Články na téma: zaměstnanec
Zaměstnanec je osoba, která pracuje na základě pracovní smlouvy. Pracuje buďto pro jinou osobu, stát anebo pro organizaci. V rámci pracovního vztahu vykonává činnost, která je náplní její práce. Tato práce je upravena pracovním právem.
Zaměstnanci mají uzavřenou smlouvu, ve které je specifikována pracovní doba, plat, benefity, dovolená a povinnosti zaměstnavatele i zaměstnance. Také je zde popsána samotná práce a její podmínky.
Aby podnikatelé mohli zaměstnávat další osoby, musí splnit několik administrativních i zákonných požadavků. Je třeba se registrovat u ČSSZ a zdravotní pojišťovny, aby mohl za své zaměstnance platit tato povinná pojištění. Také je třeba se registrovat jako zaměstnavatel na úřadu práce. Kromě toho musí zaměstnavatel zajistit bezpečnost a ochranu zdraví při práci.
Výběr vhodných kandidátů je dalším krokem, který může podnikání podpořit. Adekvátně kvalifikovaní zaměstnanci mohou firmě přinést obohacení a zajistit hladký průběh podnikání, stejně jako mohou přinést nové poznatky.
Další články na téma zaměstnanec najdete na Peníze.cz.
Zbavte se předsudků a vylaďte inzerát. Návod, jak najít ty nejlepší zaměstnance
Všichni podnikatelé to znají a s přetrvávající velmi nízkou mírou nezaměstnanosti se problém prohlubuje. Kvalifikovaných pracovníků je málo, na pracovní trh ve velkém vtrhla generace Z se specifickými požadavky a přístupem k životu a shánění vhodných zaměstnanců je čím dál těžší. Jak si s tím poradit? Tady máte návod.
Zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Kolik dělá povinný podíl a jak ho splnit?
Povinnost zaměstnávat osoby se zdravotním postižením (OZP) má každý podnikatel s víc jak pětadvaceti zaměstnanci. Jaká jsou pravidla, co je náhradní plnění, a na co si dát pozor? Poradíme.
Povinné hlášení DPP. Sociálka radí, jak se vyhnout chybám
Od července musí firmy, které někoho zaměstnají na dohodu o provedení práce, podat každý měsíc hlášení správě sociálního zabezpečení. Úřad upozorňuje na nejčastější chyby, kterých se zaměstnavatelé při hlášení dopouštějí.
Prudký růst minimální mzdy v roce 2025 schválila vláda, zaručené mzdy končí
Minimální mzda v roce 2025 stoupne skoro o 2000 korun. S novým mechanismem jejího výpočtu podnikatelům končí čekání, jak a kdy vláda o výši minimální mzdy v dalším roce rozhodne. S posledním letošním dnem skončí taky zaručené mzdy.
Rychlejší výpovědi, delší zkušebka, větší ochrana rodičů. Novela zákoníku práce prošla vládou
Takzvaná flexibilní novela zákoníku práce měla přinést pracovnímu trhu větší pružnost. Některé ze změn, které dnes schválila vláda, skutečně zaměstnavatelům život usnadní, některé ale zase spíš zkomplikují. Tady je přehled.
Zrušit zaměstnanci dovolenou nebo ho z ní odvolat? Můžete. Ale bude vás to něco stát
Ten člověk je pro vás důležitý právě teď. Jenže zítra odjíždí na dovolenou. Nebo už na ní dokonce je. Můžete mu tu dovolenou zrušit nebo ho z ní odvolat?
Jak danit zaměstnanecké akcie? Nejčastější otázky a odpovědi
Zaměstnanecké akciové plány, často označované zkratkou ESOP, rostou na popularitě. Svědčí o tom i množství dotazů, které se týkají i složité problematiky danění zaměstnaneckých akcií. Ve spolupráci s poradenskou společností Grant Thornton přinášíme otázky a odpovědi k ESOP programům, které firmy expertům této společnosti kladou nejčastěji.
Na plný úvazek, nebo na dohodu? Jak zaměstnávat a nezbláznit se
Provozujete rostoucí podnik a řešíte, zda se při rozšiřování týmu zaměřit na nabírání lidí na částečný nebo plný úvazek? Nebo bude lepší jen dohoda o provedení práce? V rámci seriálu Jak na podnikání se dnes zaměříme na různé možnosti zaměstnávání a typy pracovních smluv.
Míst je málo, opatrnost převládá. Čím dál míň lidí přemýšlí o změně práce
Zaměstnanci v Česku vnímají ochlazení trhu práce, jen šestina ještě letos změní místo. Vyplývá to z průzkumu společnosti Předvýběr.cz.
