Články na téma: alkohol
Alkohol je organická sloučenina. Nejběžněji se s ním lze setkat v podobě ethanolu, který je hlavní složkou alkoholických nápojů. Kromě podoby nápojů se alkohol používá jako dezinfekce, protože má antiseptické vlastnosti, proto je součástí některých dezinfekčních prostředků a sanitizérů.
Prodej a konzumace alkoholu je omezen zákonem. Osoba musí pro nákup alkoholických nápojů dosáhnout určité věkové hranice, která se liší stát od státu. V České republice je tato hranice 18 let. Nadměrná a pravidelná konzumace alkoholu vede k závislosti a může mít zdravotní důsledky, od jaterních onemocnění, srdečních chorob po psychické poruchy.
Podnikatelé mohou alkohol prodávat, avšak musí získat potřebné licence a povolení. To se odvíjí od způsobu, jakým chtějí v tomto odvětví podnikat – zda chtějí alkohol vyrábět, distribuovat, anebo prodávat v gastronomických zařízeních.
Na alkohol se váže spotřební daň, kterou je třeba odvádět. Také si podnikatelé musí dát pozor na to, jak alkohol označují a také jak ho propagují. Český právní systém omezuje reklamu na alkoholické výrobky několika způsoby a za nedodržení může podnikatel dostat pokuty a sankce.
Další články na téma alkohol najdete na Peníze.cz.
Komu smrdí rum, tomu smrdí práce. Jak se vyznáte v českých kořalkách a lihovarnících?
Jestlipak víte, kde si v Česku můžete při doplňování paliv na benzince natankovat čerstvý rum do kanystru? Víte, čemu se říkalo česká whisky a kolik lidí zná údajně recept na třináctý karlovarský pramen a jak se jmenuje likérka z metanolové aféry? Otestujte se.
Proč koupit víno, které nevypijete. Alternativní investice jsou na vzestupu, hlavně mezi mladými
Některé tuzemské domácnosti disponují rekordními úsporami. Proto u nejbohatších Čechů roste zájem o alternativní komodity, které mohou vhodně doplnit investiční portfolio, píše v komentáři pro aktuální číslo tištěného Finmagu František Novák.
Zlato, které hřeje. Z Malinovice No. 2016 chtějí v Martenz vytvořit ikonu
Sedm kilogramů malin v jediné lahvi, nově s přívlastkem světový šampion. Zlínská firma Martenz znovu vypálila rybník lihovarnické elitě, když si z prestižní soutěže destilátů v Londýně přivezla zlato. „Domácí automaticky neznamená dobrá,“ upozorňují autoři proslulé malinovice.
Rovní a rovnější. Proč zdanění tichého vína nejspíš neprojde
Druhé místo v letošní anketě Absurdita roku vyhrála nulová daň na takzvané tiché víno. Není divu, že právě tahle věc podnikatele štve. Jak to, že někdo musí platit daně, ale jiný ne? A vypadá to, že se na tom nic jen tak nezmění.
Dáme mandlovku? Metanolová aféra byla odrazový můstek, říká šéfka likérky
Před více než deseti lety dostala nápad, dnes se nápoj, který vyrábí, nalévá po celém Česku, na Slovensku i v Rakousku. A Kateřina Kopová právě plánuje mandloňové muzeum. Otevíráme pro vás text z tištěného Finmagu.
V Praze služby, na venkově výroba. Zakladatel Messengeru teď ladí prémiové destiláty
Kola úspěšné kurýrní služby Messenger se točí už 32 let. Její spoluzakladatel David Voverka po padesátce zpomalil a začal bilancovat. Spolu s bratrem Alešem usoudili, že je čas užít si života. Stali se akcionáři s poradním hlasem a začali objevovat nové koníčky. Ten Davidův – výroba kvalitních ovocných destilátů od pěstování ovoce až po jeho vypálení –, se ukázal být hodně náročným koněm, ale zkušený podnikatel se nenechal odradit.

Když se řekne alkohol… Dejte si do nosu Finmag newsletter
Bylo to tak trochu kouzlo nechtěného: tenhle týden jsme se na Finmagu věnovali alkoholu v množství větším než malém. A tak mě při tvorbě dalšího newsletteru napadlo, že bychom se na to mohli podívat blíž. Slovy šéfa palírny Tōsh Distillery totiž člověk nesmí při výrobě alkoholu chlastat, ale ochutnávat. A já si myslím, že to neplatí jen pro výrobce…

Česká whisky z Hané. Palírna Tōsh oživuje dílo komunistických potentátů
Do Těšetic na Olomoucku alkohol zkrátka patří. Pivo a pálenka se tady v bývalém klášterním pivovaru a lihovaru dělaly už od konce 16. století. I proto sem v sedmdesátých letech komunističtí potentáti umístili první výrobnu whisky v bývalém Československu. Jiří Omelka si před pár lety řekl, že na tohle je škoda nenavázat. Tradici teď oprašuje a do pár let chce mít největší palírnu sladové whisky v zemi. Lokální podmínky na to má ideální.

