Články na téma: IT
Další články na téma IT najdete na Peníze.cz.
Tisíce firem čekají nové povinnosti. Poslanci schválili klíčový zákon závádějící směrnici NIS2
Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení schválila návrh nového zákona o kybernetické bezpečnosti, který do české legislativy transponuje evropskou směrnici NIS2. Tisíce firem a institucí tak už brzy čekají nové – a především nemalé – povinnosti. Zákon nyní míří do Senátu, termín účinnosti zatím není znám.
Brno, centrum kyberbezpečnosti. Dvě univerzity získaly projekty za čtvrt miliardy
Směrnice NIS2, která má začít platit už letos, promění pro tisíce firem a institucí kybernetickou bezpečnost v nutnost. Co dosud bývalo doménou IT oddělení, se stává tématem pro management, právníky i auditory. A právě v této chvíli míří do Brna dvě velké evropské investice do digitální bezpečnosti.
NIS2 není jen nutné zlo, ale pomoc nám všem. Náš čas začít konat se krátí, varuje šéf NÚKIB
K čemu je chystaná regulace NIS2? Na co nový zákon o kybernetické bezpečnosti? A proč mám já do kyberbezpečnosti vůbec investovat? To jsou otázky, které si dnes klade nejeden podnikatel. Zástupci Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost a další experti je na největší odborné konferenci o kyberbezpečnosti v Česku zodpověděli v mnohem širším kontextu než dosud.
Konec podpory Windows 10 se blíží, v ohrožení jsou statisíce firemních počítačů
Od 14. října 2025 končí podpora rozšířeného operačního systému Windows 10. Odhaduje se, že se to týká až 400 tisíc firemních počítačů. Co dělat, abyste o bezpečnostní podporu nepřišli?
AI agenti zbaví firmy administrativní nudy a ušetří jim finance, věří zakladatel Talentpilotu
Firmy si často neuvědomí, kolik peněz vynakládají na interní týmy pro nábor zaměstnanců. Na trhu se objevují projekty, které dokážou manažerům ulehčit práci pomocí pokročilé umělé inteligence. Jedním z nich je společnost Talentpilot Tomáše Zrubeckého. „Digitální zaměstnanci dokážou v recruitmentu automatizovat až 60 procent administrativních úkonů,“ říká v dalším díle Finmag podcastu.
Evropská IT velmoc? Brno! Informační technologie živí v Česku desítky tisíc lidí
Byznysu v informačních technologiích se v Česku nebývale daří. Firmy, které v dlouhodobě perspektivním oboru působí, ročně vydělají desítky miliard korun. S nástupem umělé inteligence mají firmy i živnostníci žně: poptávka po jejich službách je enormní, vyplývá z aktuálních dat kariérní platformy pro IT komunitu Smitio.
Na 95 procent firem v Česku neumí zálohovat data, upozorňuje expert
Cloud prochází vším, co děláme, říká Michal Koryčan, obchodní manažer pro cloudová řešení Asseco Solutions. České firmy si podle něj pořád dostatečně neuvědomují, že data na vlastním serveru nemusí být v bezpečí a může se to i hodně prodražit.
Směrnice NIS2 se blíží, jste připraveni? Otestujte se
Kybernetická směrnice NIS2 začne platit už za pár měsíců, konkrétně se mluví o polovině roku 2024. Změna to navíc bude velká, nové povinnosti se mají dotknout víc než deseti tisíc českých firem. Jste na NIS2 připraveni? Otestujte se v našem kvízu.
Z nouze ctnost. Brněnský Y Soft otáčí kormidlem, objevil zcela nový byznys
Je to obrázek jako ze sci-fi filmu: Ve vývojové centrále firmy Hewlett Packard v americkém Idahu stojí v hale 45 robotů a neúnavně mačkají displeje tiskáren. Dělají to 24 hodin, sedm dní v týdnu, celý rok. Svátek nesvátek. Ty roboty vyrobila brněnská firma Y Soft. Je to její nový byznysový směr.
Odliv mozků ochuzuje každou zemi. Chci Česku vrátit, co mi dalo, říká vědkyně
„Česko je pro mne ideální místo k práci i životu,“ říká úspěšná vědkyně Helena Reichlová v rozhovoru pro nové číslo Finmagu. Do Prahy se nedávno přestěhovala z Drážďan se dvěma malými dětmi a rakouským partnerem. A věří, že je to natrvalo.
Řada firem ani neví, kolik je stojí tisk, říká manažer HP. Ušetřit lze desítky tisíc
Pracovní prostředí se s covidem výrazně proměnilo. Práce z domova je běžná a pro firmy to znamená mnoho výzev i z pohledu zajištění počítačů či tisku pro své zaměstnance. O tom, jak se z obyčejného tisku stává služba nebo o tom, jak se dají zabezpečit počítače pro práci z domova, mluví v novém díle Finmag podcastu Radim Nesvadba a David Lev ze společnosti HP.

