Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Velikonoční pondělí 2024

Kdy slavíme:
Obchody jsou:
Zavřené
Druh svátku:
Pohyblivý svátek
Velikonoční pondělí
Velikonoční pondělí (ilustrační foto) / Zdroj: Pleska / Midjourney

1. dubna slaví svátek:

Hugo

Velikonoční pondělí bylo dnem pracovního klidu i v době vlády jedné strany, která přitom církevním svátkům nijak nepřála. Na rozdíl od Velkého pátku, ze kterého komunisté v padesátých letech udělali den nesváteční a pracovní.

Od roku 2016 je ale Velký pátek zpět, což činí z Velikonoc supervíkend, kde sobotu a neděli lemují další dva dni pracovního klidu, za které je případným pracujícím pracovníkům třeba vyplatit příplatek.

Kdy budou letos Velikonoce?

Velikonoce jsou pohyblivý svátek, nemají přesné datum a každý rok se slaví jindy. V západní tradici (pravoslavná církev to má trochu jinak, i když někdy se to sejde tak, že všichni slaví Velikonoce ve stejné dny) se datum Velikonoc počítá tak, že Velikonoční neděle má připadnout na první neděli po prvním jarním úplňku. 

Co se slaví o Velikonocích?

Velikonoce jsou pro křesťany větší svátek než Vánoce. Na Vánoce se Ježíš narodil, což je sice událost radostná, ale stává se to prakticky každému. Na Velikonoce ale Ježíš zemřel (tam taky musíme všichni), ale pak vstal z mrtvých. Mučednická smrt na kříži je podle křesťanů oběť, kterou Kristus vykoupil lidské hříchy a dal tak věřícím naději na život věčný.

Pro českou společnost, většinově ateistickou, jsou ovšem Velikonoce spíš svátky nadcházejícího jara, a pokud si připomínají nějaké tradice, nejsou to ani tak tradice křesťanské, ale starší, církví později jen aromatizované a přibarvené.

Jaké tradice se pojí s Velikonočním pondělím?

Velikonoční pondělí je spojeno s lidovou tradicí, které se říká pomlázka, mrskut, mrskačka, šmigrust a všelijak jinak. Zájemce o jazykovou problematiku odkazujeme na nářeční slovník na stránkách Ústavu pro jazyk český. Kromě názvu aktu samotného je pak neméně zajímavá i pestrá paleta názvů nástroje, kterým je vykonáván: pomlázka, pamihoda, tatar, dynovačka, karabáč jsou jen některé z nich.

Novodobou tradicí je pak zhruba týdenní dohadování v médiích a hlavně na sociálních sítích, jestli zvyk tlouci pod záminkou tradice ženy patří do civilizované země ve 21. století. Dlužno dodat, že se pořád najde dost surovců. Původní pohanský smysl výprasku mladými vrbovými pruty prý byl, aby si dámy zachovaly celý rok zdraví a plodnost. Ostatně jedna teorie odvozuje slovo pomlázka od pomladiti, tedy omladit.

Ženy za vyšupání a pomlazení mužům darovaly jako koledu další symbol plodnosti: barvená slepičí vejce.

Jak jsou o Velikonočním pondělí otevřené obchody?

Velikonoční pondělí patří k těm svátkům, ve které stát některým podnikatelům zakazuje podnikat. Omezení prodejní doby se ale netýká všech obchodů. V první řadě se netýká velkoobchodů. A pak se netýká menších maloobchodů. Neprodávat mají nařízeno maloobchodní prodejny s prodejní plochou přesahující 200 m2. Výjimku mají benzinky, lékárny a obchody na nádražích, na letištích a v nemocnicích. Bez ohledu na velikost a umístění mají povinně zavřeno zastavárny, obchody s použitým zbožím nebo výkupny odpadů. 

Přehled českých svátků a omezení prodejní doby o svátcích

Užitečné otázky a odpovědi

  • Na 1. dubna 2024 vychází Velikonoční pondělí.
  • Velikonoční pondělí je pohyblivý svátek. V roce 2024 se slaví 1. dubna 2024.
  • Velikonoční pondělí vychází v roce 2024 na 1. dubna 2024.
  • Ne, obchody jsou zavřené.

Tento den můžete oslavit také...

Ohodnoťte státní svátek

-
2
+

Sdílejte

Nejbližší státní svátky

Nejbližší mezinárodní dny

Nadcházející prázdniny

Nejbližší svátky (jména)

Leoš
Květa
Alois
Pavla
Zdeňka
Jan, Ján
Adrian, Adriana
Ladislav
Lubomír
Po
Út
St
Čt
So
Ne

Konkrétní mezinárodní den?

Nejčtenější články