Články na téma: Švýcarsko

MoonSwatch jsou revolucí ve světě švýcarských hodinek. Proč je nevyzkoušíme?
Hodinky MoonSwatch jsou spojením legendární a „lidové“ značky. Mohou být začátkem cesty, která přivede ke sbírání hodinek i méně zámožné a mladší nadšence. Otázkou ale je, co to udělá se světem ikonických Speedmasterů od prestižní značky Omega.

Švýcarský ráj plný hnoje. Co ukázal únik dat z Credit Suisse
Banka Credit Suisse ráda hospodařila s penězi s problematickou historii. Obrovské milionové částky tu ukládali diktátoři i podvodníci, ukazuje čerstvý skandál proslulé švýcarské instituce. Banka se brání úkroky stranou i starou klausovskou strategií: jak odlišit špinavé peníze, aniž by to zabilo byznys?

Helvétský kříž nad bankovním tajemstvím
Kdo má peníze v bance, je sprostý podezřelý. Už i ve Švýcarsku.

Víte, kdo je prezidentem Švýcarska?
Tak pokud vás to snad zajímá nebo jestli vás čeká vědomostní soutěž – tam by se to jméno mohlo hodit –, švýcarská prezidentka se jmenuje Doris Leuthardová. Jak je možné, že na mezinárodním jevišti tak známý stát má v čele tak neznámou postavu?

Práce nerovná se zaměstnání, zaměstnání nerovná se práce
Lidé dovedou být ohromně užiteční i ve svém „volném čase“, naopak smyslem řady zaměstnání je překazit dílo jiných.

Švýcaři a základní příjem? To přece nemohlo vyjít
Švýcaři odmítli kapitalistickou zkratku ke komunismu. Hlasovali proti základnímu příjmu.

Lukáš Kovanda: Proč nesouhlasím s elektronickou evidencí tržeb
V pátek prošel prvním čtením ve Sněmovně zákon o elektronické evidenci tržeb. Ministr Andrej Babiš je tak svému cíli zas o trochu blíž. Lukáš Kovanda dokládá, že i když ho dosáhne, naší ekonomice to asi moc nepomůže.

Dluhopisy 2015: Světová bublina ze všech bublin nejbublinovatější
Svět se zbláznil. České dluhopisy nesou méně než německé. Švýcarské dluhopisy mají záporný výnos. Centrální banky hustí a hustí vzduch do největší finanční bubliny v dějinách lidstva.

Frank vystřelil ke hvězdám. Švýcarsko hází ručník do ringu
Švýcarská národní banka ve čtvrtek šokovala finanční trhy: Konec měnových intervencí, volný kurz měny a záporná úroková sazba – 0,75 procenta.

Referendum: Zachraňte švýcarské zlato!
30. listopadu se ve Švýcarsku koná referendum, které se týká zlatých rezerv Švýcarské národní banky. Referendum může silně ovlivnit cenu zlata a kurz švýcarského franku. Může ale dokonce – aspoň částečně – vést k návratu k měnám krytým zlatem.

Uli Hoeneß litoval málo
Když fotbalová legenda obléká tepláky, není to nic divného, asi se chystá na vzpomínkový či charitativní match. Když šla ale nedávno do tepláků legenda německého fotbalu Uli Hoeneß, vzbudilo to rozruch. Prezident Bayernu a někdejší reprezentační forvard v létě nastoupil do vězení za daňový únik, vzdor tomu, že se snažil „projevit účinnou lítost“. Měl by v Česku lepší šance?

Kovaná ekonomie. Kdo zbohatne na sankcích? Švýcarsko!
Západ přitvrdil sankce proti Rusku, jen Švýcaři nedrží basu. A nejspíš na tom solidně vydělají. Je možné jim to vyčítat? Co když si prostě jenom připustili to, co ostatní nechtějí vidět: že ekonomické sankce v historii přinesly jen pranepatrné výsledky?

Národní hospodářství je jako dobrá nálada. Nejde rozkrást, ale snadno ho můžete otrávit
Andrej Babiš působí nezranitelně, ale jeho doba jednou skončí. Chceme-li, aby po Babišovi přišel režim poskytující podmínky pro svobodu, prosperitu a klidný slušný život, potřebujeme porozumět příčinám, které způsobily erozi a posléze zánik režimu předbabišovského. A potřebujeme se také zbavit některých chybných hluboko zažraných představ.

Měnové války: Tichá vojna konta mele
Války se primárně vedou proto, aby jedna strana získala část bohatství druhé strany. Většinou to dopadá tak, že nějaký majetek po válce změní majitele a mnohem víc ho při válčení přijde nazmar. Dnes uniformy vystřídaly bílé límečky a výhoda je zřejmá: nižší ztráty, minimálně na životech. Které země jsou dnes největšími válečníky tohoto typu?

Očima expertů: Je třeba zabít deflaci?
Je hrozba deflace opravdu tak závažná, aby proti ní musela ČNB bojovat měnovou intervencí? Čeká Evropu japonský scénář? Zeptali jsme se ekonomů Pavla Sobíška, Jana Bureše, Aleše Michla a dalších odborníků ze světa financí.

Pravicová vláda kývla na to, že se už nikdy nesníží daně!
Návrh ústavního zákona o takzvané dluhové brzdě předložený Poslanecké sněmovně je chybný. Sněmovna by jej měla zamítnout. Proč? Nepotřebuje snad česká ekonomika zkrotit dluh? Zajisté potřebuje. Zákon je však vadný. Z více důvodů. Především je postaven na chybném mechanismu evropského fiskálního kompaktu.

Zlaté dno řemesel
Recept na to, jak vyrovnat nedostatky určitých krajů či zemí, jsou nižší daně a řemesla.

Daňové ráje: Zločin (?) a trest
Proč je tak těžké zamezit únikům peněz do daňových rájů a kolik daňové ráje stojí řádné poplatníky? Globalizace nahrává bohatým v ukrývání majetku před finančními úřady a prohlubuje tak rostoucí majetkovou nerovnost. Lze ale proti daňovým rájům účinně bojovat? A jaké jsou naopak jejich zbraně?

Měny 2012: polský zlotý superstar
Která měna v uplynulém roce nejvíce posílila a která naopak nejvíce oslabila? Jak si bude stát koruna a další měny v roce 2013?

Pavel Kohout: Ne víc, než vybereme
Podle chybných pravidel vznikají špatná rozhodnutí. Pokud například platí pravidlo, že schodek do tří procent HDP je v pohodě, pak schodek bude. Svou novou knihu ekonom Pavel Kohout nazval Úsvit. Optimisticky. Věří, že jeho návrh nové české ústavy je základem systému lepších pravidel.

Co tě neposílí, to tě zabije. Taleb radí, jak se stát stoikem
Nassim Nicholas Taleb napsal první dlouhou knihu od kultovní Černé labutě. V novince Antifragile propaguje stoický přístup k investování i životu a vysvětluje, proč by kapitáni měli jít ke dnu s lodí.