Články na téma: drogy
Další články na téma drogy najdete na Peníze.cz.
Nová nebezpečí, narušení trhu a miliardy v trapu. Zákaz HHC víc škodí, než pomáhá
Užívání HHC není bez rizika, odpovědí však není prohibice. Nejefektivnějším řešením je v tomto případě parametricky omezit držení a prodej, nikoliv kompletní kriminalizace. Praxe ukazuje, že v důsledku zákazu se na trh dostanou jen nové a horší deriváty. Česko se tím navíc připraví o miliardy na daních.

Konopí může být skvělá investice, ale není to bez rizika, varuje expert Hurt
Investoři po celém světě si začínají všímat relativně nové komodity a rychle se rozvíjejícího sektoru: legálního konopí. Jaká jsou úskalí a výhody a proč se vyplatí pečlivě nastudovat vše, co je třeba? Nejen o tom bude dnešní díl Finmag podcastu, tentokrát s šéfredaktorem magazínu Konopí a konopným konzultantem Lukášem Hurtem.

Co nešlo a už jde, a co šlo a nejde už. Máme pro vás nový Finmag newsletter
Chytré čtení nejen o tom, co dal a vzal technologický pokrok, ale taky o tom, co dávají lysohlávky a bere pervitin.

Není tráva jako „tráva“. Co je to CBD a proč byznys s ním raketově roste?
Když se řekne konopí, většině lidí se vybaví nelichotivá konotace spojená s jeho kouřením a účinky tetrahydrokanabinolu (THC), hlavní psychoaktivní látky v květech samičích rostlin. Stále častěji se ale konopí na české scéně objevuje v souvislosti s jinou zkratkou: CBD. Co to je a je tenhle byznys legální?

Psychedelika mají obrovský potenciál, úspěch slaví i v Silicon Valley, říká vědec
Po desítkách let se v Česku rozjel nový výzkum psychedelik. Stojí za ním Martin Kuchař se svým týmem chemiků. Ti mimo jiné zkoumají přínosy takzvaného mikrodávkování, které dokáže posunout vnímání a otevírat mysl. „Hodně populární je třeba v Silicon Valley," říká věděc. A zmiňuje i obrovský ekonomický potenciál výsledných produktů.

Krvavé ovoce s drogovým pozadím. Proč byste neměli jíst avokádo
Pocházejí z Mexika a dnes jsou jedním z nejkonzumovanějších ovocí na světě. Za byznysem s avokády ale stojí i velmi temné pozadí. Jejich tržní hodnota láká drogové kartely a množství vody, které potřebují k růstu, čelí kritice ekologů z celého světa. Nemluvě o složité dopravě.

Rakovina v srdci USA. Opioidová krize kosí Ameriku
Ještě před několika lety to bylo poměrně obskurní téma. Dnes je opioidová krize právem považována za dost možná tu největší zhoubu, která užírá Spojené státy. Heroin, OxyContin, fentanyl – to všechno jsou strašáci z míst tak trochu bez budoucnosti.

Ano, bude trip
Michael Pollan nás vezme na barevný trip historií i současností užívání psychedelik. Ve své knížce nabízí dobré důvody, proč užívání psychedelik nejen nekriminlalizovat, ale dokonce – ovšemže opatrně! – vyzkoušet.

Kdo je tady vlastně liberál?
Liberální názor na trávu, poker nebo držení zbraní má kdekdo – ale víra ve svobodu jako univerzální princip pro všechny skomírá.

Krypto 7: Co přišlo po Silk Road
Darknetová tržiště jsou jako hydra. Useknete jednu hlavu, narostou dvě další.

Krypto 5: Zavírání Hedvábné stezky
Zašifrované tržiště Silk Road je důvod, proč byl bitcoin ve svých počátcích spojovaný převážně s obchodem s drogami. Projekt mladého idealisty, který mu těžce přerostl přes hlavu – a vysloužil mu doživotní vězení.

Očima expertů: Vést válku proti drogám?
Už v roce 2011 ohlásila Globální komise pro drogovou politiku, že válka proti drogám selhala. Kde se stala chyba? Jak se poučit? Je čas legalizovat některé drogy a přestat kriminalizovat jejich uživatele?

Chcete vyhrát válku proti drogám? Stačí vyhlásit mír
Ekonomickým zákonitostem se nedá bránit do nekonečna. Pochopil to i bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan, když nedávno mluvil o dekriminalizaci uživatelů a legalizaci drog.

Drogy jsou nebezpečné, a proto by měly být legální
Nový americký seriál Narcos dává nahlédnout do světa jihoamerických drogových kartelů 80. let. Velmi povedené dílo stanice Netflix vyvolává pocity marnosti – nejen nad tehdejší krvavou válkou mezi překupníky a autoritami, ale především nad tím, že se ani po desítkách let mnoho nezměnilo.

Vězení? Jako lehnout pod lis. Prošel šesti kriminály. Pak se znovu narodil
Prošel šesti kriminály. Minimálně dvakrát za dost brutální činy. Drogy, loupeže a vykrádačky dvacet let lemovaly jeho život jak patníky u silnice. Dneska pomáhá lidem s podobnou zkušeností vrátit se zpátky do života. Grázl, co rostl pro kriminál, na pokraji Kristových let našel Boha; narovnal si hodnoty i páteř. David Vavřík. Seznamte se.

Mračna nad Evropou: Konec prosperity
Nad Evropou se stahují mračna. Šest let po vypuknutí největší ekonomické krize od druhé světové války se stále zřetelněji objevují známky toho, že život na starém kontinentě už nikdy nebude takový, jako dřív.

Štědře zapudrovaný vlk z Wall Streetu
Scorceseho „okamžitá klasika“ schovává pod tunou drog sarkastickou výpověď o naivitě, s jakou se nechává „dolních 99 procent“ oškubat.

Kde vládne organizovaný zločin
Tvrdit, že kam nemůže stát, tam nastrčí gangstery, by bylo zbytečně troufalé a hlavně nepřesné. Zkušenosti ale ukazují, že mocenské vakuum v místech, kde se stát není schopen dlouhodobě prosazovat, si velmi záhy začíná nárokovat někdo jiný. Třeba tedy organizovaný zločin...

Proč prohibice funguje u heroinu a nefunguje u vodky
Zvýšit daně! Mocnější represi. Snížit daně! Víc kolků. Zdanit metanol jako líh. Zavést státní monopol na prodej lihovin. Nápadů vyvolala metanolová aféra hodně a hodně různorodých. Existuje také hodně zájmových skupin, kterým záleželo na tom, aby uspělo řešení výhodné právě pro ně. A z výsledků se dá usoudit, kdo drží nejvíc moci.

Síla zvyku: Kniha, která vám vytáhne prst z nosu
Chcete někomu něco prodat? Nebo ze sebe udělat lepšího člověka? K tak rozdílným cílům vede cesta ze stejného místa: musíte pochopit, jak si lidský mozek utváří návyky.

Globální válka proti drogám: Dejme šanci míru!
Čtyřicet let od okamžiku, kdy Richard Nixon vyhlásil válku proti drogám, je čas dát šanci míru.