Články na téma: recese - strana 2
Další články na téma recese najdete na Peníze.cz.
Tomáš Prouza: Krize důvěry a sociální nůžky
Česká republika trpí dvojitou kletbou – nekompetentní hospodářskou politikou vlády a neschopností vlády obnovit důvěru obyvatel v budoucnost země.
Anketa: Národní rozpočtová rada – kladivo na plýtvání, nebo zbytečný úřad?
Bič na rozhazovačné choutky správců veřejných peněz: Návrh takzvané fiskální ústavy počítá se vznikem Národní rozpočtové rady, která se jim má dívat na prsty. Má takový úřad smysl? Zeptali jsme se Aleše Michla, Pavla Kohouta, Tomáše Prouzy a dalších osobností ze světa financí a byznysu.
Proč rakouská škola vznikla v Rakousku
Poslední text Pavla Kohouta, který se poněkud pochvalně zmiňuje o rakouské ekonomické škole, dal podnět zajímavé debatě. Pavel Kohout proto pro Finmag oprášil a okomentoval kapitolu ze své knížky Finance po krizi. Měla by pomoci vysvětlit, proč je rakouská škola právě rakouská.
McDonald’s: Velká recese mu chutná
Globální ekonomická krize smetla vlády a režimy, z milionů nadělala lidi bez práce a naděje a z politiků, hledajících východisko, vymodelovala komické panáky, drmolící bezcenné nesmysly. Ve všeobecné bídě všeho druhu za sebou ale nechává i ostrůvky naprosté spokojenosti. Extremisté i blouznivci všeho druhu – ti všichni na krizi vydělávají jako ve splněném růžovém snu. A společně s nimi, světe div se, globální karbanátkové impérium.
Uzdraví nemocné hospodářství zázračná čínská medicína? Žádná není!
Čína nezná zázračný recept proti krizi, jen mohutné finanční injekce.
Korekce na komoditních trzích láká k nákupům
Cena většiny komodit už rok klesá. Relativně levné komodity lákají k nákupům…, dokud je inflace ještě nízká.
Aleš Michl: Čína jednou Evropu naporcuje jako pekingskou kachnu
Pomohl by eurozóně odchod Řecka? V čem se Česká republika podobá Španělsku? A proč by měli evropští lídři radši jezdit na chatu než do Bruselu? Exkluzivní rozhovor s ekonomem Alešem Michlem, který si vážně nebere servítky.
Anketa: Co znamenají výsledky řeckých a francouzských voleb pro Evropu
Poslali řečtí a francouzští voliči eurozónu ke dnu? Zeptali jsme se Pavla Kohouta, Petra Macha, Jana Procházky, Pavla Sobíška a dalších českých ekonomů.
Burzy už zase padají! Co je jinak proti loňsku?
Staré známé akciové pořekadlo říká „sell in May and go away“! Květen je pro výnosy z akcií opravdu historicky nejhorší měsíc, a proto se pověrčiví burziáni snaží na konci dubna akcií zbavovat. A jak vidno, letošek je už třetím rokem po sobě, který jim dává za pravdu.
Finanční krize aneb tentokrát je všechno jinak
V souvislosti s poslední krizí se mluví o tom, jak je bezprecedentní, odlišná od všech dosavadních. Kniha Carmen Reinhartové a Kennetha Rogoffa říká: Nikoli, všechno tu už opravdu bylo.
Hrozba nadměrného naduřování
„Měla by centrální banka kromě cenové a měnové stability dbát také na růst?“ ptá se Honza Macháček v dalším díle Dialogu. Pavel Kohout odpovídá.
Anketa: Jak povzbudit českou ekonomiku?
S českým hospodářstvím to nevypadá růžově. Vláda ovšem svými kroky tuzemským firmám vůbec nepomáhá. Co by měla změnit, aby začala naše ekonomika opět vzkvétat? Zeptali jsme se ekonomů Pavla Kohouta, Petra Macha, Tomáše Prouzy a dalších osobností ze světa financí.
Bilancování. Měny v roce 2011: koruna nakonec dostala na zadek
Koruna, zlotý a forint skončily na chvostu. Oslabovat začalo i euro. Naopak nadále posiluje japonský jen a ke konci roku se přidal i americký dolar. Vývoj v roce 2012 je plný nejistot.
Rok 2012: Kdo uteče, vyhraje
Podle Jana Dvořáka z webu Pro investory nás letos nečeká prakticky nic dobrého. Je čas na reformu. Ale opravdovou. Tím je myšleno například vystoupení ze současného systému nekrytých měn...
Akcie na rok 2012
A máme za sebou zas jedny další Vánoce. Dostali jste pod stromeček, co jste si přáli? Pokud ne (ale vlastně i pokud ano), můžete si něco nadělit sami. Po třech letech se opět rýsují zajímavé investiční příležitosti.
Vladimír Dlouhý: Někdy si připadám jako pitomec
Exministr průmyslu, nynější poradce banky Goldman Sachs Vladimír Dlouhý varuje: příchod druhé recese je reálné nebezpečí. „Lidé si musejí utahovat opasky. Co pak udělá člověk, který žije z podpory nebo z 15 tisíc měsíčně? Začne si myslet, že korupce je normální.“
Ceny amerických akcií klesají i přes rekordní zisky
Firmy v USA hlásí rekordní zisky, přesto ceny akcií v New Yorku klesají. Poměr ceny akcie k ročnímu zisku firmy (price to earnings ratio, P/E) se tak dostal na nejnižší hodnotu od roku 1988.
Aleš Michl: Vyšší daně, regulace, marná pomoc jihu? Vždyť to nemá logiku!
Proč by podle ekonoma Aleše Michla byl nejrozumnějším řešením dluhové krize bankrot Řecka a dalších nesolventních států? Co má naše vláda společného s politiky jižanských zemí? Přečtěte si v exkluzivním rozhovoru pro Finmag a Peníze.cz.
O kolik zchudneme, až zkolabuje Itálie
O finančním pádu Itálie se spekuluje už nejméně půldruhého roku. Pád Silvia Berlusconiho ony spekulace řádně přiživil. Možná to ale nebude zas tak horké, i když by se Itálie nakonec položila... Tedy, jak pro koho!
Recese v Americe? Ameriku evropská rýmička nerozhází
Průměrný Američan dnes tankuje do svého SUV na americké poměry předraženou naftu (17 Kč za litr), ve zprávách musí poslouchat, jak se v Evropě hroutí bankovní systém, a pokud neztratil práci, tak se během nedělního odpoledne dívá na baseball. Pokud ji ztratil, tak se také dívá na baseball, ale když ho vypne, vidí to s Amerikou mnohem víc černě.
Anketa: Euro v ohrožení?
Vyvrcholí dluhová krize rozpadem eurozóny? Ptáme se ekonomů Lukáše Kovandy, Petra Macha či Pavla Kohouta, podnikatele Tomia Okamury a dalších osobností, jak moc je to se společnou evropskou měnou nahnuté...