Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Hra o plyn, nedostatek potravin, recese. Finmag newsletter to musí vyvážit

Adam Štěpánek
Adam Štěpánek
24. 7. 2022

Plyn znovu proudí plynovodem Nord Stream 1, Rusové ale Evropu dál drží pod krkem. Ve světě dochází jídlo, chystá se na nás recese a do toho tu máme rekordní vedra a požáry. Ve Finmag newsletteru tak budeme (aspoň trochu) vyvažovat.

Hra o plyn, nedostatek potravin, recese. Finmag newsletter to musí vyvážit
Finmag Newsletter najdete každý pátek ve svém mailu. Kdo si počká, může si ho v neděli přečíst na webu / Zdroj: Shutterstock

Provoz plynovodu Nord Stream 1 je zatím na 30 procentech. Potvrzuje se tak předpověď Pavla Jégla, který v komentáři psal, že Vladimir Putin plyn úplně nezastaví. Nebude ho však tolik, aby si Evropa mohla vydechnout a Putin ji s klidem před koncem roku pošle do recese.

Pro vládce Kremlu je totiž plyn zbraň, kterou může prosazovat své zájmy v Evropě – a to zbraň nejmocnější, zbraň hromadného ničení.

Před těžkou zimou ostatně varuje Evropská komise, která naplánovala návrh na povinné snížení odběru plynu pro všechny země EU. Hezký přehled o tom, jak jsou jednotlivé státy připravené na případné zastavení plynových dodávek z Ruska, najdete na webu Aktuálně.cz. Uvidíme, jak Česku pomůže zářijové spuštění LNG terminálu v Nizozemsku.

Plyn je to jediné, čím může Putin Západ vydírat. Myslí si to aspoň ruský historik Andrej Borisovič Zubov. Pokud podle něj Západ na tuto hru nepřistoupí, je Putinova porážka nevyhnutelná, říká v rozhovoru pro web Rozhlasu. Dubnová předpověď, podle níž zbývaly současnému ruskému režimu týdny, mu nevyšla. Tak snad teď bude přesnější.

Vedra, hlad, dluhy

S Ruskem souvisí i další závažné téma, o kterém exkluzivně pro Finmag.czpíše Bjørn Lomborg, tedy nedostatek potravin. Jeho závěr je jasný: ekologické zemědělství nefunguje. Odvrátit potravinovou krizi můžeme za použití kvalitnějších osiv, moderních hnojiv či pesticidů.

Newsletter z kuchyně Finmagu

Pravidelně pro vás přinášíme přehled chytrého čtení (nejen) na víkend. Protože dobré čtení má oproti sebelepší buchtě jednu výhodu: nevadí, že se do něj před vámi zakousl někdo jiný. Každý týden tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz ochutná metráky textů. A každý pátek vám e-mailem pošle přehled těch nejlepších. Pokud tedy budete chtít a přihlásíte se k odběru našeho pravidelného newsletteru.

Hlásím se!

Aby toho nebylo málo, Evropu zasáhla ukrutná vlna veder. Což o to, u nás jsme na nějakých 35 stupňů v létě zvyklí, ale lidé v Británii moc ne. A co teprve na čtyřicítky, které se tam teď objevily poprvé. Proč to zrovna v Evropě teď tak (doslova) vře, se snaží vysvětlit deník New York Times. Jasně, je za tím globální oteplování, ale kromě něj i další faktory.

Petr Fischer v komentáři pro Finmag.cz píše o tom, že mohou existovat i „dobré dluhy“. Když si tedy Česko momentálně půjčuje na budoucnost skoro tři biliony korun, není to nutně špatné ukotvení budoucnosti. Vládní kroky ale moc dobré výhledy nepřinášejí.

Další pozvolný vzestup covidu teď radši nechám stranou a pojďme radši k optimističtějším a inspirativním věcem.

