Články na téma: umělá inteligence - strana 2
Další články na téma umělá inteligence najdete na Peníze.cz.
AI revoluce pro další generace. Masivní nástup umělou inteligenci teprve čeká
Umělá inteligence se nám pomalu vytrácí z titulků mainstreamových médií. Už nikoho nepřekvapí, že software vytváří na zakázku během několika sekund obrazy, rozumí psanému textu nebo dokáže bleskově a velmi přesně překládat v desítkách jazyků.
Aby to svítilo a hřálo. Objevili jsme pravého Prométhea
Dnešní tipy na čtení ve Finmag newsletteru jsou tipy na čtení zejména o vědě. A věda je jistě věda, ale, lidi, taky strašně krásná sranda.
Známe obory v ohrožení. Může umělá inteligence sebrat práci i vám?
Některé obory nemají proti nastupující umělé inteligenci šanci. Pokud v nich podnikáte či se jimi „jen“ živíte, měli byste se mít na pozoru. Nebo se raději naučit, jak AI pro svůj obor umně využít. A když to náhodou nevyjde, stále tu jsou profese, na které ani ta sebelepší umělá inteligence ještě dlouho mít nebude.
Blbá nálada, blbé vyhlídky. Tenhle newsletter radši nečtěte
Před pár dny všechny naštvalo a znechutilo fotbalové derby, do toho nám evidentně začíná nová vlna covidu. Tak se v té blbé náladě pojďme ještě pobabrat. Je tady pesimistický Finmag newsletter. (A to ještě vzniká před volbami na Slovensku.)
O všecko se rozděl. I o tipy na chytré čtení
O všechno se rozděl. Hraj fér. Nikoho nebij. Vracej věci tam, kde jsi je našel. Uklízej po sobě. Znáte? Pravidla, která se Robert Fulghum naučil v mateřské školce, prý člověku vystačí na celý život. Tímto se ve Finmag newsletteru dělím a zároveň si trochu uklízím stůl.
Česko jako finanční velmoc? Proč tohle spojení nemusí být sci-fi
Česko už se nemůže tak jako dřív opřít o automobilový průmysl, strojírenství či výrobní odvětví obecně. Tak na co by se měla česká ekonomika v příštích letech zaměřit? Jednou z cest je rozvoj finančních služeb. Může se tedy z Česka někdy stát finanční centrum, jak se to povedlo třeba Maltě?
Supervýkonní zaměstnanci a recepční, co se nemračí. Co vše dnes zvládne AI
Slibuje až osmdesátiprocentní úsporu nákladů nebo rapidní zvýšení efektivity zaměstnanců. Nepotřebuje přestávky a pracuje čtyřikrát rychleji. Umělá inteligence, která loni vtrhla do společnosti s nebývalou razancí, se čím dál častěji prosazuje i v oborech dříve nečekaných. Vybíráme nejzajímavější příklady poslední doby, kde všude může firmám pomoci.
Jak vydělat na budoucnosti i na státu
Lidská prozíravost změnila svět. Dneska díky tomu dokážeme předvídat budoucnost tak úspěšně, až z toho mrazí. Stejně jako z toho, že Česko vykazuje po Rusku druhý nejvyšší počet miliardářů napojených na stát. Vítejte u nového Finmag newsletteru.
Co se stane, když si do firmy pustíte AI. První studie ukazuje reálné dopady
V posledních dvou letech nabral technologický pokrok po letech klidu na dynamice. Řada firem představila nové systémy umělé inteligence s neuvěřitelnými schopnostmi. Co bylo před pár lety sci-fi – roboti malující či píšící básně – se stalo každodenní realitou. Nová éra před nás ale klade i nové otázky. Jak třeba bude vypadat lidská práce a kolik za ni dostaneme?
ChatGPT přináší i bezpečnostní rizika. Máme ho kvůli tomu zakázat?
Jazykový model ChatGPT přesunul diskusi o umělé inteligenci do běžného života. Od zkoušení, co všechno umí, až po obavy, které lidské profese nahradí. Lépe řečeno, kterými začne. Ze všeho nejdřív bychom ale měli řešit závažné právní otázky. Máme se bát víc umělé inteligence, nebo její regulace?
