Co nového na bojištích světové finanční války? USA tlačené do izolace

Jan Dvořák
Jan Dvořák
30. 1. 2013

Rok 2013 nebude, pokud jde o globální ekonomický vývoj, žádná slast – světová finanční válka o nové nastavení globálního finančního systému pokračuje. Jaký bude další vývoj na bojišti? Spojené státy se postupně budou dostávat do izolace.

Co nového na bojištích světové finanční války? USA tlačené do izolace

Na první pohled nepředstavitelné? Jenže nesmysl to být nemusí. Podle mě bude ústup Spojených států do izolace jedním z hlavních geopolitických trendů roku 2013 a let následujících. Nebude to ale žádná „splendid isolation“, jakou se Velká Británie chlubila během 19. století, Spojené státy budou do izolace zatlačeny proti své vůli. O pravděpodobnosti takového vývoje svědčí už nyní několik významných jevů:

  • rodí se nová asijská zóna volného obchodu s vyloučením Spojených států,
  • petrodolar končí,
  • v testovacím režimu běží nový globální finanční systém.

Asie: Nová zóna volného obchodu

Na schůzce skupiny ASEAN koncem listopadu došlo k vývoji, který se může ukázat jako velmi důležitý, ale kterému se dostalo velmi malé publicity. Země skupiny ASEAN přizvaly Čínu, Indii, Japonsko, Jižní Koreu, Austrálii a Nový Zéland, aby s nimi formovaly zónu volného obchodu. V té by se rázem ocitla polovina světové populace. Na summitu vystoupil také Barack Obama s návrhem na spolupráci Spojených států, zemí ASEAN a dalších zemí v rámci transpacifického partnerství. Jeho návrh naopak nezahrnoval spolupráci s Čínou. Obamův návrh skončil zamítnutý a Spojené státy nebyly do nově formované zóny volného obchodu přizvány.

Asie je dnes pro Čínu mnohem důležitějším obchodním partnerem než Spojené státy. Že čínskou ekonomiku drží nad vodou export do Spojených států, je už řadu let pouhý mýtus. Čínský export do Spojených států činí necelou pětinu čínského exportu (cca 400 miliard dolarů), export do zmiňovaných asijských zemí je téměř o polovinu větší. Pokud jde o import, import Číny z asijských zemí je prakticky pětinásobkem importu ze Spojených států.

Na tomto summitu tedy Čína nad Spojenými státy zvítězila k. o. Vývoj na summitu vidím jako významný signál snahy asijských zemí eliminovat Spojené státy a snížit jejich globální moc.

Soumrak petrodolaru

Systém postavený na petrodolaru směřuje ke svému konci, pověstným hřebíčkem do jeho rakve se může stát boj o následnictví v Saúdské Arábii. Smrt krále Abdalláha – napřesrok mu bude devadesát – určitě jednoho z nejmocnějších mužů muslimského světa, může podle řady analytiků dovést Saúdskou Arábii až na pokraj útesu. A čas se nachyluje i dalším monarchům zemí Perského zálivu.

Nezapomínejme, že Čína pomalu ale jistě posiluje svoje pozice v zemích Perského zálivu – Irákem počínaje a Saúdskou Arábií konče. K tomu má ambici stát se globálním zprostředkovatelem obchodů s ropou. Vždyť podle nedávné smlouvy mezi Ruskem a Čínou, může například Německo, pokud bude mít zájem, platit za ruskou ropu čínskou měnou a Rusko to bude akceptovat. K pokraji útesu se tak blíží i petrodolar.

Zvláště, když se ho chystá popostrčit nově se objevující konkurent, podle mého názoru opět s tichou podporou Číny.

Nový globální finanční systém v testovacím režimu

Pomalu se vynořuje další země, která bude mít velký vliv na globální ekonomický vývoj – Turecko. Jeho vliv výrazně posílil v okamžiku, kdy se odmítlo připojit k antiíránským bankovním sankcím a kdy začalo s Íránem obchodovat ve zlatě.

Co Turecko chystá? Podílí se na vzniku nového globálního finančního systému krytého zlatem. Motivací k tureckému kroku může být i snaha ukázat Evropské unii něco ve stylu „Když jste nás odmítli, my si můžeme dělat, co chceme… a dopad na vás nás netrápí“. Nezapomínejme, že msta je jedna z nejsilnějších lidských motivací. 

Turecký export zlata byl v roce 2012 řádově větší než v roce 2011 (12,7 miliardy dolarů proti 1,5 miliardy).Polovina exportů přitom šla do Íránu, třetina do Spojených arabských emirátů, které se podle všeho k obchodu „ropa za zlato“ přidaly. Objemy obchodů nepůsobí, že by to byly jen nákupy pro sebe. Spíš bych tyto země přirovnal k brokerům, zprostředkovávajícím obchody pro klienty. Celý systém zatím zřejmě funguje v testovacím režimu.

Pokud to udělají chytře, mohly by tyto země využít stávající situace k vybudování nového trhu. Na nově vzniklém trhu se bude ropa obchodovat výhradně za zlato. Země těžící ropu by najednou dostaly možnost neprodávat ropu za dolary, ale přímo za zlato. Takový nový trh může zásadním způsobem ovlivnit moc jednotlivých světových finančních center.

Můžete namítnout, že země zřejmě budou chtít mít zlato pod svou kontrolou a převážet zlato po světě sem a tam asi nebude ideální řešení. Nabízí se pak systém pokrývající nejen obchody s ropou (ty jsou jednosměrné), ale i další mezinárodní obchody zainteresovaných členů s využitím pravidelných vícestranných zápočtů a vyrovnáváním pouze rozdílů. Je tak možné zavést globální barterový systém s vypořádáním ve zlatě, jak jsem o něm psal již téměř před rokem.

Spojené státy se brání

Spojené státy se izolace obávají. Nedávno se objevily informace, že jednají s Evropskou unií o vytvoření ekonomické unie. Vytvořit klasickou ekonomickou unii nebude nic jednoduchého, míra regulace na obou stranách Atlantiku (např. na trhu práce) je diametrálně odlišná, o principech zdanění nemluvě.

Ať už bude zdůvodnění jakékoliv, takové kroky vnímám jako snahu vymanit se z hrozící izolace a vytvořit blok v probíhající finanční válce, jejíž vítěz nastaví nový globální finanční systém. Zemím na obou stranách Atlantiku došlo, že pokud se nespojí, Čína a její spojenci je porazí.

Klíčovou roli sehraje Německo. Zatím balancuje na vážkách a má stále možnost přiklonit se k oběma stranám. Tedy spojit se se zbytkem Evropy a Spojenými státy, nebo se stát součástí osy Berlín – Moskva – Peking. Obojí naráz nejde.

O tom, že stávající situaci neberou Spojené státy na lehkou váhu, svědčí i snaha zmapovat, kdo všechno drží jejich dluhopisy. Neumím si jinak vysvětlit nedávný požadavek americké vlády, aby švýcarské penzijní fondy reportovaly vládě USA detailní strukturu svých portfolií. Vypadá to, že se Spojené státy snaží získat detailní přehled o amerických cenných papírech v držení zahraničních penzijních fondů. 

Postupná izolace Spojených států je to poslední, co si USA přejí, a budou se tak bránit všemi dostupnými prostředky.

Rok 2013 nebude na události chudý. Máme se na co těšit, boj o nový globální finanční systém moc pokračuje a jak jsem řekl před rokem – Kdo uteče, vyhraje.

Převzato z ProInvestory.cz

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte (7)

Vstoupit do diskuze
Jan Dvořák

Jan Dvořák

Autor je soukromý investor a provozovatel investičního portálu pro investory. Publikuje zejména analýzy primárně zaměřené na globální ekonomickou situaci a drahé kovy.

Související témata

ČínaEvropská uniefinanční systémÍránměnové válkyNěmeckoropaTureckoUSAzlato

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo