Články na téma: plyn
Buď necháme padnout firmy, nebo se udotujeme. A teď, babo, raď!
Se začátkem příštího roku se domácnostem i firmám vrátí na účty poplatek za obnovitelné zdroje, který stát v plné výši platil od loňského října. Na firmy přitom stát přenese ještě vyšší část nákladů na podporu elektřiny vyráběné zejména ze solárů, než byla ta, kterou platily v minulosti. Udrží si tak svou konkurenceschopnost?

Opomíjený rozměr války: Putina dráždí ukrajinské plynové ambice
Vladimir Putin se neospravedlnitelnou invazi na Ukrajinu pokoušel obhájit už mnoha vysvětleními s kolísavou mírou absurdity. Jedno, velmi racionální a uvěřitelné, si stále nechává pro sebe: ukrajinský plyn.

Za energie platíme čtyřnásobek, pomoc státu je nutná, říká šéf přední keramičky
Při výrobě využívají pece na plyn a neobejdou se bez elektřiny. Společnost Laufen CZ, pod níž spadá i česká značka sanitární techniky Jika, tak patří v rámci aktuální energetické krize mezi nejohroženější firmy. Co firmu aktuálně trápí a co by jí pomohlo? „Chtěli bychom zastropovat ceny,“ volá po jasném celoevropském řešení ředitel společnosti Luis Sergio Castro.

U plynu to nekončí. Vyděračské Rusko cítí potenciál i v surovinách
Ukrajinci kvůli ruské agresi sklidili letos o čtyřicet procent míň obilí než loni. Obilnice světa proto nebude moci uspokojit všechny, kdo jsou na ní závislí. Rusko tak zvyšuje napětí nejen na hranicích Evropy, ale i na Blízkém východě a v Africe, které z ukrajinského obilí z velké části žijí.

Gazprom, Putin, nebo Západ? Kdo a proč poškodil plynovody Nord Stream
Za poškození plynovodů Nord Stream 1 a 2 mohou stát zájmy obou stran: Západu i Ruska. Nejpravděpodobnější je ale úplně jiný scénář. Kdo a proč by tedy chtěl potrubí poškodit?

Dosáhla inflace v průmyslu svého vrcholu? Ceny letos poprvé klesly
Index cen českých průmyslových výrobců vykázal v srpnu meziměsíční pokles o 0,1 %, což bylo první zlevnění od prosince 2021. Podobně jako u nedávno zveřejněné spotřebitelské inflace, i ta průmyslová příjemně překvapila trh, který počítal naopak s růstem o 0,3 %.

Vážně teď začneme pálit, co hoří? Green Deal je naše smlouva s budoucností
Za všechno může Green Deal! Věčná lidská potřeba najít viníka všeho našla svou oběť. Trh s povolenkami, slepý tlak na omezování fosilních paliv a jádra, riskantní sázka na plyn navzdory energetické bezpečnosti. Viníka máme, stačí tedy Green Deal zrušit a vrátit se ke starému dobrému pálení všeho?

Zvrátí krizi i plyn z odpadu? Reaktor už máme, hlásí česká firma
Plazmové zplynování odpadu. Obor, kterým se zabývá jen hrstka firem po celém světě. A Češi nejsou pozadu: Millenium Technologies takto mění jinak těžko odbouratelný odpad na energii a suroviny. Brzy se navíc dočkáme ostrého provozu, slibuje člen představenstva společnosti Marek Lang.

Přepíšeme energetickou mapu světa? Evropa masivně investuje do LNG
Evropa má v plánu zbavit se plynové závislosti na Rusku, rychle proto staví terminály pro zkapalněný plyn. Nových projektů pro příjem a zpracování LNG je už 25. Pro Rusko to může znamenat citelnou ekonomickou ránu, těžit z toho naopak budou Spojené státy.

Zima se blíží, máme se bát? Ceny energií očima expertů
Ceny energií dál rapidně rostou a Evropa se chystá na tuhou (a pořádně drahou) zimu, při níž se asi budeme muset výrazně uskromnit. Kam až se účty za energie mohou vyšplhat? A pomohlo by zastropování cen? Zeptali jsme se expertů.

