Články na téma: příroda
Příroda je soubor živých a neživých prvků. Jsou to tedy rostliny, minerály, voda, vzduch nebo půda a příroda jako celek je základem pro život na Zemi.
Příroda se může dělit na živé (rostliny, zvířata, mikroorganismy, houby) a neživé (půda a horniny, vzduch, voda). Tvoří ji ekosystémy, tedy společenství živých organismu a jejich abiotického prostředí. Navzájem se ovlivňují.
Význam přírody spočívá zejména v nezbytných procesech jako je produkce kyslíku, opylování, čištění vzduchu a další. Poskytuje suroviny a je zdrojem poznání i inspirace. Je proto nezbytné zabývat se její ochranou a zachovávat ji pro budoucí generace.
Podnikatelé mohou k ochraně přírody přispět minimalizováním negativních dopadů jejich podnikání na přírodu. Například mohou používat biologicky a šetrně rozložitelné materiály, mohou používat solární energii, nebo například efektivně využívat veškeré suroviny a snížit vyprodukovaný odpad.
Další články na téma příroda najdete na Peníze.cz.
Stálo ho to úspory i spánek. Jak Dalibor Dostál zarputilostí vytvořil milovickou rezervaci
Na první pohled může rezervace divokých kopytníků ve středočeských Milovicích připomínat svéráznou zoologickou zahradu. Především je to ale Noemova archa ohrožených rostlin i živočichů a zároveň ekonomický projekt, který šetří veřejné peníze. Zarputilou odhodlaností toho dosáhl ředitel neziskové organizace Česká krajina Dalibor Dostál. Přinášíme další ochutnávku z tištěného Finmagu.
Jak vůně ovlivňují mozek. V boji proti blbé náladě spoléhá česká firma na přírodu
Podnikatelské začátky mívají podobný průběh. Člověk dostane nápad a potřebuje peníze na jeho realizaci. To však není případ značky AOMU, která na jaře vstoupila na trh s ekologickými inhalačními tyčinkami. Ty mají schopnost působit na lidskou psychiku a ve výsledku třeba zlepšit náladu.
Jako v Mordoru. „Rok blbec“ má už lidstvo dávno za sebou, ty poslední se mu ani neblíží
Máte pocit, že poslední tři roky byly katastrofa? Ani omylem. Nejhorším rokem v dějinách lidské civilizace nebyla ani Velká hospodářská krize v roce 1929, ani rok španělské chřipky 1918, dokonce ani 1349, kdy propukla Černá smrt a vymřela polovina Evropy. Byl to rok 536. Na rok a půl totiž přestalo svítit slunce.
Míza plná života. Český „tolkienovský“ nápoj sklízí uznání i za oceánem
O lahodném březovém nápoji psaly i Financial Times, mezi labužníky platí za tekutou delikatesu. Klimešovi z Bezděčína a jejich Euforia mají už několik let pevné místo na české kulinární mapě. Ochutnejte text z tištěného Finmagu, jehož nové číslo už pro vás kvasí.

Krvavý obchod s bílým zlatem. Za kšefty se slonovinou se dodnes platí životem
Navzdory zákazům má globální obchod se slonovinou ročně hodnotu 23 miliard dolarů, tedy víc než 505 miliard korun. I dnes kvůli němu každý rok umírají desítky ochránců a zhruba dvacet tisíců slonů. Některé země se snaží restrikce nahradit přísnější regulací prodeje předmětů ze sloního klu, u jiných ale stále převládá ekonomický zájem a zákazy chtějí naopak zcela zrušit.

Appka na ptáky a umělá inteligence na léky. Máme pro vás čtení proti přírodě
Sezona travních pylů je tady a to já jsem vždycky naladěn proti přírodě. V rámci Finmag newsletteru tady máte výběr článků o tom, co je taky proti přírodě. Čtené skrz oteklá oční víčka.

Myší apokalypsa a Hitlerův střevlík. Jen v novém Finmag newsletteru
Tenhle newsletter by se klidně mohl jmenovat úplně jinak. Nemá totiž žádné jednotící téma, červenou nit, řád ani úctu ke čtenáři. Prostě to tak vyšlo, že když na závěr nemůžu dát zvířátka (protože už tam je to nejroztomilejší, tedy já), dám je hned na začátek.

Když si čmeláci hrají jen tak pro srandu a netopýři vrčí jako metalisti. Zvířecí Finmag newsletter je zde
Už z toho všeho musíte být unavení. Ukrajina, ceny energií i zboží v obchodech… Dejte si pauzu. Jděte do lesa a poslouchejte. Anebo se jen podívejte na internet. V českých i světových médiích se to zvířaty jen hemží.

Jak to dělají motýlci
Ačkoliv se toto fórum už nejednou Nassimu Talebovi věnovalo, velký prorok si žádá velkou pozornost. Až jednou pochopíme jeho skvělý nápad – antifragilitu – bude nám současný přístup k ekonomice připadat ještě trochu absurdnější. Nakrájejte si tedy trochu špinavého ovoce a pusťte se do čtení.