Články na téma: minimální mzda
Minimální mzda je nejnižší možná mzda, kterou podle zákona může zaměstnanec dostat za svou práci. V ČR je minimální mzda stanovena vládou a je závazná pro všechny zaměstnavatele. Jejím cílem je zajistit, aby pracovníci dostali za odvedenou práci finanční ohodnocení ve výši nutné k pokrytí základních životních potřeb.
Minimální mzda má dvě základní funkce:
- Sociálně-ochrannou, která se snaží zaměstnanci zajistit, aby jeho příjmy neklesly pod sociálně akceptovatelnou úroveň
- Ekonomicko-kriteriální, která má za cíl motivovat osoby k hledání práce, namísto aby přijímaly sociální dávky
Minimální mzda se pravidelně aktualizuje, aby odpovídala současné ekonomické situaci, inflaci a dalším faktorům ovlivňujícím životní náklady. Má své kritiky i zastánce, z jednoho pohledu může stimulovat ekonomiku a zvyšovat kupní sílu osob, z druhého pohledu může vést k růstu nezaměstnanosti, protože pokud je minimální mzda příliš vysoká, zaměstnavatelé mohou být nuceni omezit počet pracovníků.
Pro podnikatele je minimální mzda klíčová v plánování financí. Pokud podnikatel zaměstnává zaměstnance, je povinen mu odpovídajícím způsobem zvýšit mzdu, pokud dojde ke zvýšení minimální mzdy. To může mít dopad na finanční rezervy i na cash flow celého podnikání.
Další články na téma minimální mzda najdete na Peníze.cz.
Prudký růst minimální mzdy v roce 2025 schválila vláda, zaručené mzdy končí
Minimální mzda v roce 2025 stoupne skoro o 2000 korun. S novým mechanismem jejího výpočtu podnikatelům končí čekání, jak a kdy vláda o výši minimální mzdy v dalším roce rozhodne. S posledním letošním dnem skončí taky zaručené mzdy.
Sláva, zaručené mzdy končí. Vláda ruší nástroj, nad nímž žasli i bruselští regulovčíci
Vláda tentokrát nebyla papežštější než papež, přesněji „bruselštější než Brusel“. Přistoupila na to, že minimální mzdy porostou rychleji než mzdy průměrné, ale míň, než si přeje evropská směrnice. Kromě toho konečně zbaví soukromý sektor systému zaručených mezd.
Na minimální mzdu se už nebude čekat do konce roku, rozhodla vláda. Zaručené mzdy skončí
Vláda se částečně vzdává kontroly nad minimální mzdou. Ta má v příštích letech být kolem 45 procent průměrné mzdy. Novela zákoníku práce také zjednoduší systém zaručených mezd.
Handrkování o zaručenou mzdu už bylo dost. Je čas zapnout autopilota?
Vláda není žádná „nejvyšší moudrost“, která by byla schopná určovat správnou cenu lidské práce. Proto by měla regulaci zaručených mezd jednou provždy pustit k vodě.
Hosana, vláda zvedne minimální mzdu. Spíš by ale měla překopat celý systém
Marian Jurečka páchá další dobro. Není však jisté, zda změny, které chystá v systému minimálních mezd, také dobře skončí.
Ochrana zaměstnanců, nebo hrozba pro podniky? Zaručená mzda očima expertů
Při jednáních o navyšování minimální mzdy se znovu debatuje o institutu takzvané zaručené mzdy, která určuje minimální míru výdělku podle složitosti či namáhavosti vykonávané práce. Odbory požadují její navýšení napříč všemi stanovenými skupinami, zaměstnavatelé zase už dlouho volají po jejím zrušení. Měl by stát určovat soukromému sektoru výši mezd? Zeptali jsme se expertů.
Minimální mzda očima expertů: Je to handrkování vůbec třeba?
Nedávno se odehrálo další kolo debat na téma minimální mzda. Každoroční bitva mezi zástupci firem, odborů a politiky letos skončila zvýšením o tisícovku. Zaměstnavatelé jásají, odbory zuří. Je ale třeba se stále takhle handrkovat, nebo by měla být minimální mzda součástí nějakého automatu?
Zvyšme minimální mzdu. Stačí moudrá vláda a z Česka bude Švýcarsko
Víme, jak na to, přestaneme být montovnou, s levnou ekonomikou bude ámen, tvrdí sociální demokraté. Věřit se jim to však nedá.
Minimální mzda roste. Cesta z chudoby ale vede jinudy
Bohuslav Sobotka včera vyhlásil zvyšování minimální mzdy. Od ledna bude místo dosavadních 11 000 korun 12 200 korun. Aktuální studie z USA ale ukazují, že prudké zvýšení minimální mzdy vede k propadu příjmů nekvalifikovaných pracovníků, případně k rychlejší automatizaci a robotizaci. Tedy k úplné ztrátě zaměstnání a příjmů z něj.