Řešení energetické krize? Švejkovské Česko na to zase káplo
Vemte si svetr a ve sprše zatněte zuby. Tak by se v kostce dalo shrnout české řešení energetické krize. V Česku se dlouhodobě plýtvá energií skoro nejvíc z Evropské unie a každá úspora je přece krok ke změně myšlení nad vzácností energetických zdrojů.

Plynový nacionalismus, nebo solidarita? Česko může v Evropě dojet na Babišovy chyby
Evropa by měla sdílet „plynovou bolest“, hlásá ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Na starém kontinentu si to ale všichni nemyslí. Kdo do plánu na solidaritu může hodit vidle? A v čem selhala předchozí česká vláda?

Hra o plyn, nedostatek potravin, recese. Finmag newsletter to musí vyvážit
Plyn znovu proudí plynovodem Nord Stream 1, Rusové ale Evropu dál drží pod krkem. Ve světě dochází jídlo, chystá se na nás recese a do toho tu máme rekordní vedra a požáry. Ve Finmag newsletteru tak budeme (aspoň trochu) vyvažovat.

Co když Rusko vážně utáhne kohouty? Dodávky plynu očima expertů
Zemní plyn začal ve čtvrtek po desetidenní odstávce plynovodu Nord Stream 1 znovu proudit do Evropy, ale jen v omezeném množství. Ač se tedy evropští politici obávali úplného utažení kohoutů, ruský vládce Vladimir Putin je zatím jen přiškrtil. Co to ale bude pro Evropu a potažmo Česko znamenat?

Putin pošle Evropu do recese. Připravme se na krušnou zimu
Ruský vůdce zatím plyn nadobro nezastaví. Nepošle ho však tolik, aby si Evropa mohla vydechnout. Čeká nás těžký konec roku.

Česko bez ruské ropy? Vychloubat se umíme, utnout černé zlato ne
Jsme vzorem pro všechny! Nastavujeme standardy! Členové české vlády se rádi chlubí excelentním přístupem státu k válce na Ukrajině. Bereme uprchlíky, posíláme zbraně. Jenže najednou neumíme a nechceme vypnout ruskou ropu, jak se snaží prosadit Evropská komise. Opravdu to nejde?

Hledá se recept na levnou elektřinu. Zatím vedou nesmysly
Energetická krize tu byla už před ruskou invazí na Ukrajinu a válka ji ještě zhoršila. Není tak divu, že se objevují různé nápady, jak ceny energií pro domácnosti i podniky snížit. Řada z nich ale ke kýženému cíli vůbec nevede.

Bude to stát ranec, ale... Jak se zbavit závislosti na ruském plynu?
Kde vzít plyn, když ne od Rusů? Po masakru v ukrajinské Buči je tato otázka dvojnásob naléhavá.

Ohromující ropná krize? Evropa má plán, jak odstřihnout Rusko
Evropa přijímá jednou sadu sankcí za druhou. Nákup ruských uhlovodíků však zůstává nedotčen. Pro Rusko to přitom je důležitý zdroj příjmů, který mu pomáhá udržovat v chodu válečnou mašinérii a vést válku na Ukrajině.

Za chyby se platí, „derusifikace“ energetiky bude stát majlant
Evropská unie patří k pionýrům zelené bezemisní energetiky, přitom je největším dovozcem fosilních paliv na světě. Odstřižení energetiky od Ruska tak bude pořádně bolet. A do hry se vrátí i zatracované uhlí.

Ceny energií očima expertů. Dočkáme se vůbec ještě zlevnění?
Přes všeobecné uklidňování, že ceny energií po rapidním zářijovém růstu a říjnových maximech opět postupně klesnou, se tyto predikce zatím příliš nenaplňují. Ceny emisních povolenek hlásí rekordy a situaci nepřispívá ani přerušené schvalování plynovodu Nord Stream 2. Do konce roku tak ceny energií pravděpodobně neklesnou, ale dočkáme se vůbec v tom příštím?