Hudební nástroje z 3D tiskárny? Dodávat budeme klidně na Mars, hlásí výrobci
Měl to být hec. Vytiskneme cello a pověsíme ho na zeď. Dnes jsou jediní na světě, kterým stačí k výrobě hudebních nástrojů 3D tiskárna. Jan Tobolík a Ondřej Kratochvíl vyprávějí o své posedlosti vůní popcornu i revoluci, kterou přerovské Sensio.cz v hudební branži ještě způsobí.
V menší kanceláři plné šanonů a 3D tiskáren to voní, jako by se pražil popcorn. Levá strana „vyrábí“, pravou stranu plní krabice s kuriozitami. Houslové klíče s žetony do nákupních vozíků nebo píšťalky s logem firmy, kterých technologie budoucnosti dokáže vyprodukovat za sto hodin tisíce.
Stejný čas potřebuje i na výrobu jednoho violoncella z materiálu na bázi PET, který se běžně používá pro výrobu plastových lahví. Takové vzniká jedině v Přerově a právem nese označení světový unikát.
V tiskové farmě to zavrčí. Jedna z tiskáren právě dokončila svou práci a vysunula podložku směrem ven. Vzápětí ji uchopí robotické rameno, přesune i s výtisky do odkládacího stojanu a na její místo vloží další tiskový plát. Tím předá tiskárně jasný signál: Pokračuj.
Cella přímo z 3D tiskárny. Podívejte se, jak vypadají
„Ještě donedávna jsme museli tuhle minutovou záležitost řešit fyzicky. Aby tiskárna nestála, musel v noci někdo přijet a hotovou věc sundat,“ popisuje Ondřej Kratochvíl, učitel hudby a jeden z jednatelů firmy Sensio.cz, který s nápadem vytisknout cello před třemi lety přišel.
Když si jeho sousedi za covidu stěžovali, že hraje v bytě moc nahlas, rozhodl se vyzkoušet, co 3D technologie dokáže. Ředitele firmy Jana Tobolíka, do té doby hudbou nepolíbeného programátora, nemusel přesvědčovat dlouho.
MyCello má oproti klasickému dřevěnému nástroji pětatřicet výhod a jednu nevýhodu. Dámy musí mít delší sukně a pánové případně zatáhnout břicho.
Bach i metal
Vše začalo metodou pokus-omyl. Nejdřív chtěl vytisknout violoncello akustické, které by nikoho nerušilo. V hlavě už měl ale myšlenku, jak ho připojit k bednám. Výsledek předčil veškerá očekávání.
Plastové violoncello je tak lehké, že ho unese i dítě. Na první pohled vás překvapí, že nemá hlavu. Může být růžové, modré nebo svítit ve tmě. Zahrajete na něj Bacha i metal, ustojí kluby či velká pódia. Nerozlaďuje se a nemá „vlka“ (to je stav, kdy je na nástroji alespoň jeden nejasný, zastřený, neznějící či udušený tón). Má naopak spoustu užitečných vychytávek. Samo stojí, nabízí držák na smyčec nebo mobil. A oproti dřevěnému cellu umí být násobně levnější.
Přemýšlíte o podnikání? Otestujte se, na co se hodíte!
Podnikavé Česko, to nejsou jen zajímavé byznysové příběhy a rozhovory s podnikateli. Je to taky zábava. A vhled do toho, co takový podnikatel vlastně všechno musí řešit: byrokracie, daně, ESG/CSR, personalistika, technologie... Ono je toho víc, ale ne všechno lze tak snadno zaškatulkovat.
Designový kousek, který pořídíte za tisíc eur (cca 25 tisíc korun), budí úžas i rozpaky zároveň. Především ale boří mýty o tom, jak má vypadat smyčcový nástroj, na jehož vzniku se podílel slavný italský mistr Antonio Stradivari.
„MyCello má oproti klasickému dřevěnému nástroji pětatřicet výhod a jednu nevýhodu. Dámy musí mít delší sukně a pánové případně zatáhnout břicho. Za naše cello se zkrátka neschováte,“ říká s úsměvem Tobolík, o němž si dnes většina známých myslí, že také hraje na cello.
MyCello
„Je to důsledek jedné fotografie, která vznikla před rokem a půl a já jim to nevyvracím. Ale je to čím dál náročnější. Lidi to chtějí slyšet,“ přiznává druhý z jednatelů společnosti, která byla na loňském finále soutěže Creative Business Cup 2022 ohodnocena jako třetí nejkreativnější startup na světě.
Že je jednou proslaví právě 3D technologie, by dvojici nenapadlo ani ve snu. Za poslední rok a půl zažívají pořádnou mediální smršť. „Každý druhý den o nás vyjde článek, rozhovor či reportáž. Děláme něco, co je sexy. Ale to, že třináct let pomáháme učitelům bojovat s byrokracií, nikoho nezajímá. Je to strašná nespravedlnost,“ podotýká hudebník.
S oblibou říkám, že až Elon Musk udělá výtah do kosmu, budeme dodávat klidně až na Mars.
Dodávky na Mars
Bylo to právě Sensio.cz, které v roce 2010 nastartovalo digitalizaci základního uměleckého školství v Česku a donutilo konkurenci zásadně inovovat. V době „papírové“ vyvinulo cloudový informační systém iZUŠ, který umožňuje spravovat dokumentaci on-line a na dálku. Software z dílny přerovských programátorů aktuálně šetří čas víc než třem stovkám škol v Česku i na Slovensku a firmu ze sedmdesáti procent živí.
Jen vývoj základního produktu vyšel startup na čtyři miliony korun a přibližně za stejnou částku dosud MyCella prodal. Sto sedmdesát kusů. Je to málo, nebo moc? „Cello není mainstream, na které by hrál úplně každý. Navíc je to zbytný produkt. Loni jsme měli propad kvůli situaci na Ukrajině, pak přišla energetická krize. Nicméně první polovina letošního roku byla skvělá. Prodali jsme spoustu nástrojů a teď se chystáme na vánoční sezónu,“ zní optimisticky jednatelé.
Designový kousek v bílé barvě už si do své sbírky pořídila nejznámější česká violoncellistka Terezie Kovalová. Vlastní jej písničkář Pavel Čadek nebo emeritní koncertní mistr brněnské filharmonie Pavel Šabacký. Výrobci jsou v kontaktu i s formací 2Cellos a řadou dalších.
Letošní rok je pro ně zlomový v tom, že zřejmě začnou dodávat do Brazílie. Jihoamerický hudební národ má doplnit mozaiku evropských zemí, Spojených států nebo exotických destinací jako Madagaskar či Hongkong. „S oblibou říkám, že až Elon Musk udělá výtah do kosmu, budeme dodávat klidně až na Mars,“ glosuje Tobolík.
Zaznamenali jsme nějaké pokusy v Americe, kde se snažili tisknout hudební nástroje v klasické podobě. My ale uvažujeme jinak.
Další cíl? Profíci
Aktuálně ale stojí před výrobci několik výzev. Zkrátit dobu tisku 3D nástroje ze sta hodin na minimum a nabídnout světu druhou nástupnickou řadu prvního produktu – MyCello Premium. „Západní svět pohlíží na kvalitu produktu z hlediska ceny. Když stojí nástroj tisíc eur, řeknou si, že to nemůže být dobré. Ani to nezkusí. Na druhou stranu nechceme jen uměle navýšit cenovku, ale prodávat kvalitnější nástroj. Na tom momentálně pracujeme.“
Cello pro profesionály má potřít veškeré kompromisy, které dosud bylo nutné udělat u MyCello Basic. Deadline pro jeho dokončení si dává firma do konce roku. „Pokud se spojíme s velkým jménem typu Apocalyptica, máme šanci prorazit,“ věří kreativci a s vervou se pouštějí do realizace dalších produktů.
Pro českého výrobce elektrických dřevěných kytar začali vyvíjet elektrické kytary pomocí 3D tisku, na veletrhu v Německu nedávno „prodali“ šedesát elektrických houslí. Jejich výroba jim ale zatím smysl nedává. „Všechno si financujeme sami. Nemáme žádné úvěry ani dotace. Musíme velmi dobře přemýšlet, do čeho budeme čas a energii investovat,“ vysvětluje Tobolík.
V zásadě je to prý ale velmi jednoduché: Čím víc se toho prodá, tím více je Sensio.cz schopné škálovat výrobu. Efekt sněhové koule umožní firmě o deseti lidech rychle a pružně reagovat, což je deviza, které korporát nikdy konkurovat nemůže.
Konkurenci ostatně přerovští výrobci 3D nástrojů zatím ve světě nemají. „Zaznamenali jsme nějaké pokusy v Americe, kde se snažili tisknout hudební nástroje v klasické podobě. My ale uvažujeme jinak. Chceme, aby se MyCello vešlo do auta a v letadle nepotřebovalo extra letenku. Konkurence zatím není, ale nejspíš bude,“ myslí si Kratochvíl.
Co bylo před třemi lety nemyslitelné, je dnes realita. Aditivní výroba má netušené možnosti.
Ingredience nestačí
Nadšení z 3D tisku je v Sensio.cz patrné na každém kroku. Showroom zdobí různobarevné nástroje šesti velikostí, v zasedací místnosti se tyčí plastoví draci.
Jak se vám podniká v Česku?
„Jsem zklamaný především z byrokracie, která podle mě až nesmyslně narůstá. Zaznamenal jsem dokonce stesky podnikatelů, kteří propagovali dopis, že odcházejí z Česka. Zatím takové myšlenky nemáme, ale co se týče digitalizace, slova padají, ale realita je jiná. V Estonsku si založíte firmu během pěti minut. Chtěl bych, aby Česko bylo takové Estonsko střední Evropy, ale na to asi momentálně ještě nemáme,“ říká Jan Tobolík.
Příležitosti pro nové technologie vidí kreativci všude kolem sebe. „Zrovna dnes mi přišly stabilizační kolečka na dětské kolo. Nějak tam nepasují šrouby, tak si říkám, jak to vyřešit? 3D tisk, no jasně!“ říká Kratochvíl.
