Články na téma: Olomoucký kraj
Další články na téma Olomoucký kraj najdete na Peníze.cz.
Firma roku a Živnostník roku 2024 zná krajské vítěze. Kdo soutěž opanuje letos? (velký přehled)
Letošní ročník soutěže o titul Firma roku a Živnostník roku zná po včerejším večeru vítěze všech krajských kol. Je to řada řemeslníků i firem rozmanitých oborů a zaměření. Najdete mezi nimi i „známé firmy“, které uspěly v minulých ročnících. Přinášíme kompletní přehled vítězů v krajích, kteří se zároveň stávají celorepublikovými finalisty. Kdo uspěje v celostátním klání, bude jasno v prosinci.
Nakliknout si kremroli. Cukrářka z Jeseníků jich za třicet let prodala už miliony
Projela padesát zemí světa, ale nejlepší kremroli ochutnala před čtyřiceti lety u své švagrové. Olga Gřundělová začínala v kuchyni, dnes voní její Staroměstské máslové trubičky od Prahy až po Ostravu. Vloni cukrářka rozjela trubičkový e-shop a letos převádí sladký byznys na své děti. „Za třicet let se český zákazník nezměnil. Vždy dokáže ocenit kvalitní výrobek,“ říká cukrářka.
Jde to i levněji. Nemůžu dát na lístek samé holuby, říká šéfkuchař Forejt
Dezerty v injekčních stříkačkách už neservíruje. Šéfkuchař Přemek Forejt sám říká, že v restauraci Entrée už se „vyklidnili“. Chuť experimentovat mu ale zůstala a olomouckému podniku se pořád daří. Bojuje jen s problémem najít lidi. „Špičková kuchyň je puzzle, kde do sebe všechno zapadá, a protože děláme ve službách, personál musí být super,“ uvědomuje si.
Od pleskání po formovací stroj. Olomoucké tvarůžky slaví sto let od klíčové revoluce
Olomoucké tvarůžky netřeba představovat. Jediný český sýr je ostatně pro svou originalitu chráněn evropským označením původu. Málokdo už ale ví, že historie výroby tvarůžku sahá až do 16. století, kdy se formovaly pleskáním v rukou v malých domácích dílnách. Letos je to sto let, co se o výrobu začaly starat stroje, které umožnily rozšíření pochoutky k masám.
Zlaté české ručičky. Sedlář ze Žipotína uspěl v nekompromisní světové soutěži
Malou vesničku Žipotín v Olomouckém kraji na mapě sotva postřehnete, přesto nyní přitahuje pozornost největších mistrů sedlářského řemesla z celého světa. Postaral se o to Milan Heitmar, sedlář-samouk, který uspěl na světové soutěži v rámci Rocky Mountain Leather Trade Show 2024. A to rovnou dvakrát. „Je to pro mě obrovský úspěch,“ pochvaluje si český mistr.
Pod palcem má technologický skvost. Chceme být plně soběstační, říká šéf robotického centra
Budova robotického centra v Kojetíně je desátou generací vývojové řady distribučního centra vybaveného nejmodernější robotickou technologií. V Česku jde o logistický unikát. „Jsme na cestě k tomu, abychom do roku 2025 napájeli své provozy pouze z obnovitelných zdrojů," tvrdí Jan Vavřík, šéf distribučního centra v Kojetíně.
Opustil svět IT, aby si splnil sen. Nejíst blbě je základ, říká majitel Živiny
Martin a Markéta Kuderovi se v době pandemie dočasně přestěhovali z Prahy na Moravu. Započala tím i jejich cesta ke společnému podnikání, které dnes zaměstnává nejen je, ale další desítky lidí. Stačila jim k tomu společná láska k dobrému a zdravém jídlu a vyladěný rodinný recept. Kudera si tím splnil svůj odvěký sen, kvůli kterému neváhal opustit ani obecně perspektivní svět IT.
Hudební nástroje z 3D tiskárny? Dodávat budeme klidně na Mars, hlásí výrobci
Měl to být hec. Vytiskneme cello a pověsíme ho na zeď. Dnes jsou jediní na světě, kterým stačí k výrobě hudebních nástrojů 3D tiskárna. Jan Tobolík a Ondřej Kratochvíl vyprávějí o své posedlosti vůní popcornu i revoluci, kterou přerovské Sensio.cz v hudební branži ještě způsobí.
Klapkové impérium pohádkově roste. ABO valve vyhlíží svou první miliardu
Svým dětem vždycky říká, že stejně jako hloupý Honza musí jednou sbalit to nejnutnější a vyrazit do světa na zkušenou. Podobně to udělal také on. Potkal princeznu, získal půl království v podobě ABO valve a dnes dělá s majiteli zlatých dolů pohádkový byznys. Pavel Pohořský se svou ženou Petrou tvrdí, že mít toulavé boty se zatraceně vyplatí.
Česká whisky z Hané. Palírna Tōsh oživuje dílo komunistických potentátů
Do Těšetic na Olomoucku alkohol zkrátka patří. Pivo a pálenka se tady v bývalém klášterním pivovaru a lihovaru dělaly už od konce 16. století. I proto sem v sedmdesátých letech komunističtí potentáti umístili první výrobnu whisky v bývalém Československu. Jiří Omelka si před pár lety řekl, že na tohle je škoda nenavázat. Tradici teď oprašuje a do pár let chce mít největší palírnu sladové whisky v zemi. Lokální podmínky na to má ideální.
Navzdory lockdownu tlačí byznys dál. K hostelu s restaurací přidali kavárnu
V létě v době uvolnění si trochu oddechli, na podzim otevřeli novou kavárnu a znovu rozjeli e-shop s vlastními produkty. I přes náročné období tvrdých vládních opatření to ale spolumajitele olomouckého hostelu Long Story Short a přidružené restaurace s pekárnou Eatery&Bakery nikdy nenapadlo vzdát. A vyplácí se to.