Digitalizovat stát je sisyfovský boj, říká šéf IT gigantu Aricoma. Problém je jinde
O digitalizaci státu se dobře mluví, ale hůř se vykonává. Své o tom ví i šéf IT holdingu Aricoma Milan Sameš. Jak moc se nám podaří štíhlý stát postavit, podle něj záleží taky na nás – občanech, nejen na vládě. „Stávkovat za to občan začne v okamžiku, kdy zjistí, že už státní správu neuživíme,“ říká Sameš s tím, že digitalizace státu je tak trochu sisyfovská práce.

Nesbírejte staré železo. J&T odrazuje firmy od nákupů IT
Tu a tam má některá firma ve skříni kostlivce. Prakticky všechny bez výjimky ale mají v kanceláři skříň plnou vysloužilých telefonů a počítačů. Leasingová společnost ze skupiny J&T se je snaží přesvědčit, že je lepší si techniku pronajmout.

Robotizace. Je pokrytecké říkat, že zaměstnanost zůstane stejná
„Najednou tu bude dost lidí bez práce. Velkou část z nich budou tvořit bílé límečky a úředníci z kanceláří. Společnost by se měla intenzivně zabývat otázkou, jak se tahle masa lidí uplatní,“ říká prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu a viceprezidentka Hospodářské komory Marta Nováková.

První vlaštovky? Kdy praskne internetová bublina
Chcete-li najít příznaky toho, že internetová bublina může s ohlušující ranou prasknout už někdy záhy, nemusíte zvlášť napínat zrak. Prostě se rozhlédněte, jsou očividné.

Průměr mizí. Nad něj vám pomůžou počítače
Tyler Cowen střízlivě líčí svět, ve kterém stroje zastanou stále větší díl práce. Vystrašeným nabízí trochu naděje.

Nastává éra deflace?
Toto je jeden z mých prvních článků na téma deflace. Pochází ze začátku února 1999.Článek je mírně krácený a doprovázený několika krátkými komentáři z prosince 2013. Komentáře jsou označeny kurzívou. Polotučným písmem jsou vyznačena místa, která se ukázala být zvláště důležitá pro budoucnost.

Hospodářské cykly dneška: Internetová bublina 2.0
Americká centrální banka se rozhodla léčit ekonomiku novými penězi. Tato léčba má dva dvě zásadní nevýhody. Za prvé: lék je nebezpečně návykový. Za druhé: zlepšení stavu pacienta je jen dočasné, pak podle teorie hospodářských cyklů přichází opětovné zhoršení. Nyní se nacházíme v růstové části cyklu, nejspíš někde poblíž vrcholu, což si v našem miniseriálu budeme ilustrovat na dvou k prasknutí nafouknutých bublinách, nové internetové bublině a bublině vysokoškolské. Dnes tedy k první jmenované…

Vysokoobrátkové obchodování na burze: trh si dobrovolně přistřihne křídla
Počítače a počítačové sítě umožnily obchodovat na burzách rychleji a rychleji. S šikovným algoritmem lze dnes udělat stovky transakcí za vteřinu. Z té rychlosti jde strach a mnozí se obávají, že ohrožuje světovou finanční stabilitu. Proto je prý třeba ji regulovat, snížit, zakázat. Dost možná ji nakonec ale srazí sami obchodníci. Z jednoduchého důvodu: už je prostě nebaví kupovat každou chvíli výkonnější a výkonnější mašiny.

Anketa: Investice. Kde zbohatnout v roce 2012?
Výhledy na rok 2012 nejsou dobré. Možností k dobrým investicím prý nebude mnoho. Vždy se ale najdou výjimky. Kde bude šance vydělat podle ekonomů Aleše Michla, Jana Traxlera, Romana Dvořáka či Lukáše Kovandy a dalších osobnosti ze světa financí?