Poslušně hlásíme! Povinné oznamování všech dohod o provedení práce startuje
Systém pracovních dohod prochází od loňska změnami. Ty, které budou platit od července 2024, vlastně skoro nic nemění. Kromě toho, že zaměstnavatelům přinášejí pěknou dávku nových administrativních povinností.
Švarcsystém prakticky: proč je na světě a jak za něj neplatit pokuty
Firmy využívají švarcsystém k úspoře nákladů, ale i kvůli administrativní jednoduchosti. Je to ale nelegální a trest může být až 10 milionů korun a dva roky zakázaná činnost. Přesto podniky na nelegální zaměstnávání za třicet roků nezanevřely: tresty totiž přijdou málokdy. Čím to a jak se proti nim taky pojistit?
Obrat, zaměstnanci začínají bohatnout. Průměrná mzda reálně vzrostla o pět procent
Průměrná hrubá měsíční mzda v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o sedm procent, po očištění o inflaci reálně o 4,8 procenta. Průměrná mzda aktuálně vyšplhala na 43 941 Kč, mediánová dosáhla 36 651 Kč. Nejnovější data Českého statistického úřadu (ČSÚ) ekonomy pozitivně překvapila.
Změny v práci na dohodu. Povinné registrace dohodářů schválil Senát
Senátoři schválili novelu, která mění pravidla pro zaměstnávání lidí na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti. První změny přijdou už za měsíc.
Úřad práce má nové dotace na IT kurzy pro zaměstnance. Kolik můžete získat?
Úřad práce přispěje zaměstnavatelům na vzdělání jejich zaměstnanců v IT dovednostech. Program je financovaný z evropských peněz. Účastnit se můžou i osoby samostatně výdělečně činné.
Výpověď zaměstnance bez udání důvodu ano, či ne? Změny v zákoníku práce očima expertů
Chystají se velké změny zákoníku práce. Jeden z návrhů NERVu se do novely nedostal. Zatím. O začlenění výpovědí bez udání důvodu se podle všeho ještě v koalici bude tvrdě bojovat. Mají mít podniky právo dát zaměstnancům sbohem a nic nevysvětlovat?
Práce není lágr ani zaopatřovací ústav. Tak ať se zaměstnavatelé a zaměstnanci domluví sami
Zaměstnavatelé jsou zavrženíhodnou tlupou ničemů, která chce zaměstnance vymačkat jako citron a pak se jich co nejrychleji zbavit. Takový dojem můžete snadno nabýt, pokud se dáte do čtení zákoníku práce. Mělo by se v něm škrtat a přepisovat. Ještě víc, než navrhuje vláda.
Změny v zaměstnávání dohodářů přijdou později, odklad schválili poslanci
Většina novinek v zaměstnávání lidí na dohodu o provedení práce a o pracovní činnosti, které měly platit od července, se odsouvá. Změny v sociálním a zdravotním pojištění dohodářů přijdou až o půl roku později.
Změny v pracích na dohodu. Přehled novinek, které se valí na zaměstnavatele
Loňský konsolidační balíček a změny v zákoníku práce přinesly řadu novinek v zaměstnávání na dohodu o pracovní činnosti a hlavně na dohodu o provedení práce. Jejich účinnost nabíhá postupně, některé mají platit až od července. Vláda ale pod tlakem na poslední chvíli navrhuje změny změn. Kdo se v tom má vyznat? Vy! A my s tím pomůžeme.
Vláda práská bičem, odstrašuje od švarcsystému. Zaberou vyšší tresty a odvody?
Místo toho, aby podnikatelům usnadnila zaměstnávání, snaží se vláda zlikvidovat švarcsystém represí a vyššími odvody pro živnostníky.
Na minimální mzdu se už nebude čekat do konce roku, rozhodla vláda. Zaručené mzdy skončí
Vláda se částečně vzdává kontroly nad minimální mzdou. Ta má v příštích letech být kolem 45 procent průměrné mzdy. Novela zákoníku práce také zjednoduší systém zaručených mezd.
Covid i házení klacků pod nohy. Majitel hospody U Štěpána o vynucené pauze
Štěpán Ruda se svou ženou patří k nejvýraznějším tvářím české gastronomie. Kousek od západočeské Sušice provozují už řadu let hospůdku U Štěpána, kterou proslavila hlavně účast v televizním pořadu Ano, šéfe! Loni však překvapivě oznámili, že končí. „Neviděl jsem na své práci už vůbec nic pozitivního,“ vysvětluje dnes Ruda vynucenou pauzu pro magazín Reportér.