Machruje, ale pak lže. A ještě se hloupě vymlouvá, ukázal pokus s ChatGPT
V posledních měsících zaplavují mediální prostor neustále nové zprávy o mimořádných úspěších jazykového modelu umělé inteligence (AI) ChatGPT. O tom, jak student obhájil práci, kterou ChatGPT napsal a tak dále. Je mu předpovídána velká budoucnost. Dnes si ale na jednom pokusu ukážeme, jak bezostyšně lže. A pak se ještě vymlouvá…
Robožížala, robohmyz, robopes. A znovu trocha umělé inteligence
Světem poslední dobou hýbe umělá inteligence, takže se jí znovu nevyhneme ani v novém Finmag newsletteru. Tentokrát se ale víc zaměříme na segment, který s ní stejně úzce souvisí: na roboty. Skutečně nám brzy seberou práci?
Jak přežít nástup umělé inteligence? Poučme se od koček
Stroje jsou stále chytřejší a už teď se někteří obávají, že by jednou mohly být chytřejší než lidi. Otázka je, co potom s námi?
Šťastné ukřižování a veselé zmrtvýchvstání
Zas to tak vyšlo, že jeden jarní svátek vyšel na pátek a druhý na pondělí, vytvořivše spolu lahodně čtyřdenní víkend. Proto netrapme hlavu žhavými novinkami, ni temnou budoucností lidstva v době AI. Ať si odpočne s nadějeplnými příběhy o znovuzrození. I když jenom businessovém.
Stroj versus lidské zvíře. Proč se nemusíme bát umělé inteligence
Umělá inteligence kromě nadšení budí i skepsi, dokonce strach. Aniž by dokázala způsobit jakýkoli problém, vzniká proti ní odpor. Nejznámější je takzvaná Muskova petice, kromě ní tu ale máme i italský zákaz systému ChatGPT s odvoláním na možnost porušování soukromí a vystavování nezletilých nevhodnému obsahu. Do jaké míry jsou tyto obavy oprávněné?
Stop, brzdíme! Umělá inteligence nabrala až moc rychlý vývoj
Dnešní Finmag newsletter nevěnuji jen našemu webu, jak by se dalo očekávat. Věnuji ho především fenoménu umělé inteligence, která loni vtrhla do společnosti s nebývalou razancí. A hlavně tomu, proč je na čase zbrzdit, jak teď volají nejvýraznější tváře big-tech byznysu. Proč?
Bez chyb a bez papírů. Umělá inteligence pomáhá i malým a středním firmám
Trendem sektoru podnikových informačních systémů je stále častější využívání prvků umělé inteligence, takže se systémy automaticky přizpůsobují potřebám uživatelů.
Nápad, který stvořil firmu. Dejme AI život, řekli si mladí podnikatelé a uspěli
Tématem roku 2023 se bezesporu stává umělá inteligence (AI). Od monitorů profesionálních vývojářů se teď dostává na denní světlo normálního světa, a dokonce na přední stránky časopisů. V řevnickém startupu AddAI.Life si její potenciál uvědomili už dávno.
ChatGPT bez skrupulí, trapák Musk a válka třikrát jinak. Finmag Newsletter
Posledně jsme si udělali exkurs do tajů (novo)češtiny, dnes to pojmeme zas tradičněji. Nesu tipy na zajímavé čtení nejen z Finmagu, ale i odjinud. Doslova do vás vyprázdním plný seznam četby, kam si průběžně ukládám tipy do newsletteru. Posaďte se, jdeme na to.
Jsme jen kusy masa na špejli, říká o lidstvu expert na umělou inteligenci
Před pár měsíci opustil skupinu PPF, kde léta vedl centrum umělé inteligence. Vystudovaný kybernetik a filozof Jan Romportl se AI zabýval daleko dřív, než se z ní stal buzzword. Na co se připravit v digitálním světě? A máme vůbec šanci vyhrát, pokud si stroje vyhodnotí, že jena čase převzít kontrolu?
Virtuální asistent poradí i ochrání, jen je třeba ho obezřetně učit, říkají vývojáři
Chatboti jsou minulostí, teď se vytvářejí virtuální asistenti s osobností. Hosty dalšího dílu Finmag podcastu byli Jindřich Chromý a Tomáš Jindra, kteří se už šest let zabývají vývojem virtuálních asistentů se specializací na konverzační asistenty pro velké firmy. V čem takový asistent může usnadnit práci a proč se právě v této oblasti vyplatí držet krok s dobou?