Články na téma: investiční pobídky
Další články na téma investiční pobídky najdete na Peníze.cz.
České Silicon Valley? Kdepak, jedna hi-tech investice nás nespasí, na tahu je stát
Investice americké firmy Onsemi do výroby čipů v Rožnově evropské Silicon Valley na Valašsku nevytvoří. Může však vykolíkovat cestu, po níž se dostaneme z pasti, která je příčinou českého zaostávání.
Rožnovské Onsemi rozšíří výrobu, americká firma oznámila v Česku rekordní investici
Společnost Onsemi v Rožnově pod Radhoštěm čeká v následujících letech významné rozšíření výroby polovodičových čipů. Vyplývá to z oznámení americká firmy, která hodlá do svého českého závodu v průběhu několika let investovat až dvě miliardy dolarů, v přepočtu téměř 47 miliard korun. Může to být historicky největší investice zahraniční firmy v Česku.
Takhle to nepůjde, systém pobídek je v patu. Žábou na prameni je vláda
V parlamentu čeká na schválení další změna zákona o investičních pobídkách. Už několikátá za poslední léta. Paradoxem přitom je, že i když je nyní systém investičních pobídek přátelštější vůči menším podnikatelům, co se týče rychlosti a průhlednosti udělování pobídek zamířil zpět ke svým počátkům před čtvrtstoletím. A nový zákon to vylepší jen částečně.
Nerovný souboj s USA. Český průmysl musí zezelenat, jinak nepřežije
Evropa se musí vzpamatovat a rychle reagovat. A Česko s ní. Tak Kateřina Davidová z Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM a Centra pro dopravu a energetiku komentuje dosud nevídané dotace USA na podporu zeleného průmyslu. Dotace, které můžou v budoucnu notně zavařit celé Evropské unii.
Skončíme jako prokletí vítězové? Gigafactory se může Česku vymstít
Má Česká republika podpořit výstavbu supermoderní továrny na automobilové baterie, takzvané gigafactory, v Plzni Líních? To je otázka. Musíme si hlavně říct, do jaké míry se vyplatí dotovat investice.
Očima expertů: Podporu rodinným firmám?
Rodina je základ státu. A rodinná firma – základ národního hospodářství? Jak se v Česku rodinným firmám daří a měly by být případně jako specifický typ společnosti definované zákonem, jak je to v některých jiných evropských zemích? Zaslouží si mezi ostatními firmami zvláštní zacházení a podporu?
Žijeme na dluh příštích generací?
Varovné předpovědi, že nás čeká řecká apokalypsa, nevyšly. Tak prý žijeme na dluh příštích generací. To je sice pravda – ale jinak, než tvrdí naši vládní politici.
Proč to bez paušálů nejde – vysvětlení, jak funguje kapitalismus
Diskuze o živnostnických paušálech, která v posledních dnech probíhá na Finmagu a Peníze.cz, ukazuje poměrně zásadní nepochopení jednak účetnictví, ale i toho, jak vlastně funguje politicko-ekonomický systém, ve kterém žijeme. Využívám tedy této příležitosti, abych připomněl některé učebnicové poučky a zasadil je do správného kontextu. To je důležitější než názory na účetní pravidlo, o kterém nikdo z nás beztak nerozhoduje.
Anketa: Dál se starou koalicí, nebo radši předčasné volby?
Má smysl, aby vládní koalice pokračovala až do roku 2014, nebo jsou předčasné volby přijatelnější varianta? Ptali jsme se ekonomů Tomáše Prouzy a Lukáše Kovandy, podnikatele Tomia Okamury, advokáta Tomáše Sokola a dalších osobností.
Nový zákoník práce: Slováci přitvrdili
Slovensko pracuje na přilákání zahraničních investorů: Restriktivní opatření nového zákoníku práce mají za cíl snížit oproti okolním zemím cenu pracovní síly. Pozitivním důsledkem mají být podle vlády Ivety Radičové desítky tisíc pracovních míst.