Články na téma: hypotéky
Hypotéky jsou druhem úvěru, poskytovaným zpravidla na nákup bydlení. Bývají jištěné nemovitostí (domem, bytem i dalšími typy), které vlastí žadatel o hypotéku. Jedná se o dlouhodobý úvěr, který je obvykle splácen po několik let. V případě, že dojde k dlouhodobému nesplácení, může věřitel zabavit nemovitost, kterou je hypotéka jištěna.
V České republice je možné zažádat o hypotéku u bank nebo hypotečního zprostředkovatele. K získání hypotéky je třeba doložit příjem a finanční situaci, včetně dluhů a spoření. Pokud je osoba po vyplnění žádosti o hypotéku uznána za úvěryschopnou, daná instituce vyhodnotí, jaký hypoteční úvěr a za jakých podmínek je vhodný.
OSVČ může o hypotéku žádat také, musí však dokazovat nejen příjmy, ale také ji bankéři zjišťují z daňových přiznání. Každá banka vyhodnocuje jiné období, někde stačí pouze poslední daňové přiznání, jinde chtějí za několik let dozpátku a jinde k tomu je ještě třeba dodat výpisy z účtu. Jiný případ ale nastává, pokud je OSVČ v paušálním režimu. Skutečný příjem osoby se tak musí počítat jiným způsobem, ale v současnosti si s tím banky umí poradit.
Zlevní konečně hypotéky? Kam zamíří úrokové sazby v roce 2025 očima expertů
Vstup do roku 2025 není pro peněženky daňových poplatníků zrovna pozitivní. Prakticky plošně rostou daně, až na výjimky se zvyšuje daň z nemovitých věcí a jedinou naději, jak oproti minulým letům ušetřit, poskytují snad jen postupně klesající základní úrokové sazby vyhlašované centrální bankou. Propíše se ale tenhle pokles konečně i do komerčních úvěrů včetně hypoték? Zeptali jsme se za vás expertů.
Cena jakékoli nemovitosti do minuty. Kdy se to může hodit?
Žádáte o hypotéku a bankéř vám obratem pošle hodnotu nemovitosti, o kterou máte zájem. Pravděpodobně sáhl do stejné databáze, do jaké můžete nahlédnout i vy. Reálné ceny nemovitostí napříč celým Českem v ní může najít každý, základní informace jsou zdarma. O praktickém využití takových dat jsme se bavili s Milanem Ročkem z Dataligence.
Platím paušální daň, jak prokážu příjem při žádosti o hypotéku? Ptáme se v bankách
Když žádáte o hypotéku, jde o hodně peněz. Banku proto zajímá ledacos. Ale nejvíc ze všeho samozřejmě vaše příjmy. A ty se někdy dokládají těžko. Třeba když využíváte výdajové paušály nebo paušální daň. Ptali jsme se přímo v bankách a chtěli vědět konkrétně: co musím doložit, když mám paušální daň a žádám o hypotéku?
Zlevní hypotéky ještě letos? Úrokové sazby očima expertů
Na začátku roku se čekalo, že sazby hypoték budou klesat. A zatím nic. Pak se říkalo, že hypoteční sazby půjdou dolů od září. Zatím nic. Zlevní hypotéky aspoň do konce roku? A jak to bude s úroky hypoték dál? Vyplatí se chvilku si na nižší čísla počkat? Ptáme se expertů na nemovitosti a realitní trh.
Opatrné snižování úrokových sazeb pokračuje. Kam klesnou do konce roku?
Bankovní rada České národní banky (ČNB) na středečním jednání snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,25 procentního bodu na 4,25 %, tedy podle očekávání trhu. Sazba je na nejnižší úrovni od počátku února 2022. Stejným tempem by podle ekonomů měly sazby klesat i do konce roku.
Realitní mapa Česka: Kde za průměrnou hypotéku koupíte dům a kde jen garsonku?
Češi si berou rekordní hypotéky, ale co za ně skutečně pořídí? V Hypox.cz jsme se podívali na rozdíly v cenách nemovitostí napříč regiony. Zatímco v Praze stačí průměrná hypotéka sotva na malý byt, jinde můžete mít za stejné peníze rodinný dům a garsonku navíc.
Snižování sazeb zpomaluje. ČNB od odvážnějšího postupu odradila slabá koruna
Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,25 procentního bodu na 4,5 %, která je tak nejníž od března roku 2022. Snižování úrokových sazeb však zpomaluje, podle ekonomů se rada ČNB obává příliš slabé koruny.
Hypotéka pro OSVČ. Jaké jsou podmínky, na co se připravit a jak ji ovlivní výdajové paušály?
Žádat o hypotéku jako osoba výdělečně činná s sebou nese několik specifik. Co vám u banky pomůže, co uškodí a jak se posuzují příjmy z podnikání? Poradíme.
Ceny nemovitostí 2024 očima expertů. Čeká nás s nižšími úroky restart realitního trhu?
Po hubených letech na realitním trhu vlivem vysokých úrokových sazeb se navrací doba, kdy má smysl investice do nemovitostí znovu zvažovat. Sazby hypoték z rekordních výší postupně klesají a s tím se vrací i apetit zájemců o vlastní či investiční bydlení. Jak se ale budou vyvíjet ceny nemovitostí? A nevyplatí se ještě počkat? Ptáme se expertů.
Nejrazantnější zásah od covidu. ČNB znovu snížila úrokové sazby, koruna oslabuje
Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém dnešním jednání snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,5 procentního bodu na 6,25 %. Jde o největší snížení sazby od května 2020 a o druhé v řadě. Koruna v reakci na rozhodnutí rady oslabuje.
ČNB povoluje kohouty, snížení úroků je konečně tady. Zlevní hypotéky, zdraží nemovitosti
Bankovní rada České národní banky (ČNB) se rozhodla snížit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na úroveň 6,75. ČNB tím v podstatě ukončuje nejvyhrocenější fázi svého boje s inflací a přechází do fáze postupné normalizace a stabilizace měnové politiky.
Vysoké úroky: Komu škodí a kdo na nich vydělává?
Bankovní rada ČNB na svém listopadovém zasedání ponechala základní úrokovou míru na úrovni sedmi procent. Proces postupného zlevňování peněz v ekonomice se tudíž oddálil a je velkou neznámou, jestli letos vůbec začne. Bankovní rada se totiž do konce kalendářního roku sejde už jen jednou.
Prý nám zlevní hypotéky, povídali developeři. Dá se tomu věřit?
Dotované hypotéky hýbou developerským světem. Měli bychom zbystřit? Nebo snad pomalu začít vypovídat nájemní smlouvu? Nebo je to jen hra, jak oživit zájem o nové stavby? A potřebujeme jich vůbec tolik? Dnešní Finmag newsletter se právě nad těmito otázkami zamyslí.
Kdo nedědil, musí si půjčit. Jiná cesta k lepšímu majetku nevede
Půjčky jsou jedny z nejgeniálnějších vymožeností historie. Bez nich by současný stav světa neexistoval. Bez úvěrů by nebyly inovace, nebylo by možné realizovat dobré projekty či rozmnožit majetek.
Vlastní byt už není pro mladý. Krize dostupnosti bydlení očima expertů
Na nový třípokojový byt v Praze dnes rodina potřebuje příjmy vyšší než 120 tisíc měsíčně. Vzhledem k průměrné mzdě je to jen těžko dosažitelná meta. Dostupnost bydlení se tak opět prohlubuje a Česko se dostává na chvost světových žebříčků. Zlepší se to vůbec někdy? A má smysl s koupí čekat?
Kam letos zamíří ceny nemovitosti? Realitní trh 2023 očima expertů
Realitní trh se po letech nepřetržitého růstu loni dočkal ochlazení. Vysoké úrokové sazby a s tím související stále horší dostupnost hypoték ke konci roku vedla k tomu, že některé nemovitosti dokonce zlevnily. Jak se bude trh vyvíjet v letošním roce? Zeptali jsme se expertů.
Kdy klesnou sazby hypoték? Drahé úvěry na bydlení očima expertů
Po dlouhých měsících růstu úrokové sazby hypoték mírně – spíš symbolicky – klesly, stále jsou však ve srovnání s loňským rokem dvojnásobné. Vrátí se ještě někdy na dřívější hodnotu, nebo si máme zvykat na novou normu? A vyplatí se tedy s nákupem nemovitosti ještě počkat?
Příspěvek na bydlení očima expertů. Měla by se započítat i splátka hypotéky?
Vláda zvažuje, že do výpočtu příspěvku na bydlení by se mohly započítávat i splátky hypoték. Je ovšem otázka, zda by takový krok pomohl těm skutečně potřebným. Nebylo by lepší jen zvýšit normativy, podle kterých se příspěvek vypočítává? Zeptali jsme se expertů.
Klesnou už ceny nemovitostí? Změny na realitním trhu očima expertů
Bydlet ve vlastním je pro stále víc lidí nedosažitelný luxus, už jen získat hypotéku je dnes extrémně složité. Budou ceny nemovitostí dál raketově růst, nebo se můžeme dočkat zlomu? Nejnovější zprávy z realitního trhu naznačují, že druhá možnost je možná blízko. Je ale optimismus skutečně na místě?
Bytová krize na desítky let? Zabránit tomu může regulace
Byty nejsou a nebudou, hlásí už delší dobu titulky v českých médiích. Není to nic nového, to jen rostoucí úrokové sazby a náklady na energie až na dřeň odhalují slabiny českého bytového trhu. Kde se stala chyba? A dá se s tím vůbec něco dělat?
Luxus se nevyplatí, drahé nemovitosti klesají na ceně, říká šéf Next Reality
V oblasti realit působí Robert Hanzl už dvě dekády, vývoj v posledních letech ale i jeho odvětví způsobil velké otřesy. Po covidu s ním totiž pořádně zamávala i válka. „Výkyvy ve společnosti mě překvapují více než výkyvy realitního trhu,“ říká pro Finmag podcast generální ředitel Next Reality. V něm kromě jiného vysvětluje, proč nemovitost za 25 milionů není investice.