Články na téma: robotizace
Robotizace je proces zavádění robotů nebo automatizovaných systémů do jiných procesů. Cílem je zvýšit efektivitu, přesnost a také rychlost operací, ale roboti také mohou pomoct například v činnostech, které by člověk sám o sobě jinak nezvládl. Robotizace má široké použití v různých odvětvích, od výroby, logistiky, zdravotnictví po mnohé další oblasti.
Robotizace také pomáhá snížit náklady, přestože počáteční investice se může zdát příliš velká. Dlouhodobě přispívají ke snížení nákladů na pracovní sílu nebo na jiné části výroby. Roboti jsou také přesnější než lidé a pomáhají odstranit nutné náklady, které se s pokrytím chyb a s opravami pojí.
Roboti také přebírají nebezpečné nebo fyzicky náročné, až nemožné, úkoly. Tím snižují riziko úrazů pracovníků, anebo se dostávají do míst, která by pro člověka byla neslučitelná se životem například kvůli vysoké teplotě nebo chemikáliím.
Další články na téma robotizace najdete na Peníze.cz.
Český průmysl chřadne. Jak jinak, naházeli jsme mu klacky pod nohy
V minulosti významně přispíval k naší prosperitě. Teď se stal průmysl součástí naší stagnace. Česko prochází obdobím průmyslové mizérie a její konec není na dohled.
Malé a střední firmy vidí budoucnost v umělé inteligenci. Brzdí je ale dostupnost technologií
Nejslibnější technologie pro růst a konkurenceschopnost malých a středních podniků (SME) jsou robotika, automatizace a umělá inteligence, vyplývá z průzkumu agentury IPSOS pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR). Překážkou v jejich implementaci je nízká dostupnost. „Malé a střední podniky striktně investují jen do toho, co dává jasný smysl ruku v ruce s ekonomickou logikou,“ říká předseda AMSP Josef Jaroš.
Pod palcem má technologický skvost. Chceme být plně soběstační, říká šéf robotického centra
Budova robotického centra v Kojetíně je desátou generací vývojové řady distribučního centra vybaveného nejmodernější robotickou technologií. V Česku jde o logistický unikát. „Jsme na cestě k tomu, abychom do roku 2025 napájeli své provozy pouze z obnovitelných zdrojů," tvrdí Jan Vavřík, šéf distribučního centra v Kojetíně.
Máme se snad honit jako křečci? Česko se už bez robotů neobejde
Mongolové a Filipínci pomohou. Českou ekonomiku ale dlouhodobě nespasí. Pomoci ji může robotizace. A firmy, které automatizaci svých provozů zanedbají, přestanou být konkurenceschopné a skončí.
Z nouze ctnost. Brněnský Y Soft otáčí kormidlem, objevil zcela nový byznys
Je to obrázek jako ze sci-fi filmu: Ve vývojové centrále firmy Hewlett Packard v americkém Idahu stojí v hale 45 robotů a neúnavně mačkají displeje tiskáren. Dělají to 24 hodin, sedm dní v týdnu, celý rok. Svátek nesvátek. Ty roboty vyrobila brněnská firma Y Soft. Je to její nový byznysový směr.

Supervýkonní zaměstnanci a recepční, co se nemračí. Co vše dnes zvládne AI
Slibuje až osmdesátiprocentní úsporu nákladů nebo rapidní zvýšení efektivity zaměstnanců. Nepotřebuje přestávky a pracuje čtyřikrát rychleji. Umělá inteligence, která loni vtrhla do společnosti s nebývalou razancí, se čím dál častěji prosazuje i v oborech dříve nečekaných. Vybíráme nejzajímavější příklady poslední doby, kde všude může firmám pomoci.

Robožížala, robohmyz, robopes. A znovu trocha umělé inteligence
Světem poslední dobou hýbe umělá inteligence, takže se jí znovu nevyhneme ani v novém Finmag newsletteru. Tentokrát se ale víc zaměříme na segment, který s ní stejně úzce souvisí: na roboty. Skutečně nám brzy seberou práci?

Stojíme na prahu nové éry, říká ekonom Mandel. Inflace nedopadá na všechny
Digitalizace ekonomiky má potenciál vytvářet velké množství nových pracovních míst. Lidem poskytne důstojnější práci a zvýší kvalitu života. A právě kvalitu života bychom měli řešit spíš než nerovnost. V rozhovoru pro Finmag.cz to říká Michael Mandel, hlavní ekonom amerického Progressive Policy Institute (PPI).

Muskova vize má zásadní trhliny. Proč může být Tesla Bot totální propadák
Elon Musk věří, že přišel s dalším převratným vynálezem: humanoidním robotem Tesla Bot, který by měl zastat pro lidi nebezpečnou, repetitivní a nudnou práci. Jeho typický optimismus ale mírní skeptické hlasy z trhu. Má vůbec smysl humanoidní roboty navrhovat? Nestačí snad jednoúčelové stroje?

