Články na téma: predikce
Další články na téma predikce najdete na Peníze.cz.
Pomalu, ale přece. Česká ekonomika poroste, zázraky ale nečekejte, hlásí svaz
Česká ekonomika letos poroste pomaleji, než se očekávalo, vyplývá z podzimní predikce Svazu průmyslu a dopravy (SP ČR). Odhaduje, že reálný růst HDP letos dosáhne nejvýš 1,2 procenta, v příštím roce čeká růst kolem 2,7 %. Dlouhodobé vyhlídky brzdí vysoké náklady na energie, globální rizika či přetrvávající nejistoty v průmyslové produkci. Naopak inflace se podle svazu stabilizuje.
OBRAZEM: První event Finmagu? Večer plný informací, ale i radosti a skvělé atmosféry
Působivé prostředí Pragerových kostek v areálu Emauzského kláštera, víc než stovka malých a středních podnikatelů, zástupců finančních institucí či expertů na e-commerce a řada praktických informací či hlubokých debat. Tak ve zkratce vypadal první event Finmagu, který proběhl 14. října v pražském Centru architektury a plánování (CAMP). Přinášíme vám fotoreportáž z akce.
Hůř už být nemůže, sazby budou klesat a lidi utrácet, predikuje ekonom Stroukal
Nejednu českou firmu po hubených letech zajímá, jak na tom Česko hospodářsky bude v letech následujících. Hlavně: budou mít zákazníci dost peněz? Aby rostla jejich spotřeba a s ní celá ekonomika? „Dobrá zpráva je, že hůř už být snad nemůže,“ zadoufal v odraz ode dna v rámci úvodní keynote říjnového Finmag eventu pro podnikatele ekonom Dominik Stroukal.
Bitcoin, Čína a daně aneb Jak přežít nejistou dobu? S kontextem v kapse to půjde líp
Leden je měsíc tabulek. Všemožné výčty, rekapitulace, roční výnosy, zisky, daně, HDP, ČNB… Čísla a zase čísla, sype se to na nás ze všech stran. Ba dokonce se po nás i chce, abychom tuto tabulkománii podporovali.
Investiční rok 2023 očima expertů. Kdo se trefil do černého a kdo naopak prodělal?
Dluhopisy, kryptoměny, akcie...? Letošní novoroční anketu, do čeho investovat v roce 2023, jsme uvodili slovy, že se ptáme „expertů na slovo vzatých“. A abychom vám to dokázali, řekli jsme si letos poprvé také o jejich sebereflexi. Jak se jim dařilo odhadnout trhy? Pojďme se na to společně podívat.
Co nás čeká v roce 2023? Finmag newsletter sesbíral předpovědi a věštby
Na začátku každého roku se to vždycky všude hemží předpověďmi, co nás čeká, z čeho mít strach, na co se těšit a v co doufat. Nemá smysl být za každou cenu originální, na začátku ledna se přímo nabízí tyhle prognózy do newsletteru sesbírat.
Na co se těšíte v roce 2023? Tváře Finmagu o vyhlídkách letošního roku
Časopis Finmag loni přinesl rozhovory s mnoha zástupci českého byznysu. A ukázal, jak dokážou svůj úspěch vracet zpátky svému okolí. Dnes se podíváme na jejich pohled na budoucnost. Na to, na co se těší v roce 2023.
Svět je hezčí, než se zdá. Věřte datům, ne propagandě
Pod tlakem médií informujících o jedné katastrofě za druhou je snadné uvěřit, že život na Zemi se neustále zhoršuje. Ve skutečnosti je to s námi ale lepší a lepší, píše exkluzivně pro Finmag.cz dánský statistik Bjorn Lomborg.
Kdy už to konečně skončí? Rekordní zdražování očima expertů
Dražší potraviny, růst cen bydlení, drahé pohonné hmoty. I když se to před pár měsíci hemžilo slovy o brzkém uklidnění situace, inflační smršť neustává. Zdražuje doslova všechno všem. Je proto na místě ptát se, kdy z tohohle kolotoče vylezeme ven.
Není tráva jako „tráva“. Co je to CBD a proč byznys s ním raketově roste?
Když se řekne konopí, většině lidí se vybaví nelichotivá konotace spojená s jeho kouřením a účinky tetrahydrokanabinolu (THC), hlavní psychoaktivní látky v květech samičích rostlin. Stále častěji se ale konopí na české scéně objevuje v souvislosti s jinou zkratkou: CBD. Co to je a je tenhle byznys legální?
Blíží se konec světa, vydělá na něm Čína
Naštvat čtenáře knihou ještě před tím, než začne úvodní kapitola, to je opravdu výjimečné. Bruno Maçães to však ve své novince dokázal, přestože je to kniha jinak výborná.
Na co se těšíte v roce 2022? Ptali jsme se nejen zástupců českého byznysu
Až na jednu nulu to bude rok plný dvojek. Očima numerologů čísla spolupráce a sjednocování, ale i citu a emocí. Symbol duality, protipólů. Co si z toho kdo vezme, je na každém z nás. Na co se ale těší vybraní zástupci českého byznysu? Co nás v příštím roce čeká?
Bude hůř, aby bylo líp. Co čeká českou ekonomiku v roce 2022?
V Česku se letos v říjnu vyrobilo o celou třetinu méně aut než loni v říjnu. Je to zásadní příčina toho, proč se „rekonvalescence“ české ekonomiky po pandemickém šoku poněkud protahuje.
Co nás čeká na podzim? Stačí se podívat do Ameriky…
České zpravodajství v minulých týdnech plnily v souvislosti s USA hlavně novinky kolem zpackané evakuace z Afghánistánu, případně dvacátého výročí teroristických útoků z 11. září 2001. Jedno prominentní téma do Čech ale už příliš neprosakovalo – novinky ohledně pandemie koronaviru.
Dokud nezešílíme, nepřijde. Hyperinflací se strašíme zbytečně
Historie se opakuje. Po dlouhých 12 letech se opět začalo mluvit o strašáku vysokých cen, dokonce snad o hyperinflaci. Jestli se ovšem doslova nezblázníme, nekontrolovatelného růstu cen se bát nemusíme. Neznamená to ale, že by všechno bylo v pořádku.
Meze poznání: kdo zná všechno, rozhoduje špatně
John Kay podrobuje tvrdé kritice rozhodovací mechanismy. Ve veřejném sektoru, v soukromém sektoru. Až příliš často jsou totiž podklady pro rozhodování ovlivňovány – vědomě i nevědomě – tím, jakých výsledků si přejeme dosáhnout. O to propracovaněji musí vypadat tabulky takzvaných analýz. Testy, jako byly nedávné zátěžové testy evropských bank, říká Kay, ale přece jen něco otestují: „Jediná věc, která se tímto způsobem prověří, jsou meze představivosti lidí, kteří testy prováděli.“