Zdaňme tabák i alkohol, vyděláme na tom všichni
Ve 20. století mělo kouření tabáku na svědomí smrt zhruba sta milionů lidí. Většina z nich pocházela ze dnes bohatých zemí. To se ale pomalu mění a zdravotní zátěž spojená s kouřením se přesouvá z vysokopříjmových států do zemí s nízkými a středními příjmy. A nové odhady znějí děsivě: v 21. století by užívání tabáku mohlo připravit o život až miliardu lidí. Co s tím?

Alkohol jako investice? I na láhvi či sudu lze vydělat jmění
I dobré víno či tvrdý alkohol mohou představovat zajímavý doplněk investičního portfolia. Ať už je řeč o sudu dobré whisky, nebo třeba limitovanou edici jiné lihoviny. Výhodou je, že když tahle investice nevyjde, hořkou prohru si lze i tak náležitě vychutnat.

Z piva se stává luxus. Namísto hojnosti hrozí nebývalé zdražování
Během covidu se roční spotřeba piva v Česku razantně snížila, v prvním pandemickém roce byla od 60. let minulého století dokonce vůbec nejnižší. S oživením to ale bude složité. Očekávání hospodských, že se letos vrátí předcovidové časy, mohou zhatit rostoucí ceny energií a surovin.

Můžeme dělat stejně dobrá vína jako ve Francii
„Autentisté nejedou na jistotu, neřeší všechno postřiky a pytli s pochybným práškem, co pak končí v nás konzumentech a v půdě,“ říká v obsáhlém rozhovoru o víně Bogdan Trojak.

Očima expertů: Tolerovat alkohol za volantem?
Má smysl dovolit řidičům dopřát si před jízdou kapku alkoholu, nebo jde o zbytečný risk, který by ohrozil jak řidiče samotné, tak i ostatní?

Čím víc opilců, tím víc bitek. Nebojme se slova na P
Omezení prodeje alkoholu snížilo na různých místech světa počet násilných trestných činů. V zemi posedlé bezpečím slušných lidí se k takovým opatřením nikdo nemá.

Šelma v čele jordánské pivní revoluce
Převážně muslimské Jordánsko konzumaci alkoholu toleruje, nedá se ale říct, že by z ní bylo nadšené. Když chtěl Yazan Karadsheh otevřít první jordánský řemeslný pivovar, získat povolení a licence mu trvalo téměř tři roky a nakonec musel pomoct přítel „s kontakty ve vládě“.

Všichni na zákaz pití kašlou? Zakážeme ho znovu a víc
České zákony potírají opilství už teď přísně. Pokud se ty staré nezačnou vymáhat, nové nic nevyřeší.

Destilatér: I tuzemák může být výborný. Když to umíte
Zdá se, že i přes záplavu zahraničních rumů, ginů nebo bylinných likérů, která se na nás valí z reklamy doslova na každém kroku, zůstává řada Čechů věrná klasice – tuzemáku.

Už dávno nejsme konzervy, říká alkoholový guru Richard Švéda
„Například u vína jsou Češi stále znalejší a mají chuť poznávat a ochutnávat nové věci. Je dobře, že se tu už nerozlišuje jen mezi bílým a červeným, krabicí a lahví,“ říká v rozhovoru generální ředitel společnosti Premier Wines & Spirits Richard Švéda.

Irskou kávu, prosím. Ekonomka provádí těhotenstvím
Emily Osterová nabízí racionální pohled na to, jak přemýšlet nad doporučeními a zákazy lékařů.

Stát „bojuje“ s metanolovou mafií vlastním výpalným
Nový zákon „řeší“ problém s jedovatými lihovinami: mafie se směje, zato malovýrobci ušlechtilých destilátů si kvůli povinné kauci musí brát milionové půjčky.

Jak vyřešit nelegální výrobu alkoholu? Kaucí!
Víte, že naše nejlepší vláda v demisi stihla v posledních měsících své existence vyřešit problém, který nevyřešila žádná předchozí porevoluční vláda? Nelegální výrobu a prodej nezdaněného lihu! A jaký že je ten zásadní hřebíček do rakve všem nelegálním míchačům? Kauce! Logické a samozřejmé, že?