Že nám stroje vezmou práci? Nechte jim tu nudnou, radí expert na AI Mikolov
Po generace se u nás říká, že bez práce nejsou koláče. Co kdyby ale najednou byly? Převezmou naši práci roboti? A máme se toho vůbec bát, nebo to naopak vítat? Nejen o tom si v dalším díle speciální série Finmag podcastu Future is Now, zaměřeném na umělou inteligenci, povídali Sara Polak a Tomáš Mikolov.

Facebook si s námi dělá, co chce. Jsme u něj obětí umělé inteligence, říká vývojář
Když se řekne umělá inteligence, řadě lidí vytane na mysl nějaký ten humanoidní robot ze sci-fi trháků. Sami při tom ani netuší, že se s ní už dnes a denně setkávají, nebo s ní dokonce i komunikují. Své o tom ví Mário Mitas, jeden ze zakladatelů pražské softwarové firmy Agnostix. Nadšenec, který si ovšem uvědomuje i rizika s touto technologií spjatá.

Zdanění robotů? Musíme najít globální řešení, říká odborník na netradiční daně
Globální pracovní trh začíná čelit masivní robotizaci, což s sebou přináší i otázky, jak tyto roboty zdanit. Důvodem je jednoduchý předpoklad, že čím méně lidí bude v budoucnu pracovat, tím více se budou snižovat příjmy státních rozpočtů. Jak navrhnout zdanění tak, aby bylo spravedlivé a přínosné, řeší Pavel Semerád.

Zdaňme roboty, je nejvyšší čas!
Globální pracovní trh začíná čelit masivní robotizaci, což s sebou přináší i otázky, jak tyto roboty zdanit. Důvodem je jednoduchý předpoklad, že čím méně lidí bude v budoucnu pracovat, tím víc se budou snižovat příjmy státních rozpočtů. Jak ale navrhnout zdanění tak, aby bylo spravedlivé a přínosné?

Asi jsem vymyslela produkt. Simona Kijonková otevřeně o svých začátcích
Nesnadné dětství, několik podnikatelských neúspěchů a nakonec „pohádka s otevřeným koncem“, jak Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny ze skupiny Packeta, ráda říká. Za 11 let od prvních zásilek se jí firma rozrostla do dalších sedmi zemí a překotně roste. Zaměstnává už dva tisíce lidí a přidává i roboty.

Covid-necovid, průmyslová revoluce je tu. Nahradí nás algoritmy?
Okřídlená věta, že po pandemii už nikdy nebude svět stejný, nemá základ jen ve větším počtu homeofficů. Až se v létě probudíme z vlny lockdownů a restrikcí, sečteme ztráty a nadechneme se k novým příležitostem, možná zjistíme, že pro firmu už brzy nebudeme potřební ani na dálku.

Dělej mi to jako stroj. Budoucnost patří robotům
Když chcete uvidět budoucnost, podívejte se do minulosti. Tenhle týden to bylo sto let, co první profi divadlo uvedlo R. U. R. Karla Čapka. Saháme při té příležitosti do starších Finmagů pro článek Kamila Fily. U Čapka chladný rozum (Rossum) prohrával s láskou. Ale o některých jejích formách se mu asi nesnilo. Vítejte na přehlídce svůdnosti filmových robotek, fembotek a gynoidek.

Umělá inteligence v žurnalistice. „Rutinu můžeme přenechat strojům,“ říká Moravec
Technologický vývoj nezastavíme, ale obávat se, že robotičtí reportéři v žurnalistice kompletně nahradí člověka, je nesmyslné.

Umělá inteligence: v čele revoluce půjde toaster
Netěšte se zatím na robota, který vám při řízení auta namíchá long drink podle nálady a bude vás bavit duchaplnou konverzací. Zatím to vypadá, že nejprv se dočkáme vysoce, ale úzce specializovaných strojů. Fachidiotů, kterým bude neradno svěřit cokoli mimo jejich obor.

Očima expertů: Kratší pracovní doba a delší dovolená! Kdo z vás to má?
Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu a prodloužit dovolenou. Podaří se jim návrh prosadit? Co to bude znamenat pro zaměstnavatele? A jak bude vypadat pracovní trh za pár let?

Umělá inteligence pracovní místa neničí, ale vytváří. Když ji stát nechá
Umělá inteligence nám práci nebere. Jen nám ji mění pod rukama.

Roboti nám vezmou práci. Zaplaťpánbůh
Technologicky podmíněné proměny trhu práce budou pro valnou většinu z nás znamenat, že se naše pracovní životy změní k lepšímu. Měli bychom se na ně těšit.