Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Články na téma: univerzity

Další články na téma univerzity najdete na Peníze.cz.

Studentský startup dobývá svět airsoftu. Hráči nám konzoli nechtějí vracet, smějí se zakladateléstartupy
 28 219

Studentský startup dobývá svět airsoftu. Hráči nám konzoli nechtějí vracet, smějí se zakladatelé

Začalo to jako nápad čtyř spolužáků a dnes už čerstvě založená firma Duncal Technologies uvádí na trh první produkt. Startup cílí na organizátory airsoftu, paintballu a laserových her. Mladí podnikatelé sami navrhli, vyrobili a spolu s hráči airsoftu otestovali vlastní konzoli, která díky kvalitní bezdrátové technologii dosáhne i kilometr daleko. Hráčům mají moderní doplňky výrazně zlepšit herní zážitek.

Iveta Hovorková6. 2. 2024
Marxe se neštítím, říká autorka studie dělnictví v Baťově továrně

Marxe se neštítím, říká autorka studie dělnictví v Baťově továrně

Před deseti lety socioložka Kateřina Nedbálková přiblížila v knize Matky kuráže životy gay a lesbických rodin, ve Spoutané rozkoši v roce 2006 zachytila každodennost ženských věznic, ale patrně největší ohlas jí přinesla loňská Tichá dřina, studie dělnictví v Baťově továrně. V rozhovoru vypráví nejen o něm, ale třeba i o tom, v čem je užitečný Karl Marx.

Jakub Jetmar25. 10. 2022
Hajič: Dnešní „umělá inteligence“ vůbec není inteligence
 9 986

Hajič: Dnešní „umělá inteligence“ vůbec není inteligence

Když se dnes mluví o umělé inteligenci, je to zavádějící. Algoritmus, který se za ní skrývá, jen čerpá z kvanta naučených vzorců chování lidí, ale sám sobě nerozumí. Stejně jako nikdy neporozumí jazyku, ač se vědcům z Univerzity Karlovy na tomto poli náramně daří. A v lecčems předčí třeba i Google.

Pavla Hubálková20. 11. 2021
Su pragocentrista
 17 302

Su pragocentrista

Moraváci můžou Hudečkovi hrozit Věstonickou venuší, ale jiný recept na národní úspěch, než je úspěšná Praha, nemají.

Michal Kašpárek19. 9. 2014
Němci nejezdí v bavorácích proto, že jsou chytřejší. Zpohodlněli jsme!
 5 103

Němci nejezdí v bavorácích proto, že jsou chytřejší. Zpohodlněli jsme!

Muž, který učil počítač porozumět tomu, co člověk říká. Skoro dvě desítky let dohlížel na vývoj software pro rozpoznávání přirozených jazyků v IBM a Google. Vrátil se do Česka na „svou“ univerzitu a učí české studenty porozumět tomu, jak funguje svět úspěšných. „Lidé tu často nemají touhu se zlepšovat. Chtějí mít pohodičku, grilovačku na zahradě a k tomu pivo,“ říká Jan Šedivý. Na druhou stranu neváhá vyzdvihnout úspěšné projekty svých studentů a poněkud tak toto tvrzení zrelativizovat.

Ondřej Tůma3. 8. 2013
Odejdi ze školy, staň se fachidiotem

Odejdi ze školy, staň se fachidiotem

Nová kniha o samostudiu slavila úspěch při sbírání dotací na Kickstarteru, takže poptávka po vzdělávání mimo vysoké školy tu očividně je. Některé rady jsou ale nebezpečné.

Michal Kašpárek27. 6. 2013
Tady je profesorovo!
 12 372

Tady je profesorovo!

(Ne)jmenování Martina Putny profesorem bylo příležitostí k reflexi současného systému udělování profesur. Zdánlivě jen formální kostýmové představení je totiž ve skutečnosti podstatná záležitost. Jak píše v dnešním textu Tomáš Fürst: „Český systém pro udělování titulů je pro akademické prostředí mimořádně škodlivý.“ Jenže o funkční vysoké školství dnes zřejmě není zájem. Především na vysokých školách ne.

Tomáš Fürst5. 6. 2013
Co odlišuje svobodné lidi od nevolníků: Vysvětlení pro krněnské intelektuály i ostatní
 10 627

Co odlišuje svobodné lidi od nevolníků: Vysvětlení pro krněnské intelektuály i ostatní

Polemiky s Michalem Kašpárkem jsou zábavné a osvěžující. Je mnohem inteligentnější než pražská parta podporovaná Georgem Sorosem (pánové Pehe, Macháček, Urban a pár dalších). Vyjadřuje postoje velké skupiny vzdělaných mladých lidí. A trochu mi připomíná mne samotného z dob, kdy jsem nosil dlouhé vlasy (byl jsem nezkušený, takže jsem nevěděl, že pleš je lepší) a cítil se intelektuálem.

Petr Hampl27. 5. 2013