Články na téma: zaměstnanec

Covid i házení klacků pod nohy. Majitel hospody U Štěpána o vynucené pauze
Štěpán Ruda se svou ženou patří k nejvýraznějším tvářím české gastronomie. Kousek od západočeské Sušice provozují už řadu let hospůdku U Štěpána, kterou proslavila hlavně účast v televizním pořadu Ano, šéfe! Loni však překvapivě oznámili, že končí. „Neviděl jsem na své práci už vůbec nic pozitivního,“ vysvětluje dnes Ruda vynucenou pauzu pro magazín Reportér.

Bez obchodní strategie střílíte naslepo, varuje mentor Petr Sobotka
„Nevěnujte se slabým obchodníkům, rozvíjejte ty, co vám přinášejí peníze,“ radí obchodním ředitelům v pokračování Finmag podcastu Petr Sobotka z poradenské společnosti Headim.

Očima expertů: Co přinese kurzarbeit a jak ho vylepšit
Když pro vás zaměstnavatel nebude mít práci, zařídíme, aby vás nevyhodil. Budete do práce chodit na chvilku a za ty dny, kdy zůstanete doma, vám dáme 70 procent mzdy, říká vláda. Poslanci proberou pravidla kurzarbeitu příští týden. Odborníci by ještě rádi viděli řadu změn.

Očima expertů: Čtyřdenní pracovní týden. Dočkáme se už brzy?
Kdy budeme v Česku chodit do práce jen čtyři dny v týdnu? Ptáme se ekonomů, politiků, analytiků, zástupců zaměstnavatelů i zaměstnanců.

Peníze místo stravenek. Očima expertů
Stravenky patří mezi nejrozšířenější a nejpopulárnější zaměstnanecké benefity. Když tedy ministerstvo financí přišlo v souvislosti s novelizací zákona o daních z příjmů s nápadem na změny v systému podpory zaměstnaneckého stravování, vzbudilo to značný rozruch.

Očima expertů: Pět týdnů dovolené všem
Měli by mít zaměstnanci v Česku ze zákona nárok na pět týdnů dovolené? Co by to znamenalo pro zaměstnavatele a obecně pro pracovní trh?

Očima expertů: O svátcích zase otevřít?
Měl by se změnit nebo snad úplně zrušit zákon, podle kterého zůstávají obchody o svátcích zavřené? Ptáme se ekonomů, politiků, právníků, zaměstnanců i zaměstnavatelů.

Očima expertů: Kratší pracovní doba a delší dovolená! Kdo z vás to má?
Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu a prodloužit dovolenou. Podaří se jim návrh prosadit? Co to bude znamenat pro zaměstnavatele? A jak bude vypadat pracovní trh za pár let?

Očima expertů: Za první tři dny nemoci znovu peníze?
První tři dny nemoci by se mohly opět proplácet. Naroste počet neschopenek? A jak systém nastavit, aby nepřišli na hůl zaměstnanci ani zaměstnavatelé?

Marcel Homolka: Velká reforma penzí? Kdy jindy, když ne teď
S šéfem Penzijní společnosti České pojišťovny jsme se nebavili jen o výsledcích fondů třetího pilíře důchodového systému, ale také o vyhlídkách dětského penzijka, ochotě politiků dělat reformy a nepříznivém demografickém vývoji.

DUEL: Živnostníci vs. zaměstnanci. Jak nastavit férové podmínky?
Jedni říkají, že zaměstnanci a živnostníci mají nerovně nastavené podmínky. Míněno podmínky toho, kolik jim zůstane z peněz, které vydělají, kolik musí odevzdat a co za odevzdané dostanou. Druzí tvrdí, že porovnáme hrušky a jablka. V duelu proti sobě stojí zástupce drobných podnikatelů Karel Havlíček a odborářský ekonom Jaroslav Ungerman.

Práce večer, o víkendu. Kdo se má bát?
V Česku se nedodržuje pracovní doba a někteří zaměstnanci musí být neustále na příjmu, kritizuje poměry šéf odborů. Zvlášť se to podle něj týká lidí, kteří pracují z domova. Znamená to, že mají všichni, kdo vyřizují maily o víkendu, bezohledné šéfy?

