Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Velký pátek 2024

Kdy slavíme:
Obchody jsou:
Otevřené
Druh svátku:
Pohyblivý svátek
Velký pátek
Velký pátek (ilustrační foto) / Zdroj: Pleska / Midjourney

29. března slaví svátek:

Tatiana, Taťána

Velký pátek je v Česku nejmladší svátek. Tedy – myšleno svátek uznávaný legislativou České republiky. Jako jeden z největších církevních svátků se samozřejmě s celými Velikonocemi slaví v českém státě nejspíš od doby, kdy kníže Bořivoj přijal na Velké Moravě křest. A pokud počítáme za svou i velkomoravskou tradici, pak se „u nás“ slaví ještě o pár let déle.

Ve světě mají na Velký pátek volno v několika desítkách zemí – namátkou na Slovensku, v Německu, Velké Británii, Kanadě, Spojených státech nebo Austrálii.

Že i sekulární a ateistické Česko přidalo v roce 2016 do plejády svých svátků právě církevní svátek, je vlastně s podivem. Nicméně i ateisté jsou s volbou vcelku spokojeni. Velký pátek totiž nikdy nevyjde na sobotu a na neděli, takže vždycky znamená den volna navíc. A protože je dnem pracovního klidu i nejbližší pondělí – Velikonoční pondělí, pochopitelně – vzniká nám tu pěkný jarní supervíkend o čtyřech volných dnech.

A pro rejpaly: sekularita České republiky nebyla ohrožena, Velký pátek se nestal svátkem státním, nýbrž ostatním (mezi ně patří třeba i Velikonoční pondělí, sváteční dny vánoční, ale i Svátek práce). A navíc jde o navázání na tradici, svátečním dnem byl Velký pátek v Československu až do 50. let, kdy si na něj došlápli bolševici, tak jako vůbec na všechno církevní.

Kdy budou letos Velikonoce?

Existuje vtip o policajtech, kteří si povídají o tom, jaká je smůla, že slouží na Silvestra a že Silvestr zrovna vyšel na pátek. „Ježišmarjá, ještě aby tak bylo třináctýho,“ děsí se jeden z nich. My ostatní se smějeme, protože víme, že Silvestr má vždycky svátek jednatřicátého. Velký pátek ale pevné datum nemá a klidně na třináctého vyjít může.

Velikonoce patří mezi pohyblivé svátky (z církevních mezi ně patří třeba Letnice, z laických Svátek matek). Jejich datum je závislé na dvou astronomických jevech: na tom, kdy začne jaro, a na tom, kdy je úplněk. Neděle zmrtvýchvstání, tedy Velikonoční neděle, připadá na první neděli po prvním jarním úplňku.

Co se slaví na Velký pátek?

Co slaví na Velký pátek ateisté a nekřesťani, těžko říct. Pro křesťany jsou ale Velikonoce ještě svátečnějším obdobím než Vánoce. Chystají se na ně vlastně už od Tří králů, pak se 40 dní před Velikonocemi udělají fašanky nebili masopust a pustí se maso, tedy nastane postní období. Poslednímu týdnu před Velikonocemi se říká svatý týden (některé jeho dni mají tradiční pojmenování: pondělí má přívlastek modrý, středa je škaredá, čtvrtek zelený, sobota bílá.

Velký pátek je dnem, kdy byl podle tradice v Jeruzalémě ukřižován Ježíš Kristus. Svou smrtí na sebe měl převzít hříchy všeho lidstva a umožnit lidem vykoupení či spásu. Tuto svou výjimečnou roli, jak křesťané věří, pak stvrdil tím, jak krátkého trvání jeho smrt měla: po třech dnech byl jeskynní hrob, kam ho věrní uložili, prázdný a mesiáš zas chodil po světě a rozdával poslední pokyny, než se odebral do nebes.

Jaké tradice se pojí s Velkým pátkem?

Pro katolíky je vůbec pátek dnem půstu, Velký pátek je ale dnem přísného půstu. Protože už na Zelený čtvrtek odlétly zvony do Říma, chodí po těch vesnicích, kde ještě někomu zvonění chybí, mládež z řehtačkami, aby nebylo moc ticho.

Ze školní četby (Karel Jaromír Erben) je dobře známá pověra, že na Velký pátek se otevírají hory a vůbec cesty k pokladům. Nová otužovací móda si dobře rozumí se zvykem vykoupat se v nějakém potoce, což mělo zaručit pevné zdraví po celý rok. Ovšem moderní pravidelné otužování má asi trvalejší a pevnější účinky než jednorázové pocachtání.

Lidové pranostiky mají k Velkému pátku poměrně rozporuplný vztah. Wikipedie uvádí několik vzájemně odporných: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda. Ale: Velký pátek vláha – úrodu zmáhá.

Jak jsou na Velký pátek otevřené obchody?

Na Velký pátek smí v Česku mít všechny obchody otevřeno. Omezení prodejní doby (které se na některé svátky týká maloobchodních prodejen s prodejní plochou přes 200 m2) se Velkému pátku vyhnulo. Ne tak ale Velikonočnímu pondělku. 

Přehled českých svátků a omezení prodejní doby o svátcích

Užitečné otázky a odpovědi

  • Na 29. března 2024 vychází Velký pátek.
  • Velký pátek je pohyblivý svátek. V roce 2024 se slaví 29. března 2024.
  • Velký pátek vychází v roce 2024 na 29. března 2024.
  • Ano, obchody jsou otevřené.

Ohodnoťte státní svátek

-
2
+

Sdílejte

Nejbližší státní svátky

Nejbližší mezinárodní dny

Nadcházející prázdniny

Nejbližší svátky (jména)

Zdeňka
Jan, Ján
Adrian, Adriana
Ladislav
Lubomír
Pavel, Pavol, Peter, Petr
Šárka
Jaroslava
Patricie
Po
Út
St
Čt
So
Ne

Konkrétní mezinárodní den?

Nejčtenější články