Články na téma: úvěry
Úvěr je finanční služba, která umožňuje získávat jednotlivcům nebo společnostem peníze od věřitele. Strana, která o úvěr žádá, musí splnit určité podmínky. Mezi podmínky obvykle patří úroková sazba, doba splatnosti, výše měsíčních splátek a další poplatky. Úvěr může být zajištěný majetkem jako zástavou, anebo nezajištěný.
Existuje několik typů úvěrů, například spotřebitelský úvěr, podnikatelský úvěr, hypotéka a další.
Pro podnikatele může být úvěr jedním ze způsobů, jak své podnikání financovat v začátcích. Úvěry mohou pokrýt provozní náklady, jako jsou například mzdy zaměstnanců, nákupy zásob a surovin, marketing a další. Pomáhají rozvíjet podnikání a investovat do nových technologií.
Úvěry jsou také jednou z možností, jak překonat krizové situace. V případě nepředvídatelných událostí jako jsou ekonomické krize, přírodní katastrofy a další, může úvěr pomoct překonat tuto situaci a udržet tak toto podnikání.
Přesto je nutné dobře zvážit schopnost splácet úvěr včas i v budoucnosti a také správně naplánovat své výdaje a zohlednit výdaje na zadlužení.
Menší klient neznamená menší manévrovací prostor, říká bankéřka. Vyhovět se snaží všem
Živnostníci a menší firmy mají možnost rychle získat předschválené úvěry až do pěti milionů korun, zatímco větší klienti čelí důkladnějšímu hodnocení, což prodlužuje proces schvalování na tři týdny až měsíc. Jak rychle podnikatel od banky peníze získá, záleží především na tom, jak rychle dodá potřebné doklady. „Je vždy lepší, když s námi klient již nějakou dobu 'bankuje',“ říká korporátní bankéřka Alice Chuchmová z Komerční banky.
Záruky za podnikatelské úvěry budou. Vyčkejte, řešíme povodně, vzkazuje ministerstvo
Státní záruky, které firmám v minulosti pomáhaly při žádostech o komerční podnikatelské úvěry, by měly dostat nástupce v průběhu příštího roku. Redakci Finmag.cz to sdělilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které pro programy spravované Národní rozvojovou bankou (NRB) zajišťuje potřebné finanční prostředky. Upozornilo, že nyní se primárně soustředí na pomoc firmám zasaženým povodní.
Další jobovka na obzoru. „Tajná bankovní daň“ dolehne na všechny
Zdvojnásobení povinných rezerv komerčních bank u centrální banky začne platit od Nového roku. Zdraží úvěry a omezí jejich dostupnost. Zvýšení rezerv jde chápat jako zakuklenou bankovní daň. Takovéhrátky s rezervami nejsou obvyklé a nemají ani moc společného se zajištěním stability cen, které je hlavním úkolem naší centrální banky. Proč to tedy dělá?
Rozdáno. O dotaci na elektromobily si řeklo skoro šest tisíc podnikatelů
Příjem žádostí v programu Záruka Elektromobilita byl ukončen. O záruky k úvěrům na pořízení elektromobilů, vozidel na vodíkový pohon a dobíjecích stanic se přihlásilo 5 907 podnikatelů. Nejžádanější značkou byla jednoznačně Tesla.
Peníze máte, tak proč nám je nedáte? Nedostupné úvěry očima bankovních expertů
Když se zeptáte toho, kdo nepodnikal, řekne vám, že největší překážka podnikání je v Česku byrokracie. Když se zeptáte toho, kdo s podnikáním má zkušenosti, řekne vám, že horší než prokousat se všemi papíry, je shánět na byznys peníze. A když se pak zpetáte v bankách, proč to tak je? Právě to jsme udělali.
Poslední šance získat dotace na elektromobily. Prostředky dojdou do dvou týdnů
V programu Záruka Elektromobilita podpoří Národní rozvojová banka (NRB) a Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) poslední stovky podnikatelů a firem. Z alokovaných zdrojů ve výši 1,95 miliardy korun zbývá vyčerpat posledních deset procent prostředků.
Zvýhodněné úvěry a záruky za pět miliard. Stát pomůže podnikatelům zasaženým povodní
Národní rozvojová banka (NRB) připravuje společně s ministerstvem průmyslu a obchodu a ministerstvem financí dva programy pro podnikatele zasažené zářijovými povodněmi. Celkem na pomoc podnikatelům alokuje pět miliard korun. Podmínky programu budou známy později.
Dluhy? Raději ne, říkají podnikatelé
Devadesát procent českých podnikatelů, kteří si vzali půjčku, ji považují za břemeno. Ukázal to průzkum neziskové organizace CARE Česká republika, který se zaměřil na mikro a malé podniky v rámci programu Strive Česko. Poukázal také na potřebu větší finanční gramotnosti a jednoduššího přístupu k financování.
Fiala hlásí revoluci v dotacích. Stihne to Česko do doby, než se stane čistým plátcem?
Vláda chce změnit způsob, jakým podporuje ekonomiku. Dotace by už neměly být na kdeco a pro kdekoho. Na některé firmy to může tvrdě dopadnout.
Otestujte si, zda vám funguje byznys. Sezóna okurek je na to ideální
Léto je pro mnoho podnikatelů náročné. Buď toho mají moc, nebo naopak nemají do čeho píchnout. Zvlášť pro začínající podnikatele s nedostatečným cash flow může být okurková sezóna pěkně nepříjemná. Jak pomalejší období využít k růstu?
V bance čekají firmy na úvěr měsíce, u crowdfundingu jde o dny či týdny
Chcete vstoupit na nový trh? Stará výrobní linka už dosluhuje? Potřebné finance lze získat prostřednictvím crowdfundingu. „Šanci má jakýkoliv sektor podnikání. Financovali jsme výrobce remosek, pivovar a vítáme i gastro podniky,“ říká Vít Endler, ředitel a spolumajitel investiční platformy Fingood.
Lepší drahý úvěr než chleba za tisícovku. Tahle sazba ovlivňuje i vaše výdělky
Nejsem analytik a už vůbec ne prognostik – a to mám nejspíš společné s většinou z vás. Nicméně mě hodně zajímá sazba PRIBOR. Proč? Protože ta ovlivňuje jak úspory v soukromé sféře, tak i výdělky podnikatelů.