Pořídit si vlastní tiskárnu, která za vás vyřeší jakýkoliv problém, pochopitelně nestačí. Musíte mít recept. Klíčové je know-how a také zkušenosti. V neposlední řadě materiál, který si nechává vyvíjet Sensio.cz na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně přímo na míru. Právě ten má na snímání zvuku podstatný vliv.
„Mám na to takový příměr. Můžete si koupit ingredience stejně jako michelinský kuchař, ale občas to tomu michelinskému kuchaři vyjde trochu líp než vám,“ přirovnává Tobolík.
3D tisk podle něj zažívá obrovský boom. Desítky let staré sádrové odlitky nahrazují 3D tištěné protézy, za pár let se nám budou tisknout mobily. „Co bylo před třemi lety nemyslitelné, je dnes realita. Aditivní výroba má netušené možnosti. Ekonomické výhody, udržitelnost i řešení na míru. Všechno mluví pro 3D tisk,“ doplňuje Kratochvíl.
Výrobci posouvají produkci dál a zdaleka nezůstávají jen u plastu. Přerováci se jej však zatím drží. Na kovy je potřeba větší investice, a na to momentálně nemají.
Desetimilionový obrat má být v případě přerovského Sensio.cz pouhým začátkem. Nakročeno má do světa.
Z dvoustovky dvě stě milionů
V roce 2019 si firma ekonomicky sáhla na dno. Během několika měsíců zredukovala počet zaměstnanců z šestnácti na šest a procesy zdigitalizovala natolik, že se dnes obejde bez několika administrativních pracovníků.
Chceme být světovou firmou, zní z Furch Guitars. Po Česku plánují rozbrnkat i USA
Ruční výroba, řemeslná poctivost, ruce uprášené od pilin. Úplně to máte před očima, že? A možná si říkáte, že jedině takto stvořený výrobek chcete. Petr Furch, majitel jednoho z největších světových výrobců akustických kytar, přesně tomuhle řekl stop. Nástroj s dokonalou odezvou a zvukem jen rukou prostě udělat nejde. Ve Velkých Němčicích za Brnem teď buduje nejmodernější výrobu na světě. Značka Furch chce do pěti let vyrůst dvojnásobně.
Interní systém, který dokáže zautomatizovat veškeré procesy včetně faktur nebo mezd, poptává po startupu řada zaběhlých firem. Tříletý vývoj, který má aktuálně před sebou, by mohl být dalším střípkem do jeho portfolia.
„Teď se snažíme co nejvíce zapojovat umělou inteligenci. Zkoušíme automatické zpracování textu při poradách. Dokonce i vývojáři přiznali, že pracují víc než polovinu času s AI, což je skvělé,“ popisuje ředitel Tobolík.
Na zdi mu visí dvoustovka. Je připomínkou toho, že na výrobu MyCella přispěla rovným milionem i široká veřejnost. Se slovy „Dej to na ten internet“ podpořila svého syna i paní Tobolíková. V tu chvíli jí slíbil jediné. „Mami, já z těch dvou set korun jednou udělám dvě stě milionů.“
Desetimilionový obrat má být v případě přerovského Sensio.cz pouhým začátkem. Nakročeno má do světa. „Jsme buldoci. Když se do něčeho zahryzneme, tak jdeme. A čím je to složitější, tím víc nás to baví,“ dodávají jednatelé.
Máte snad tip na podobně zajímavý či neotřelý byznysový příběh? Pošlete nám ho a my se na něj rádi podíváme!
Kam dál? Podnikavé Česko na Finmagu:
- Z nouze ctnost. Brněnský Y Soft otáčí kormidlo, covid mu přihrál nový byznys
- Úspěchu se bojím, říká čilý podnikatel. Vymyslel unikátní plachty na bazén
- Vymírající Česko v pasti. Žádní „levní“ Mongolové krizi pracovního trhu nevyřeší
- Opravdu zbohatnu na jednom nápadu? Pět nejčastějších podnikatelských mýtů
- Kniha jízd je přežitek, jen zatěžuje, spílají firmy vládě. Nabízejí vlastní řešení
Když je škola soukromou hrou… Čtěte v aktuálním Finmagu
Je čas upravit slavný slogan Komenského. Alternativní formy vzdělávání v Česku bodují a soukromé školy často udávají směr i veřejným školám.
ŠKOLA JE BYZNYS
Do montessori škol Duhovka investovali manželé Janečkovi přes 300 milionů. • Jan Kala do škol Heuréka vložil zase peníze ze svého podílu v eBance. • Proč jsou přesvědčeni, že to bylo to nejlepší, co mohli udělat?
BYZNYS JE HRA
Kdy odejít? ptá se dnes celá generace podnikatelů. • Jak se povedlo Jaroslavě Valové předat SIKO dětem? • Kdy se Zbyněk Frolík rozhodl svěřit Linet manažerům? • A proč v Dino Toys převzali vedení vnuci zakladatele?
Související témata
Související články
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu
Když je škola soukromou hrou… Čtěte v aktuálním Finmagu