Články na téma: hospodářský růst
Další články na téma hospodářský růst najdete na Peníze.cz.
Trumpova cla připraví české firmy o desítky miliard. Riziko recese roste, varují ekonomové
Americký prezident Donald Trump oznámil zavedení nových „recipročních cel“ na dovoz zboží z Evropské unie ve výši 20 procent. Svůj krok hájí slovy o ochraně americké ekonomiky a podpoře domácí výroby. Pro české firmy je to problém, podle expertů stáhne Trumpův krok českou ekonomiku do recese.
Hlavně se nepos*at. Česko potřebuje směr, ne výmluvy, říká Prouza
Co by mělo Česko dělat, aby skutečně rostlo a zajistilo si skvělou budoucnost? Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Tomáš Prouza má jasno: Hlavně se nepos*at. „Dá se to asi říct i jinak, ale to, čeho se bojím ze všeho nejvíc, je, že si začneme říkat, že jsou věci špatně. Že se máme na všechno vykašlat a rezignujeme na změny,“ řekl plnému sálu na zlínské konferenci Fenomén.
Češi začátkem roku začali znovu šetřit. Maloobchodní tržby zůstaly za očekáváním
Tržby v maloobchodě se v lednu reálně meziročně zvýšily o 2,8 % a meziměsíčně snížily o 0,5 %, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Zůstaly tak za očekáváním trhu. Češi začali po Vánocích znovu víc šetřit.
Chaos v Americe je pro Evropu a Česko příležitost. Co je teď potřeba udělat?
Amerika byla velká. Inovovala, hospodářsky rostla, investoři ji milovali. Evropa jen záviděla. Teď se ale může všechno otočit. Evropa klidně ukáže Spojeným státům záda. Pomůže zbrojení, příliv peněz roztrpčených investorů ze zámoří – a nové dluhy. A taky je potřeba udělat několik domácích úkolů.
Tržby obchodů rekordně rostly. Češi budou mít peníze i chuť utrácet
Tržby v maloobchodě se v prosinci reálně meziročně zvýšily o 6,2 % a meziměsíčně o 1,2 % a překonaly tak očekávání trhu. Loňské Vánoce tak přinesly až nečekaně vysoký nákupní apetit spotřebitelů.
Rozšoupnou se Češi až na Vánoce? Maloobchodní tržby zatím rostou jen pomalu
Tržby v maloobchodě se v září reálně zvýšily meziročně o 5,6 % a meziměsíčně o 0,2 %. V růstu by podle očekávání ekonomů měly pokračovat i nadále, hlavně díky zvyšování reálných příjmů domácností.
České ekonomice ujíždí vlak. A Fiala s Babišem se nedomluví, jak ho zastavit
Projekty, které přesahují volební období, často končí se změnou vládní garnitury. Stejný osud je nejspíš souzen také nové hospodářské strategii Česka.
Vláda chce dostat Česko mezi top deset zemí Evropy, pomoci má nově schválená strategie
Kabinet Petra Fialy, poprvé v obměněném složení, schválil na svém čtvrtečním zasedání novou hospodářskou strategii České republiky. Víc než osmdesátistránkový dokument, nazvaný podle hlavního cíle „Česko do TOP 10“, jmenuje celou řadu oblastí, ve které se má země zlepšit. Slibuje méně byrokracie, dostupnější finance či strategické změny v oblasti vzdělávání i podnikatelského prostředí.
Internetové obchody táhnou růst maloobchodu, tržby stouply o 16,1 %
Tržby v maloobchodě se v srpnu reálně zvýšily meziročně o 5,3 % a meziměsíčně o 0,1 %. Překonaly odhady analytiků, kteří aktuální čísla hodnotí jako jednoznačně pozitivní vývoj pro celou českou ekonomiku. Na růstu tržeb přitom profitují zejména internetové obchody.
Evropa se musí probudit: Draghiho plán na záchranu ekonomiky
Bývalý šéf Evropské centrální banky Mario Draghi má plán, jak zachránit Evropu před úpadkem. Je v něm zlevňování energií, škrtání byrokracie i štědré dotace. Až ho dostanou do ruky politici, moc z něj nezbude. Ale na to málo, které se nakonec podaří prosadit, se asi můžou podnikatelé těšit.
Fiala hlásí revoluci v dotacích. Stihne to Česko do doby, než se stane čistým plátcem?
Vláda chce změnit způsob, jakým podporuje ekonomiku. Dotace by už neměly být na kdeco a pro kdekoho. Na některé firmy to může tvrdě dopadnout.
Ekonomika konečně ožívá. Česko snad už brzy přestane být terčem posměchu
Český hrubý domácí produkt (HDP) podle předběžného odhadu vzrostl v prvním čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,5 % a meziročně o 0,4 %. Dlouho očekávané ekonomické oživení se podle ekonomů zřejmě stává realitou. Už ve druhém čtvrtletí by se česká ekonomika dokonce mohla vrátit na předcovidovou úroveň.
Lidé se loni báli utrácet, ekonomice se i tak dařilo nad očekávání. Letos bude ještě líp
Česká ekonomika nakonec loni podala lepší výkon, než se původně předpokládalo. Jde o pozitivní překvapení, které upevňuje předpoklad, že letos by tuzemské hospodářství mělo růst dokonce i nad rámec takzvané černé nuly.
Pomozme firmám a nakopněme Česko. NERV poslal vládě 37 prorůstových opatření
Akcelerace digitalizace, chytré řízení přijímání pracovní síly ze zahraničí, snížení míry certifikace profesí, snazší propouštění či radikální zkrácení povolovacích lhůt a usnadnění vlastních investic do výzkumu a vývoje. To je jen část z 37 doporučení, která v úterý odpoledne zveřejnila Národní ekonomická rada vlády (NERV). Kabinet nyní posoudí, jaká z nich je reálné splnit.
Už se ksakru probuďme! K prosperitě Česka musíme přispět všichni
Čtyři roky hot, čtyři roky čehý. Čtyři roky pravice, čtyři roky levice. Čtyři roky Babiš, čtyři roky antibabiš. A pak to vypadá, jak to vypadá: jen přešlapujeme na místě, zatímco ostatní rostou. Vítejte u nového Finmag newsletteru.

Nezdravá posedlost ekonomickým růstem. Proč je uctívání HDP chyba?
Přesvědčení, že hospodářský růst je naprosto normální a systém roste nějak automaticky a sám od sebe, je absurdní. Na rozdíl od klasických ekonomů dnes jen málokdo přemýšlí, jak bude společnost vypadat, až se růst třeba po sto letech zastaví. Tedy jestli jdeme směrem, kterým opravdu chceme jít.

Přichází stagflace? Co s námi bude očima expertů
Inflace míří k sedmi procentům, průmysl má problémy. Bude to jen na chvíli, nebo nás čeká delší doba utahování opasků?

HDP nestačí. Po koronaviru budeme víc než dřív potřebovat lepší měřítko blahobytu
Hrubý domácí produkt je ukazatel, o kterém už jeho autor říkal, že sotva dokáže ukázat, jak se lidi mají dobře. Rána, kterou světovému hospodářství zasadil koronavirus, píše ekonomka Ala’a Shehabiová, je příležitost k tomu, nedokonalý ukazatel opustit.

Září na trzích: Dieselgate a záporné výnosy
Akciové trhy se v září chovaly přímo vzorně, učebnicově. V srpnu se propadly, a jestli někdo čekal rychlý návrat na předchozí hodnoty, mýlil se. Přesně podle pouček hledají nový rovnovážný stav, vychylují se denně plus minus o tři procenta.

Očima expertů: Naše ekonomika září. Může jí to vydržet?
Česká ekonomika v letošním roce roste. Dokonce prý nejrychleji v celé Evropě. Máme se radovat? A přinesou dobré hospodářské výsledky lepší mzdy? Ptáme se Vladimíra Dlouhého, Pavla Kohouta, Aleše Michla a dalších osobností.

Očima expertů: Sto miliard minus. Dělá vláda s rozpočtem dobře?
Stát má v plánu v roce 2015 hospodařit se stamiliardovým schodkem. Není to zbytečně moc? A míří peníze opravdu tam, kde jsou potřeba? Zeptali jsme se ekonomů Pavla Kohouta a Lukáše Kovandy, státního tajemníka Tomáše Prouzy, poradce ministra financí Aleš Michla a dalších lidí ze světa peněz.