
Investiční chyby: orientujete se podle hvězd
Jak se při investování neztratit? Je to jednoduché: kupujte fondy s pěti hvězdičkami, orientujte se podle hvězd! Ovšem dost možná se vám stane, že místo přístavu jménem Blahobyt skončíte na Ostrově nuzáků.

Investiční chyby: investujete do nástrojů, kterým nerozumíte
Warren Buffett kdysi řekl, že by lidé měli investovat pouze do věcí, kterým rozumí. Jistě tím nemínil doporučení, aby český investor nakupoval pouze akcie ČEZu a Komerční banky a vyhýbal se zahraničním cenným papírům. Co tedy měl na mysli?

Investiční chyby: Vstupujete do exkluzivních klubů vysokých výnosů bez rizika
Tenhle text mohl být v našem seriálu o investičních chybách klidně první. Jde totiž o chybu snad nejrozšířenější. Každý sice slyšel, že investice, která by zaručovala vysoký výnos a přitom byla zcela bez rizik, neexistuje. A přece se vždycky najde dost těch, kteří uvěří, že existuje výjimka. A že oni tu výjimku našli. Jsou vyvolení.

Investiční chyby: milujete jednoduché příběhy. Jako je ten o emerging markets
Dnešní investiční chyba má co do činění se všemi třemi, o kterých jsme si povídali dřív. Strhující investiční příběh vám může odvyprávět expert, můžete ho slyšet předávaný šeptandou v davu. A pak mu uvěříte a sami sobě slepě důvěřujete, že věci perfektně rozumíte. Je to přece tak jasné! Aktuálním příkladem aromatizovaného a přibarveného příběhu je příběh o zaručených investicích do rozvíjejících se trhů.

Investiční chyby: podléháte davovému šílenství
Třetí díl seriálu, který prozradí, jak (ne)prodělat kalhoty. Z předchozích dílů už víte, že se nevyplácí slepá důvěra v experty ani slepá důvěra v sebe. Do třetice: slepá důvěra ve většinovou volbu může být stejně spolehlivou cestou k finanční katastrofě.

Investiční chyby: Přehnané sebevědomí
První investiční chyba, o které jsme hovořili, byla: Příliš věříte expertům. Jsou ovšem i jiní lidé, kterým byste měli bezmezně důvěřovat, pokud se chcete rychle zbavit peněz, prodělat majlant a prohrát na burze kalhoty. Takový nespolehlivý a omylný rádce – jste vy.

Investiční chyby: Bezmezně věříte expertům
Chcete se rychle zbavit peněz a odejít do hor pást kozy, ale rozdávat chudým se vám nechce? Máte zlobivé děti, tak ať jim po vás radši nic nezbude? Nejste si jistí, jestli by vás miloval či milovala, kdybyste neměli v kapse ani troník? Martin Tománek vám v novém seriálu ukáže, jak snadné je ztratit majlant špatným investováním. Pro vás ovšem dobrým, vy přece nechcete vydělat.

Podílové fondy. Poplatek zleva, poplatek zprava – investice K. O.
Mnozí investoři zřejmě myslí, že nejdůležitější pro výběr fondu je to, jak byl poslední dobou úspěšný. Jenže minulé výnosy neříkají vůbec nic o výnosech – nebo ztrátách! – budoucích. Pohled na poplatkovou strukturu napoví víc: řekne, o kolik peněz budete pravidelně přicházet. Nemusí to být málo – poplatky se na výnosech umějí podepsat řádně.

Investování do komodit: vyberte si fond
První díl miniseriálu o komoditách se věnoval diskusi, jestli vůbec do komodit investovat. Ve druhém jsme nastínili způsoby, jak do nich investovat lze. Závěrem se podíváme na dva zajímavé komoditní fondy s různou strategií. První investuje do komodit prostřednictvím futures, druhý kupuje akcie těžařských a zpracovatelských společností.