Vysoké úroky: Komu škodí a kdo na nich vydělává?
Bankovní rada ČNB na svém listopadovém zasedání ponechala základní úrokovou míru na úrovni sedmi procent. Proces postupného zlevňování peněz v ekonomice se tudíž oddálil a je velkou neznámou, jestli letos vůbec začne. Bankovní rada se totiž do konce kalendářního roku sejde už jen jednou.
Kdo nedědil, musí si půjčit. Jiná cesta k lepšímu majetku nevede
Půjčky jsou jedny z nejgeniálnějších vymožeností historie. Bez nich by současný stav světa neexistoval. Bez úvěrů by nebyly inovace, nebylo by možné realizovat dobré projekty či rozmnožit majetek.

Jak zajistit likviditu? Středně velké firmy už nehledají financování v bankách
Situace na trhu se začíná pomalu měnit. Likvidita se stává čím dál dražší a pro firmy je složitější ji získat. Banky jsou zároveň obezřetnější, zpřísňují podmínky a své produkty nabízejí s menší četností. Podnikatelé se tak dívají po jiných možnostech, jak potřebné finance získat.

Ušetřit lze miliony, ale firmy na to samy nestačí, říká hodinový finanční ředitel
Zajištění optimálního způsobu financování může být pro řadu firem nedosažitelným cílem. Platí to zejména v segmentu malých a středních podniků, kde má často majitel na starosti téměř vše. I takovým se ale dá pomoct, říká Luděk Blahut, který už přes deset let působí jako hodinový finanční ředitel. V rámci stejnojmenné služby pomáhá firmám získat úvěr nebo přenastavit stávající financování na efektivnější model.

Úvěr není zadarmo. 8 skrytých poplatků při financování malých a středních firem
Společnosti ze segmentu malých a středních firem (SME) často hledají financování u bankovních institucí. Banky nabízejí na první pohled výhodné úroky. Kdo si ale nedá pozor, může na skrytých poplatcích zaplatit až desítky tisíc navíc.

ESG už proniká do rozhodování bank, přínosy se projeví později, říká Němeček
Financovat projekty, které nesplňují parametry ESG, bude čím dál těžší, varuje partner poradenské společnosti EY Tomáš Němeček. Na trhu jsou podle něj například banky, které už považují uhelný byznys za rizikový a zcela mu zavřely dveře. To se podle něj bude dít častěji.

Platební morálka? Paradoxně bývají horší korporace, říká expert přes faktury
Co je faktoring, jak pomáhá zlepšovat podnikatelské prostředí v Česku a komu se vyplatí? O tom, jak vydělat na dlouhé splatnosti faktur, vypráví v novém Finmag podcastu Aleš Zídka ze společnosti Akcenta.

Jisté investice v nejisté době
Nacházíme se v turbulentní době a další dynamika změn je téměř jistá. Sankce západu uvalené na Rusko v reakci na válečnou okupaci Ukrajiny přináší citelné zdražování mnoha komodit a akceleruje už tak mílovými skoky rostoucí míru inflace.

Úvěrový strašák. Konec odkladu splátek očima expertů
Na jaře dostaly banky nakázáno: pokud přijde dlužník, že kvůli virové sezóně nemůže splácet, počkejte mu se splátkami. Virová sezóna na podzim pokračuje, odklad ale v listopadu ale končí. Banky slibují, že budou k lidem v potížích dál vstřícné.