Říká v ní: i v srdci Evropy jsou lidé, kteří mají míň práv než pes. Jejich osud může brzy čekat i vás.
Mezi barmskými uprchlíky
Zkuste si představit mraveniště o rozloze přibližně 1500 čtverečních kilometrů, tedy oblast jen třikrát větší než Praha. Máte? A teď do ní kromě sebe vměstnejte 19 milionů lidí, kterým nerozumíte ani slovo a kterým vlastně za slovo ani nestojíte.