Newsletterový switch Finmagu. O krizi, novém čísle i fenomenálním podvodu
Měl být Wehle, máte Hrona. Snad nevadí. O to vypiplanější bude chystaný tištěný časák, protože kolega právě honí uzávěrky. Tak jsem mu ulevil. A je to dobře, protože já těch tipů posbíral víc než dost. Pojďme na to.
Interní redakční kolečko newsletterů je neúprosné: člověk má pocit, že ho psal včera, a už je to tu zas. Stejně se cítil editor tištěného Finmagu Tomáš Wehle, když jsem na něj zkraje týdne zaklekl. „Už zase :) ? Nevypadl někdo? Bojím se, že to nedám, máme uzávěrku.“
Tak jsem tu já. Aktuálně chorý (znáte sedmou nemoc? edit: prd sedmá, covid je to!), ale s hlavou v plné pohotovosti. A co by to bylo za šéfredaktora, aby nezačal u svého média. Na jiné typy newsletteru tu máme ostatně jiné machry. Takže čím začít?
Newsletter z kuchyně Finmagu
Pravidelně pro vás přinášíme přehled chytrého čtení (nejen) na víkend. Protože dobré čtení má oproti sebelepší buchtě jednu výhodu: nevadí, že se do něj před vámi zakousl někdo jiný. Každý týden tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz ochutná metráky textů. A každý pátek vám e-mailem pošle přehled těch nejlepších. Pokud tedy budete chtít a přihlásíte se k odběru našeho pravidelného newsletteru.
Jestli jste to snad ještě nezaregistrovali, už pár týdnů jedeme speciál nazvaný Život na předplatné. O předplatitelské ekonomice, o přerodu kapitalismu, o službách, o zboží. Zkrátka o všem, co si dnes lze jenom „půjčit“ a nevlastnit. Protože proč taky…?
Starším generacím to zní možná zvláštně, ty mladší to mají jinak. Michael Durčák se jako zástupce té druhé skupiny snaží tenhle fenomén dneška dopodrobna popsat. Začal u základních tezí, hodili jsme tam odbočku do platebních metod a došli k totálnímu přerodu zábavního průmyslu. A čerstvě přidali i cenný vhled do byznysu firmy, která na tomhle fenoménu své podnikání přímo staví.
Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.
Navíc ještě nekončíme, těšte se na další díly. Hned v pondělí Michael popíše, jak takzvaná subscription economy ovlivnila byznys s videohrami. Pak se vydáme za členem boardu jednoho z největších a nejznámějších českých e-shopů. A v závěru popíšeme, jaké limity tenhle model má a jaké zásadní problémy se s ním pojí.
Data, souvislosti, zajímavosti. Prostě Finmag.cz. Ten další díl si navíc můžete s předstihem přečíst v novém tištěném Finmagu, který najdete na stáncích koncem příštího týdne. Tak s chutí do toho!
Krach FTX a grandfinále Theranosu
Prý že je krize, říká se. A pak člověk jde na schůzku a nemá si ve food courtu obchodního centra ani kde sednout. A co sednout, pomalu ani kam se postavit. Krize vypadá jinak. Třeba jako aktuální stav krypta. Nejenže mu nepřeje doba, regulace, ale ani takové rány jako krach burzy FTX.
Téhle události roku jsme se detailněji věnovali v našem pravidelném přehledu #TýdenVKryptu, který k mé velké radosti slaví čtenářský úspěch. Tomáš Krause v něm každou sobotu vybírá to hlavní ze světa kryptoměn a udržuje nás tak v centru dění. A i když krach FTX rozebral vcelku detailně, neuškodí zabrousit i jinam. Třeba za podcastem Vinohradská 12 s Petrem Lukáčem.
Ke kafi ku poslechu máme...
Nebaví snad číst? Nevadí! Co oči nebaví, uši napraví! A i pro ty něco máme: Finmag podcast. Reality, investice a zajímaví hosté.
Uvařte si kafe, sedněte si, a zaposlouchejte se. Dobrou chuť!
Á propos, podcasty. Ty máme na Finmag.cz taky, aby bylo jasno. Naposled třeba tenhle o investici do konopí. Ano, konopí. Ono se totiž nemusí jen hulit. Včera jsme navíc zakončili posledním dílem speciální sérii Future is Now se Sarou Polak. Kdo neslyšel, nechť napraví…
Ale zpátky ještě ke kryptu. Protože mi to nedalo a zeptal se, o čem se v kryptosvětě podle expertů až tak nemluví. Některé odpovědi jsou víc než zajímavé. Taky bych rád připomněl komentář Pavla Kohouta, který se tak trochu boomersky vysmívá bitcoinu. Je to takové pěkné (a cenné) zrcadlo nám všem kryptonadšencům, i proto jsem po něm sáhl.
Podvody jsou každopádně všude, kde jsou prachy, nejen ty virtuální. A jeden doslova fenomenální podvod dostal koncem minulého týdne nový rozměr. Pamatujete Theranos? Nadějný startup, který skrze revoluční přístroj Edison sliboval z pár kapek krve diagnostikovat rakovinu, cukrovku a další civilizační nemoci? Firmu, kterou investoři ocenili na devět miliard dolarů (212 miliard Kč)?
Že to bylo je takové pěkné věšení bulíků na nos, to už nějaký pátek víme. Zakladatelka firmy Liz Holmesová, jejíž příběh jsme kdysi skvěle popsali i v tištěném Finmagu (ale doporučit mohu i našeho slovenského kolegu Martina Lindáka), si až nyní vyslechla trest: 11 let a tři měsíce. Obhajoba přitom chtěla 18 měsíců domácího vězení a nějaké ty veřejné práce. Ups...
Jasně, ještě není všem dnům konec. Americký právní systém je robustní a očekává se, že se Holmesová odvolá. Jen nám to pěkně připomíná, jak moc si je třeba dávat bacha na podobné vykuky, kteří prodávají jen nablýskané nic. Stejně jako už zmíněná burza FTX, respektive „král krypta“ Sam Bankman-Fried, jehož příběh popsala má oblíbená BBC.
Mozek napojený na iPhone
A teď už stručně, protože zabrousím do záložek, co jsem si tam pro vás uložil tentokrát. A začnu podcastem s Andrejem Kiskou mladším, který vyšel na CC.cz. Poslechl jsem si ho s chutí i proto, že jsem loni s Kiskou třetím sám rozhovor dělal. Už tehdy jsem z něj cítil, že jen být u toho mu stačit nebude. A taky že jo.
Další záložka, vlastně dvě, mě vedou k představení revoluční technologie, která propojuje mozek postižených lidí s telefonem, v tomhle případě s tím od v Americe tolik populárního Applu. Famózní technologický posun umožňuje i lidem s takovou nemocí jako ALS komunikovat s okolním světem. Vítejte v 21. století.
Věděli jste, že „každý jeden vrabec je schopen za rok sežrat okolo dvou kilogramů obilí“? Velký Mao to věděl a vyhlásil těmhle malým ptákům – vedle komárů, much a hlodavců – válku. Krásně to popisuje tady Ekolist. „Bylo nad slunce jasné, kdo brání rozvíjející se velmoci v rozletu.“ (dneska je to zas dost možná Tchaj-wan, upozornil v textu pro Finmag.cz Marek Hudema).
A tímto jsem záložky vyčerpal. Snad ne vás. Přeju příjemné zimní radovánky!
A jelikož jsem hlava děravá, co si dřív napíše titulek, ale na to nové číslo nalákat pak zapomene, dodávám, že kromě dalšího dílu Života na předplatné v něm najdete rozhovor s Kateřinou Havrlat o tom, že mít ostré lokty nestačí, velký text o prestižních soukromých gymnáziích v Česku a na své si přijdou i milovníci thajské kuchyně. K tomu přidejte další víc než stovku stran plných kvalitního obsahu a je to!
Kam dál? Ochutnejte Finmag newsletter:
- Fotbal a prachy, fotbal a smrt. Kopeme k vám nový Finmag newsletter
- 19 587 krátkých, 4694 s kroužkem, 105 s čárkou. Finmag newsletter je tu
- Padesát odstínů řeči. Finmag newsletter o jazycích, učení a mattonce
- Co nešlo a už jde, a co šlo a nejde už. Máme pro vás nový Finmag newsletter
- Zase ta válka. A k ní ve Finmag newsletteru i nesmrtelnost a Nobelovka
Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne? Čtěte v novém Finmagu
Je sport dobrý byznys? Bezpochyby. Když ale je řeč o olympiádě, není to tak jednoznačné. Pořadatelská města totiž stále víc a víc prodělávají. I miliardy dolarů.
SPORTEM K BYZNYSU
Nejlépe placení sportovci? Michael Jordan, Tiger Woods, Christiano Ronaldo… • Proč se olympiáda stala globálním černým Petrem? • Jak se vrcholový závodník stane vrcholovým manažerem
BYZNYS JE HRA
„Nenapadlo by mě takovou firmu rozjíždět, kdybych neměl ADHD,“ říká Rosťa Novák o úspěšném Cirku La Putyka. • Proč Elonu Muskovi už není do smíchu • Zachránili barokní skvost, teď chtějí manželé Lazarowitz svůj zámek odkázat státu
Související témata
Nejčtenější články