Odboráři chtějí pět týdnů dovolené pro všechny. Nedokážeme vyčerpat ani čtyři
Prodlužte zákonnou délku dovolené týden, prosazují odboráři. Firmám to prý neublíží a zaměstnanci „doženou“ kolegy ze státního sektoru. Svaz průmyslu a dopravy ale varuje, že některé podniky by změna vyšla draho – na mzdy by dávaly o čtyři procenta víc než teď. Průzkum navíc ukazuje, že tři ze čtyř zaměstnanců nestíhají čerpat ani čtyři týdny, na které mají nárok nyní.

Šéf odborů Josef Středula: Rakousko doženeme nejdřív za sto let
Proč nám ve mzdách kromě Západu uniká i sousední Slovensko? Jak chtějí odbory skoncovat s levnou prací v Česku? A co přinese čtvrtá průmyslová revoluce? Čtěte si exkluzivní rozhovor s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Josefem Středulou.

Bude to jízda! Vítěz nad prokrastinací jde dobýt svět
„Byznys pro mě nikdy nebyl na prvním místě. Musím vidět, že to má nějaký smysl. Že naše práce lidem skutečně pomáhá,“ říká v našem rozhovoru zakladatel vzdělávacího institutu GrowJob a autor bestselleru Konec prokrastinace Petr Ludwig.

Očima expertů: Životní pojištění se mění. Co to přinese v praxi?
Kdo bude chtít dál využívat daňové výhody u investičního životního pojištění, přijde o možnost vybírat z něj volně peníze. Zůstane pak příspěvek na pojištění oblíbeným zaměstnaneckým benefitem? Nevezmou (nebo neberou už) někteří zprostředkovatelé změnu za záminku ke zbytečnému rušení pojistek a nucení pojistek nových? Nebudou změny mít nějaké jiné, nechtěné důsledky?

Očima expertů: Čtyřdenní pracovní týden. Sci-fi, nebo blízká budoucnost?
Není to zas tak dávno, co se do práce chodilo šest dnů v týdnu. Dočkáme se v dohledné době zkrácení pracovního týdne na čtyři dny? Může něco takového pomoci boji s nezaměstnaností? Zeptali jsme se sociologa Jana Kellera, ekonomů Aleše Michla a Lukáše Kovandy, zástupce odborů Víta Samka a dalších zajímavých osobností.

Martin Palička: Mít dobře v břiše
„Při výběru zaměstnanců se držíme zmrd-free kultury. Cíleně vybíráme lidi, kteří nejsou zmrdi. Takoví lidí by měli být féroví hlavně k sobě navzájem. Všechno začíná u slušných lidí,“ říká Martin Palička šéf firmy Etnetera o tom, jak to ve firmě, která uplatňuje koncept svoboda v práci, dělají, aby se kolegové nesežrali navzájem.

Sociálně vyloučení. Jak dostat lidi z bodu nula nebo minus deset „do normálu“
Hasit sociální konflikty a pomáhat obcím řešit problém „sociálně vyloučených“ lidí. To má v popisu práce Agentura pro sociální začleňování. Potřebují obce její experty? Nedokážou si nejlíp poradit samy? A jaké léky ohroženým regionům pracovníci Agentury ordinují? O tom všem v druhém díle rozhovoru s Alenou Zieglerovou.

Sociálně vyloučení neleží na kavalci. Pracují. Jenže načerno
Řadu let pracovala jako vedoucí na Úřadu práce v Mostě. Chanov i problémy lidí „na okraji“ zná z blízka. Teď se věnuje řešení nezaměstnanosti v Agentuře pro sociální začleňování. V úřadě, který má na starosti nepopulární úkol – pomáhat zapojovat „sociálně vyloučené“ lidi „zpět do společnosti“. Ožehavá je už tahle formulace – a to jsme ještě ani nezačali. „Začlenit do společnosti? A kde žili předtím?“ ptá se Alena Zieglerová.

Kontakty jsou nejvíc. Rozhovor s Kamilou Zárychtovou, ředitelkou „seznamky pro podnikatele“
Nejlepší přítel člověka dávno není pes, ale Google. Jenže všechny informace světa jsou k ničemu, když nemáte kontakty. Případně když vás někdo neupozorní, co mezi těmi všemi informacemi taky můžete najít. Kluby konceptu Business for Breakfast, jehož českou ředitelkou je Kamila Zárychtová, nabízejí podnikatelům možnost síť kontaktů a sdílených informací budovat.