Očima ekonomů: Hranice pro minimální mzdu? Neexistuje
Od jaké částky může vést minimální mzda k nezaměstnanosti? Ptali jsme se ekonomů na „bod zlomu“.
O polovinu vyšší mzda. Koho nejvíc potěšil růst ekonomiky
Od roku 2011 se v celé České republice medián hrubé měsíční mzdy zvýšil o téměř osm procent. V některých oborech byl ale růst několikanásobně vyšší. Polepšili si hlavně špatně placení zaměstnanci, kterým pomohlo zvyšování minimální mzdy, a manažeři. Zároveň je růst výdělků patrný i v technických profesích.
Propouštění kvůli minimální mzdě? Až bude přes dvacet tisíc
Chceme dostat minimální mzdu nad hranici chudoby, tedy na víc než 12 tisíc hrubého měsíčně, říká předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Ta částka je pro něj základ, zákonné minimum by prý pak mělo dál růst – ideálně na 60 procent průměrné mzdy. Pro orientaci, letos by šlo o 16,5 tisíce korun před zdaněním a odvody.
Vyšší mzdy v Česku? Až budeme víc než montovna
Minimální mzda se má od ledna 2017 už potřetí ve třech letech zvýšit, tentokrát na 11 tisíc korun. Odbory už rok pod heslem Konec levné práce bojují za vyšší výdělky. Podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské by ale mzdy měly růst až ve chvíli, kdy Česko přestane být montovnou. Pokud budeme „předbíhat“, hrozí podle ní, že firmy přijdou o zakázky a začnou propouštět.
Očima expertů: Jak nastavit minimální mzdu?
Domluvit se na tom, o kolik navýšit minimální mzdu, je pro politiky, zástupce podniků a zaměstnanců neřešitelný problém. Z dohadování, jestli je v Česku její výše důstojná, se už stal v posledních letech evergreen. Jde ale vůbec efektivně určovat minimální mzdu, aby o její výši nerozhodovalo politikaření?
Josef Středula: Je potřeba napravit daňový systém
„Nejde jen o větší zdanění vysokopříjmových osob. Musíme zvážit, jestli je ještě důvod pro některé daňové úlevy. Řešit by se měla také daň z příjmu právnických osob, daňové základy, paušály a odpočitatelné položky,“ říká předák Českomoravské konfederace odborových svazů v pokračování našeho rozhovoru.
Aleš Michl: Zbytečný rozruch kolem evidence tržeb, Google s Facebookem na nás vědí víc
Při tradičním novoročním běžeckém rozhovoru jsme si s ekonomem a poradcem ministra financí Alešem Michlem povídali o letošních vyhlídkách české ekonomiky a také o tom, jak a kde na finančních trzích hledat stabilitu.
Očima expertů: Naše ekonomika září. Může jí to vydržet?
Česká ekonomika v letošním roce roste. Dokonce prý nejrychleji v celé Evropě. Máme se radovat? A přinesou dobré hospodářské výsledky lepší mzdy? Ptáme se Vladimíra Dlouhého, Pavla Kohouta, Aleše Michla a dalších osobností.
Očima expertů: Je čas zvýšit minimální mzdu?
Je česká minimální mzda příliš nízká? Jak by pracovní trh ovlivnilo její navýšení, o kterém se teď zase mluví? Zeptali jsme se předáka odborů Josefa Středuly, šéfa Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého, ekonoma Pavla Kohouta, sociologa Jana Kellera a dalších osobností.
Dotazník budoucího europoslance: Radek John, Věci veřejné
Dost možná poslední z našich předvolebních dotazníků přináší odpovědi Radka Johna, čestného předsedy strany Věci veřejné a jejího volebního lídra.
Dotazník budoucího europoslance: Luděk Niedermayer, TOP 09 a STAN
TOP 09 na to jde tentokrát jinak. Nevysílá do voleb v čele kandidátky svého „stařičkého mocnáře“, ba ani žádného jiného vysoko postaveného topkaře. Po lídrovi nesáhla ani do spřízněného hnutí Starostové a nezávislí, společnou kandidátku povede politikou dosud nepolíbený exviceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer.
Dotazník budoucího europoslance: Ivan Bartoš, Piráti
„Evropa je naše moře.“ Někdy se to podaří, že má volební slogan vtip i jakousi poezii. Jenže slogan je jedna věc a reálná každodenní politická práce druhá. Jakým směrem by chtěli v Evropě otáčet kormidlo Piráti? Ptáme se předsedy a volebního kapitána Ivana Bartoše.