Jak investovat do komodit? Tři kapitáni, jedna loď
Do titulku posledního článku jsem vtělil otázku, jestli patří komodity do investičního portfolia průměrného investora, a přiblížil jsem debatu, která se na to téma dnes vede. Pokročíme. V případě, že je investor přesvědčen, že komodity v portfoliu chce, musí se dále rozhodnout, jakým způsobem do nich bude investovat. Cest je několik a každá má své výhody i nevýhody.

Patří komodity do investičního portfolia?
Komodity si v poslední dekádě získaly velké sympatie řady investorů. Zatímco v roce 2002 spravovaly komoditní fondy přibližně deset miliard dolarů, o deset let později přesáhla aktiva těchto fondů 320 miliard. Motivy investorů se přitom liší. Někteří se snaží nákupem komodit diverzifikovat portfolio, jiní se zajišťují proti inflaci, další spekulují na růst či pokles jejich cen.

Fondy, které za to stojí: Templeton Frontier Markets
Čínské, indické nebo brazilské akcie dnes vlastní kdejaký fond. Emerging markets se staly investicí hlavního proudu. Někteří manažeři podílových fondů jdou ale dál a pátrají po příležitostech v poněkud exotických zemích, které jsou v investičním světě známé jako „frontier markets“. Je libo Vietnam, Nigérii nebo snad Kazachstán?

Fondy, které za to stojí: Conseq Invest Akciový
Věnovali jsme se kvalitním fondům zaměřeným tu na akcie americké, tu evropské, tu na rozvojové země. Dnes se podíváme pod kapotu domácího fondu. Na řadě je fond středoevropských akcií Conseq Invest Akciový, spravovaný českou společností Conseq Investment Management.

Fondy, které za to stojí: Franklin European Small-Mid Cap Growth
V dalším díle seriálu o zajímavých podílových fondech představíme akciový fond, který může vhodně doplnit portfolio dynamického investora. Franklin European Small-Mid Cap Growth Fund se zaměřuje na akcie malých a středních evropských firem.

Fondy, které za to stojí: HSBC GIF BRIC Markets Equity
V minulých dílech seriálu o podílových fondech, které stojí za pozornost, jsme si představili jeden, který vyzobává akcie zajímavých firem z celého světa, jeden, který se soustředí na Starý svět, tedy Evropu, a jeden z Nového světa. Co přijde na řadu dnes? Třetí svět!

Fondy, které za to stojí: U. S. Pioneer Fund
V dnešním dílu seriálu o pozoru hodných podílových fondech si představíme fond, který psal historii celého fondového průmyslu. Pioneer Funds – U.S. Pioneer Fund je lucemburský klon třetího nejstaršího podílového fondu v USA, který byl založen již v roce 1928, tedy rok před krachem na newyorské burze.

Fondy, které za to stojí: Mutual Global Discovery Fund
V předchozím dílu seriálu věnovaného zajímavým podílovým fondům jsme představili fond orientovaný na evropské akcie, dnes dojde na globální akciový fond, který se díky své investiční strategii může hodit i do portfolia konzervativnějšího investora.

Fondy, které za to stojí: Franklin Mutual European
Minulý týden jsme na Finmagu ohlásili nový seriál. Bude se věnovat podílovým fondům, které se podle autora minimálně vymykají průměru. A to v pozitivním slova smyslu. Prvním z nich je akciový fond Franklin Mutual European.

Fondy, které za to stojí: Jak vybrat podílový fond a nespálit se?
Přinášíme úvodní, nultý díl seriálu věnovaného podílovým fondům. Autor se rozhodl podívat se do hloubky na několik fondů. A zvolit pozitivní přístup: nebude se zabývat tím, co nefunguje a co je špatně, zaměří se na fondy, které za to stojí.

Apple: skvělá společnost, špatná investice
Apple vyrostl během pár let tolik, že se správci investic stydí nemít ho v portfoliu. Je Apple bublina? A pokud ano, dá se odhadnout, jak dlouho se dá před prasknutím ještě přifukovat?

Finanční krize aneb tentokrát je všechno jinak
V souvislosti s poslední krizí se mluví o tom, jak je bezprecedentní, odlišná od všech dosavadních. Kniha Carmen Reinhartové a Kennetha Rogoffa říká: Nikoli, všechno tu už opravdu bylo.