Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Dluhopisy 2015: Světová bublina ze všech bublin nejbublinovatější

Jan Traxler
Jan Traxler
2. 2. 2015
 25 930

Svět se zbláznil. České dluhopisy nesou méně než německé. Švýcarské dluhopisy mají záporný výnos. Centrální banky hustí a hustí vzduch do největší finanční bubliny v dějinách lidstva.

Dluhopisy 2015: Světová bublina ze všech bublin nejbublinovatější

Loňský vývoj na dluhopisových trzích předčil veškerá má očekávání. Před rokem většina odborníků očekávala růst úrokových výnosů a pokles cen dluhopisů, zejména v USA. Já měl naopak strach z akcií a říkal jsem lidem, ať radši drží americké nebo české dluhopisy, i za cenu minimálních výnosů.

To se nakonec ukázalo jako dobrá volba, výnosy do splatnosti u většiny státních dluhopisů opět výrazně poklesly na další historická minima. Kdo držel v roce 2014 americké treasuries, vydělal na nich více než na amerických akciích. Kdo investoval do českých státních dluhopisů, vydělal také výrazně víc, než kdyby kupoval české akcie. Budou dluhopisy hitem investování v roce 2015?

Chceš půjčit Švýcarsku? Dobrá, zaplať!

Pozor, v celé Evropě včetně Česka stoupla tržní cena dluhopisů na bezprecedentně vysokou úroveň. Tržní cena je výrazně vyšší než nominální hodnota dluhopisů. Výnosy do splatnosti dluhopisů jsou extrémně nízké. Dluhopisy vyčerpaly prakticky veškerý svůj výnosový potenciál na deset let dopředu.

Zvláštní doba s sebou také přinesla dva nevídané, paradoxní úkazy.

První: české státní dluhopisy jsou dražší než německé. Německý desetiletý státní dluhopis má aktuálně výnos do splatnosti pouhých 0,34 procenta ročně. Ovšem výnos do splatnosti u desetiletého českého státního dluhopisu klesl dokonce na 0,23 procenta za rok. České státní dluhopisy jsou aktuálně druhé nejdražší na světě, respektive mají hned po Švýcarsku druhý nejnižší výnos do splatnosti. Proto naprosto chápu Andreje Babiše, že by chtěl letos vydat pořádný balík dluhopisů na refinancování těch starších – takhle levně si už asi Česká republika v budoucnu nikdy půjčovat nebude.

Desetileté státní dluhopisy ČR: Vývoj výnosu do splatnosti

Zdroj: Trading Economics

Druhý, ještě paradoxnější, radši se držte. Desetiletý švýcarský státní dluhopis již nese záporný výnos do splatnosti. Žádné tříměsíční pokladniční poukázky, desetiletý dluhopis! Jeho tržní cena je vyšší, než součet všech úrokových plateb, které investor obdrží během deseti let, a nominální hodnoty dluhopisu, kterou dostane zpět za deset let při splatnosti dluhopisu. No není to skvělá investice, ještě si připlatit za to, že můžu půjčit Švýcarsku peníze? Třeba mi také za pár let bude banka ještě platit úroky za to, že jsem si u ní vzal hypotéku. To by byl báječný svět. Dokonalý Kocourkov.

Desetileté švýcarské státní dluhopisy: Vývoj výnosu do splatnosti

Zdroj: Trading Economics

Vybrané dluhopisy

Výnos do splatnosti (p.a.) vybraných desetiletých státních dluhopisů

Země

výnos (p. a.)

Švýcarsko

-0,11 %

Česko

0,23 %

Japonsko

0,27 %

Německo

0,34 %

Francie

0,57 %

Španělsko

1,39 %

Velká Británie

1,47 %

Itálie

1,53 %

USA

1,82 %

Austrálie

2,56 %

Čína

3,44 %

Indie

7,70 %

Řecko

9,86 %

Brazílie

11,77 %

Rusko

14,40 %

Zdroj: Trading Economics, data k 28. 1. 2015

Největší bublina všech dob

Nikde jinde není více patrné, jak centrální banky deformují trh, než právě u dluhopisů. Centrální banky už několik let drží úrokové sazby na nule (ve Švýcarsku momentálně dokonce minus 0,75%) a zároveň ve velkém nakupují státní dluhopisy. Uměle tak tlačí úroky dluhopisů na bezprecedentně nízkou hladinu. Začal s tím Fed. Nyní převzaly štafetu Bank of Japan a Evropská centrální banka. V Japonsku už žádný dluhopisový trh v podstatě neexistuje, na straně poptávky stojí jen jedna instituce, Bank of Japan. Něco podobného možná za pár let čeká i celou Evropu.

Centrální banky tak vytvářejí největší finanční bublinu v dějinách lidstva. Ale chápu, že nemají moc na výběr. Kdyby tyto nestandardní kroky nepodnikly, dávno by Japonsko i půlka Evropy musely vyhlásit státní bankrot. Kupujeme si čas něco se zadlužením a deficity udělat. Centrální banky doufají, že se jim podaří rozdmýchat inflaci a zároveň udržet úroky u dluhopisů takto nízko, aby inflace postupně požrala dluhy. Pokud se jim to podaří, čeká nás ještě mnoho let stagnace HDP a nízkých úrokových sazeb. Ale kdo ví, jestli se tahle hra vabank nevymkne z rukou.

STÁT SE O VÁS NEPOSTARÁ. MY ANO…

Čím dříve začnete spořit na stáří, tím lépe se budete mít.

V Ušetři.peníze.cz dokážeme mnohem víc. Přesvědčte se sami.

Už nenaspoříte!

Vrátíme-li se na začátek, dluhopisy sice již vyčerpaly prakticky veškerý svůj výnosový potenciál na deset let dopředu, ale zároveň je třeba zdůraznit, že zatím není důvod panikařit a prodávat. Dokud bude Evropská centrální banka nakupovat státní dluhopisy v rámci svého programu kvantitativního uvolňování, měly by úroky zůstat na této extrémně nízké úrovni. Minimálně krátkodobě.

Jen je potřeba počítat s tím, že na klasických státních dluhopisech už nevyděláte. Stejně tak je potřeba počítat s tím, že úroky na spořicích účtech a termínovaných vkladech dále klesnou. Na druhou stranu radovat se mohou ti, kteří si berou hypotéku, zde by naopak sazby mohly ještě o nějakou desetinku klesnout.

Většina dluhopisových podílových fondů bude v příštích deseti letech reportovat ztráty nebo jen velmi nízké výnosy. Investoři tak logicky hledají výnosy jinde. Což je velký problém. Mnoho investorů se dnes bezhlavě vrhá do akcií a dalších rizikovějších investic, ačkoliv tomu vůbec neodpovídá jejich rizikový profil. Lidé po celém světě stále více ignorují rizika. Vždyť posledních šest let ceny akcií krásně rostou. Mám strach, že tohle pro mnoho investorů nedopadne dobře.

Jan Traxler

Jan Traxler – ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Odborník na akcie, zakladatel a ředitel společnosti FINEZ Investment Management, poskytující privátní investiční poradenství.

Publikuje pravidelně v deníku E15, v měsíčníku Finanční řízení & controlling v praxi, na portálech Investujeme.cz, Finmag.cz, Peníze.cz a příležitostně v dalších médiích.

Dluhopisy na rok 2015: Snad jen firemní. Bez záruky

I v roce 2015 bude u dluhopisů všechno záležet na politice centrálních bank. Pokud americký Fed začne v průběhu roku zvedat úrokové sazby, jak zatím prohlašuje, začnou pravděpodobně růst výnosy do splatnosti u amerických dluhopisů. Zde bych tedy byl opatrný a spíše připravený na short pozice. V Evropě by měly úroky zůstat nadále nízké. Zcela ve hvězdách je další vývoj v Řecku nebo v Rusku.

Obecně bych byl opatrný u dluhopisů na rozvíjejících se trzích, zvlášť pokud by americký dolar dále posiloval. Stejně tak bych raději minimalizoval pozice v high yield dluhopisech, zejména v USA. V Evropě jim možná bude letos pomáhat Evropská centrální banka a slepá důvěra investorů v evropské akcie a dluhopisy. Ale jinde ve světě začnou mít brzy high yield dluhopisy problémy. Celkově mi z dluhopisů vychází nejlépe korporátní dluhopisy evropských firem s vyšším ratingem, zde by mohly výnosy do splatnosti v roce 2015 ještě mírně klesat. Jinak ale moc příležitostí na dluhopisových trzích aktuálně nevidím.

 

 

Daňové přiznání online

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte (3)

Vstoupit do diskuze
Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a partner Long Capital. Založil investiční fond Otakar. Je odborným garantem portálů Nemovitostní-fondy.cz a FKI-fondy.cz. Investičnímu poradenství se aktivně věnuje od roku... Více

Související témata

akciebank of japanbublinacentrální bankydluhopisyevropská centrální bankafedfiremní dluhopisykvantitativní uvolňováníněmeckostátní dluhopisyšvýcarskovýnosy
Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo