Vysoké sázky na roboty, kryptoměny i očkování. Chytré čtení na víkend je tu

Ondřej Tůma
Ondřej Tůma
19. 12. 2021

Peníze se dál valí do ekonomiky. Někdo je využívá k technologickým inovacím, jiný ke gamblingu a další k boji s koronavirem.

Vysoké sázky na roboty, kryptoměny i očkování. Chytré čtení na víkend je tu
Zdroj: Shutterstock.com

Roboti už jdou! A vlastně taky letí. Kdo chce vědět víc, neměl by vynechat obsáhlý rozhovor s finmagovou covergirl Simonou Kijonkovou, která vypráví o zapojení moderních technologií a umělé inteligence v Zásilkovně. Na Expu v Dubaji nedávno prezentovala robotické přepravníky i autonomní drony, které vyvíjí s ČVUT.

Karel Čapek by měl radost i z činnosti na dalším tuzemském univerzitním pracovišti, tentokrát VŠCHT, kde František Štěpánek, zakladatel a vedoucí laboratoře chemické robotiky, vyvíjí se svými kolegy chemické roboty, kteří slouží jako nosiče léčiv. Pro naše tělo může jít o mnohem šetrnější cestu, jak dostat účinnou látku tam, kde je potřeba. Přečtěte si rozhovor, který nedávno publikoval Vesmír.

Roboti se dají samozřejmě využívat mnoha dalšími způsoby. Už brzy se v našich domácnostech začnou objevovat robotičtí pečovatelé nebo sexboti. Badatelé na konferenci Intimně s roboty se shodli, že intimní vztah s neživým strojem bude za pár desítek let obvyklou záležitostí.

Dávej, ber

Na webovém Finmagu pokračuje výborný seriál článků Hazardní byznys pod taktovkou ekonoma Jakuba Žofčáka. Z množství nových informací, zajímavých dat a grafů se vám zatočí hlava jak kulička na ruletě. Třetí díl se věnuje pravděpodobnostem, čtrnáctinásobným výhercům v loteriích, strategii kasin a hracím automatům v Japonsku.

Hooodně nejistou sázkou je český „krypto“ projekt Xixoio, před kterým už varuje i Česká národní banka. Na velké otazníky, které se kolem něj točí, před časem upozornil náš kolega Jirka Hovorka z bratrského webu Peníze.cz. Kauzu dobře pokrývá i Luboš Kreč na CzechCrunchi.

Jak naložil zakladatel Xixoio Richard Watzke v rozhovoru pro Seznam Zprávy s možností vysvětlit všechny nejasnosti (a že jich je!) projektu, posuďte sami. A pokud si kolem krypta chcete udělat v hlavě ještě větší galimatyáš, pusťte si youtubové povídání Watzkeho s ezoguru Jardou Duškem. Ale jen na vlastní nebezpečí, může vám totiž explodovat hlava.

Teď ale vážně, jestli se zajímáte o bitcoin a spol., sledujte články Josefa Tětka, kterého už jistě znáte nejen ze stránek Finmagu. Na Substacku se můžete přihlásit k odběru jeho newsletteru a být tak neustále v obraze, alespoň co se kryptosvěta týče.

Ať už se zajímáte o sázky na sport, nebo na krypto, mám pro vás jeden tip na bezva dárek pod stromeček. Naše vydavatelství si pořídilo nového bratříčka – čtvrtletník pro fotbalovou kulturu Football Club. Jde o protiklad rychloobrátkového čtení o nejpopulárnějším sportu planety. V českém prostředí unikátní projekt. Ukázka staršího článku například zde. Když při objednávce předplatného zadáte kód VANOCE, budete mít navíc slevu 20 procent. Stejný kód se stejnou slevou mimochodem platí i pro naše další časopisy – Finmag a Heroine.

Covidové okénko

Ohledně pandemie vše při starém. Společnost rozdělená, mrtvých i dezinformací přibývá, vláda – odcházející i nastupující – nerozhodně přešlapuje na místě. Aspoň, že Dan Landa „dostal rozum“.

Servírujeme svět!

Chytré čtení na víkend

Nabízíme vychucený talíř duševní stravy. Chtěli byste každý pátek dostávat do e-mailu přehled nejlepšího inspirativního čtení, které z hlubin českého i světového čtení vyšťoural tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Chci chytré čtení

Ale zpátky do reality. Jan Kulveit se po pauze vrátil ke komentování aktuálního pandemického dění a jeho postřehy pořád stojí za pozornost.

Nad tím, jak vir mutuje, až se umutuje, se zamýšlí na webu iRozhlas Jan Burda se svým hostem Pavlem Plevkou, molekulárním biologem a virologem ze Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity v Brně (CEITEC). A zajímavé údaje o variantě omikron publikovala i Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES).

K tématu nevynechejte ani článek Františka Kalendy o portugalském očkovacím zázraku, který vyšel na začátku prosince na našem webu.

Pokud na sobě sledujete, že jste během života v koronakrizi zhoršili životosprávu, přestali se hýbat a začali si život kořenit větším množstvím cigárek, alkoholu a dalších drog dle libosti, vězte, že to tak nemuselo být. Time píše o tom, že například u amerických teenagerů „neřestná konzumace“ během pandemie výrazně poklesla, dokonce nejvíc od roku 1975.

Do ouška

A na závěr jako vždy ještě pár tipů pro zvídavé uši. Dobrých podcastů není nikdy dost!

Arabista Bronislav Ostřanský mluví na Radiu Wave o překladu knihy perského středověkého myslitele Aš Šahrastáního, blízkovýchodních náboženských proudech a jejich významu v dnešní době. Hodně rozruchu k podobnému tématu rozpoutal i podcast Hlas Heroine, ve kterém Kateřina Gamal Richterová popisuje, proč přijala islám.

Posloucháte podcasty?

Začátečníci na poli investic by neměli vynechat podcast Ve vatě na Seznam Zprávy, ve kterém mají spoustu užitečných rad a tipů ekonom Radovan Vávra a novinářka Markéta Bidrmanová.

Milovníci burzy a adrenalinu na akciových trzích si zase užijí podcast Vojty Žižky. Ten nedávno u piva vyzpovídal investiční harcovníky Michala Semotana a Jardu Šuru, které moc dobře znáte i ze stránek Finmagu a Peníze.cz.

Za poslech stojí i podcast Mediálka s hostem Janem Hergetem, který šéfuje agentuře CzechTourism. Najdete v něm spoustu užitečných postřehů o tom, jak dělat dobře PR a marketing (nejen) v oblasti turistického ruchu.

A byl by hřích nepustit si poslední dva díly podcastu Finmag, kde s architektem Martinem Stárou rozebíráme, jak se staví kanceláře a jak tuhle branži ovlivnila pandemie, a s bývalým bankéřem Jakubem Pavlem, který dnes sestavuje reproduktory, jak dosáhnout při pouštění hudby a filmů co nejlepšího zvuku a kolik je k tomu vlastně potřeba peněz.

PODZIMNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?

Věda proniká stále víc do byznysu. A byznys stále víc do vědy. Továrny na nápady přikládají pod kotel, velcí investoři vidí v podpoře výzkumu a vývoje smysl.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

VĚDA JE BYZNYS • „Máte-li jako primární motivaci peníze, nemůžete dělat vědu,“ říká experimentální fyzička Helena Reichlová Robotika v Česku nemá podmínky pro přežití Kolik dává na výzkum a vývoj Gates, Zuckerberg nebo Kellnerová?

BYZNYS JE VĚDA • Čůčonomie jako nový vědní obor o vínu? „Přidaná hodnota farmaceutického průmyslu je větší než automotive,“ tvrdí Jaromír Zahrádka V Japonsku si kupují hračky dospělí

STYL JE UMĚNÍ • Architektka Anna Šlapetová bydlí s podmínkou kapitánských zkoušek Jan Kaláb hledá hranice inspirace Kodaň slouží jako učebnice života bez aut

HRY, SNY, RADOSTI • „Na kole prostě žiju,“ říká první Češka, která absolvovala cyklistický závod Paříž – Brest – Paříž Proč to labužníky táhne do Tábora? Je správné mít daňové úlevy na služební kupé za 6,7 milionu korun?

Ohodnoťte článek

-
2
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Ondřej Tůma

Ondřej Tůma

Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Studoval také na Fakultě humanitních studií v Praze a na Goethe-Universität ve Frankfurtu nad Mohanem. Má za sebou stáže v Českém rozhlase... Více

Související témata

covidkryptoměnynewsletterroboti

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo