Články na téma: centrální banky
Centrální banky jsou instituce odpovědné za řízení měnové politiky, dohled nad finančním systémem a k udržování ekonomické stability. Hrají klíčovou roli v ekonomice každé země.
Centrální banky určují úrokové sazby. Kontrolují nabídku peněz v ekonomice a jejich hlavním cílem je dosáhnout stabilní inflace, plné zaměstnanosti a udržitelného ekonomického růstu. Dále také monitorují a regulují bankovní sektor, aby finanční systém byl stabilní a důvěryhodný. Dohlíží nad bankami, vykonávají inspekce, vydávají regulace a zasahují v případě finančních krizí.
Centrální banky také spravují devizové rezervy země, což zahrnuje držení a obchodování s cizími měnami a zlatem. Výhradním právem centrálních bank je vydávat bankovky a mince. Tím kontrolují oběh peněz a zajišťují jejich dostatečnou zásobu.
Evropská unie má svou vlastní Evropskou centrální banku (ECB). Ta spravuje měnovou politiku zemí, které používají jako svou oficiální měnu euro. Centrální bankou České republiky je Česká národní banka (ČNB). Odpovídá za formulaci a provádění měnové politiky a má výhradní právo na vydávání bankovek a mincí.
Pro podnikatele poskytují centrální banky výhody zejména ve stabilním měnovém prostředí. To umožňuje podnikatelům plánovat své náklady, investice a ceny s větší předvídatelností. Centrální banky kontrolou úrokových sazeb ovlivňují náklady na úvěry a financování, takže podnikatelé mohou získat levnější úvěry a získávat tak výhodnější kapitál na své projekty a rozvoj.
Další články na téma centrální banky najdete na Peníze.cz.
Hotovost je jen zlomek. Jak dnes vzniká valná většina peněz?
F. A. Hayek kdysi napsal, že peníze jsou tou nejméně chápanou věcí a předmětem největší, rozumem naprosto nedotčené obrazotvornosti. Pokusme se proto objasnit, jak dnešní měnový systém funguje, aby se nežádoucímu fantazírování v této oblasti alespoň částečně zabránilo. Zodpovězme tedy otázku, jak dnes vznikají peníze.

Že centrální banky tisknou peníze? Nevěřte bludům, je tomu jinak
Kvantitativní uvolňování. Kdo pozorně sledoval dění v měnové politice (nejen) v posledních letech, jistě toto terminologické spojení nemohl minout. Lidově se pro něj vžilo označení „tištění peněz“. Co přesně ale ono kvantitativní uvolňování je a je skutečně pravdou, že centrální banky tisknou peníze?

Připravte se na investiční žně. Centrální banky nám dopřejí další party
Pokud nepatříte mezi nejzranitelnější a máte našetřeno na dokupování investic, pak se pro vás otevírá jedno z nejzajímavějších oken posledních let, možná desetiletí.

Zlatá horečka očima expertů
Je za výrazným růstem ceny zlata jen strach z další ekonomické krize? Padne letos hranice 2000 dolarů za unci? Funguje zlato jako rozumná pojistka pro případ zlých časů?

Do jakých firem investovat. Akcie po krizi očima expertů
Na které tituly se teď zaměřit při investování do akcií? Kdo je vítězem a poraženým koronakrize? A jak se investičně jistit před rizikem druhé vlny pandemie?

Záporné úroky? Další intervence proti koruně? Zbraně ČNB očima expertů
Česká národní banka se chystá na boj s dopady koronavirové krize. Zeptali jsme se, jaké jsou její manévrovací možnosti při zachraňování tuzemské ekonomiky.

Donkichoti, nebo truhlíkové z ČNB? Vyšší úroky očima expertů
Že Česká národní banka zvýší sazby, to asi před týdnem nikdo nečekal. Udělali centrální bankéři dobře? A co to znamená pro naše hospodářství a peněženky?

Očima expertů: Půjčte si od nás, my vám za to zaplatíme
Evropská centrální banka znovu uvolňuje měnovou politiku, úrokové sazby jdou ještě víc do minusu. Dočkáme se záporných úroků i v Česku? A co současná situace znamená pro naše peněženky?

Kam dát peníze v době nervózní? Investice očima expertů
Akcie, dluhopisy, nemovitostní fondy nebo snad zlato a kryptoměny? Kam nasměrovat peníze v době, kdy má kvůli strachu z pádu finančních trhů špatné spaní nejeden portfolio manažer?

Očima expertů: Krize za dveřmi. Kdy a odkud přijde?
Německo, Velká Británie i USA míří do recese. Může zadrhnutí největších ekonomik vyvolat další globální hospodářskou krizi, nebo jde jen o zbytečnou paniku?

Libra očima expertů: Udělá facebooková měna díru do světa?
Facebook (který má jen o trochu míň obyvatel než Čína a Indie dohromady) zavádí vlastní měnu. Digitální libra má velké ambice. Změní poměry při převádění peněz na internetu, nebo ji státní regulátoři nenechají vyrůst? A co start libry udělá s „klasickými“ kryptoměnami?

Očima expertů: Do čeho teď investovat?
Finanční trhy nezažívají nejlepší období. Kde hledat atraktivní investiční příležitosti a jak se vyhnout průšvihu, který zamává s vaším portfoliem? Zeptali jsme se předních ekonomů, analytiků, investorů a potrfolio manažerů investičních společností.

2018: Zůstaňte v koruně
Koruna v roce 2017 posílila ke všem světovým měnám. K euru by měla posilovat dál. Co bude dělat dolar, to je ve hvězdách. Klientům doporučuji držet se koruny

Dluhopisy 2018. Ani na zem spadlých...
Rok 2017 nebyl pro dluhopisy příznivý. Rok 2018 nebude příznivější. Rostoucí úrokové sazby se promítnou do dalšího růstu úrokových výnosů dluhopisů: tržní cena dluhopisů bude klesat.

Očima expertů: Bitcoin superstar
Blíží se doba, kdy budeme s bitcoinem běžně platit, nebo skončí nejznámější světová kryptoměna v propadlišti dějin? A má dnes smysl do bitcoinu investovat?

Srpen na trzích: Prázdniny byly!
Nejlepší zprávy jsou žádné zprávy. Letošní srpen byl pro vyznavače tohoto hesla příznivý. O moc víc než nic se nedělo.

Očima expertů: Konec bankovních účtů zdarma?
Kdo by platil za běžný účet, když účtů zadarmo je dvanáct do tuctu? Z různých důvodů se takoví lidé najdou. A ti ostatní se kvůli záporným úrokovým sazbám, ordinovaným centrálními bankami, s účty bez poplatků možná také brzo budou muset rozloučit.

Japonsko: Centrální banka vyrábí jeny už i z akcií
Ředit, ředit a ředit. To je heslo japonské monetární politiky. Cíl: oslabit měnu a odepsat dluhy. Protože ale dosavadní nástroje nefungují, zkouší japonská centrální banka nové, neortodoxní postupy. Vykupuje akcie japonských firem. Z toho plyne jednoduchá investiční strategie – long japonské akcie a short japonský jen.

Trhy po brexitu: Zpátky k šedivé nudě
Šok vyvolaný britským referendem o vystoupení z Evropské unie, je za námi. Prudký propad akcií z konce června se částečně vstřebal už několik dnů po referendu. Analytici a investoři se na brexit konečně podívali s odstupem a zjistili, že to není zas tak horké. Ztráty sice budou, ale spíš na straně Británie, ale ani tam, natož jinde se zatím nic strašného neděje.

Krásný nový svět
Žádné mince ani bankovky. Žádná šedá ekonomika. Zamlouvá se vám svět bez hotovosti? Možná do doby, než vám stát začne konfiskovat vklady.

Záporné úrokové sazby? Zvrácené ekonomické smýšlení
Centrální banky jdou na ruku politikům. Záporné úrokové sazby ale ničemu nepomůžou, jen kupují Evropě pár let navíc.