Stíhačky a čínský exodus

Určitě vřele doporučuji dvojrozhovor s podnikatelským matadorem Janem Coufalem a začínajícím podnikatelem s vizí Dominikem Peršlem, který vedl Michal Hron. Dozvíte se nejen to, co je přivedlo dohromady, jak se vypořádali s covidovými překážkami, ale také proč chtějí spolupracovat i nad rámec mentorského programu. Začínající byznysmeni by si z něj měli vzít hlavně jednu radu: vytrvat.

Ke kafi ku poslechu máme...

Mikrofounek
Zdroj: Shutterstock

Nebaví snad číst? Nevadí! Co oči nebaví, uši napraví! A i pro ty něco máme: Finmag podcast. Reality, investice a zajímaví hosté. Uvařte si kafe, sedněte si, a zaposlouchejte se. Dobrou chuť!

To chci!

Další cenné rady si můžete vzít i z článku Tomáše Krauseho o kryptoměnách. Bitcoin nemusíte jen těžit, jde i vydělat. Můžete v něm třeba dostávat mzdu, nebo ho získat jeho propagováním. Velmi zajímavý text o ženách v řídících funkcích pak najdete na webu kolegyň z Heroine. Znáte syndrom včelí královny?

Slovo „plast“ má v posledních letech prakticky výhradně negativní konotace. O jeho aspoň částečnou rehabilitaci se pokoušejí na webu BBC. Plasty zkrátka nemusejí být veřejný nepřítel číslo jedna. Ale víc už si přečtěte sami.

Pozitivní je i další modernizace české armády, která se rozhodla vsadit na americké stíhačky F-35 (o armádním dilematu při rozhodování psal minulý týden Ondra Stratilík). Zvlášť v současné době je prohloubení spojenectví s USA důležité, ať si každý říká, co chce.

Že má zalesňování smysl, ukazují data z Islandu, který Vikingové kdysi zdevastovali tak, že ještě před sto lety tam skoro žádné stromy nebyly. Postupně se ale situace zlepšuje. Oproti roku 1990, kdy země zintenzivnila své úsilí o zalesňování, dnes zabírají stromy a keře šestinásobek tehdejší plochy. O důvodu, proč to nejde ještě rychleji, píše Quartz.

A na závěr jeden chystaný velký exodus. Nejbohatší Číňané už mají dost lockdownových a ekonomických restrikcí a na deset tisíc z nich se podle Bloombergu chystá se země odejít. Třeba je pak budeme vídat v Česku na golfu, stejně jako zmizelého, nalezeného, zmizelého a zase nalezeného Jacka Ma. Tedy jestli je Si Ťin-pching pustí ze země…

Kam dál? Ochutnejte Finmag newsletter:

Jak jde dohromady byznys a medicína? Dočtete se v novém Finmagu

Je medicína byznys? Jak pro koho. „Frustraci mladých lékařů chápu. Nemají ani na chůvu, aby jim pohlídala děti, když pracují,“ říká přednosta chirurgické kliniky Robert Lischke.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

MEDICÍNA A BYZNYS

Jak venkovští praktici nepřicházejí o iluze • Ženy mění medicínu • Nejstarší pražská nemocnice objektivem Alžběty Jungrové • Nejdražší léky na světě • Obézních přibývá, Česko dohání USA.

BYZNYS JE HRA

„Investice do umění se do tabulek nevtěsná,“ říká Pavlína Pudil z Kunsthalle • Nejdražší materiál roku 2023? Hrst štěrku z vesmíru za miliardu dolarů • Ekologie musí být podle Tomáš Nemravy, výrobce dřevěných domů, ekonomická.

Daňové přiznání online

Ohodnoťte článek

-
16
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Adam Štěpánek

Adam Štěpánek

Editor Finmag.cz. Začínal ve sportovních redakcích, poté se přeorientoval na byznys a jako redaktor a posléze editor působil na webech týdeníků Euro a Hrot. Zajímá se o zahraniční politiku a rád se nervuje... Více

Související témata

armádaFinmagnewsletterplynRusko
Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo