Předplatit časopis Finmag

Budou nakupovat! Chuť utrácet roste, hlásí statistici

Redakce Finmag.cz
Redakce Finmag.cz
24. 4. 2024
aktuality

Indikátor důvěry podnikatelů v dubnu vzrostl o 2,6 bodu na hodnotu 95,6, stále ale zůstává na podprůměrných hodnotách. Dál zlepšovat by ho mělo očekávané oživení poptávky. Souhrnný indikátor důvěry odráží zvýšený optimismus spotřebitelů, vyplývá z nejnovějších dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

„Ekonomický sentiment mezi podnikateli se postupně zlepšuje. Přesto mnohé podnikatele stále limituje nedostatečná poptávka, omezená dostupnost vybraných vstupů a v některých odvětvích také nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Mezi podnikateli se důvěra v ekonomiku v dubnu zvýšila v průmyslu (+ 3,6 bodu) a ve vybraných službách (+ 2,6 bodu). Ve stavebnictví se důvěra v meziměsíčním srovnání snížila o 2,4 bodu, v obchodě se snížila mírně (- 0,3 bodu).

Hlavní ekonom Cyrrus Vít Hradil ale upozorňuje, že v průmyslovém sektoru zůstává nálada v historickém srovnání stále pochmurná: „Průmyslníci reportují nepatrné zlepšení poptávky, hlavně ovšem navýšili očekávání ohledně vlastní produkce v příštích třech měsících.“

Konjunkturální průzkum 04/24Český statistický úřad

Ačkoli se nálada podnikatelů oproti březnovým číslům znovu zlepšila, dlouhodobě se drží na podprůměrné úrovni.

„Na podnikatele doléhá skutečnost, že letošní ekonomický růst Česka má být stále jen poměrně slabý. Potýkají se s nadále poměrně vysokými úrokovými sazbami a s dopady dýchavičného výkonu německé ekonomiky,“ připomíná hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Zároveň ovšem dodává, že i tak je ekonomický sentiment mezi podnikateli nejlepší za poslední rok, hlavně díky vyhlídce na další snižování úrokových sazeb a zlepšení stavu německé ekonomiky.

Spotřebitelská důvěra v ekonomiku naopak v dubnu dál prudce rostla – proti březnu o 3,9 bodu na hodnotu 103,8 – a je nejvýš od podzimu 2021. „Důvod je nasnadě – výrazné zpomalení spotřebitelské inflace a obnovení reálného růstu mezd. Zlepšení spotřebitelské důvěry by se mělo i nadále promítat do oživování spotřeby domácností,“ předpokládá analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

„Češi si evidentně všímají růstu svých reálných příjmů, jejich obavy z inflace klesly po děsivé zkušenosti z uplynulých let na historicky nebývale nízké hodnoty. Opět vykazují schopnost část vydělaných prostředků ušetřit a skokově roste jejich chuť uskutečňovat větší nákupy,“ říká Hradil. Podle něj by to mělo vést k oživení domácí poptávky a česká ekonomika by letos mohla vykázat růst kolem jednoho procenta.

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Jak jde dohromady byznys a medicína? Dočtete se v novém Finmagu

Je medicína byznys? Jak pro koho. „Frustraci mladých lékařů chápu. Nemají ani na chůvu, aby jim pohlídala děti, když pracují,“ říká přednosta chirurgické kliniky Robert Lischke.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

MEDICÍNA A BYZNYS

Jak venkovští praktici nepřicházejí o iluze • Ženy mění medicínu • Nejstarší pražská nemocnice objektivem Alžběty Jungrové • Nejdražší léky na světě • Obézních přibývá, Česko dohání USA.

BYZNYS JE HRA

„Investice do umění se do tabulek nevtěsná,“ říká Pavlína Pudil z Kunsthalle • Nejdražší materiál roku 2023? Hrst štěrku z vesmíru za miliardu dolarů • Ekologie musí být podle Tomáš Nemravy, výrobce dřevěných domů, ekonomická.

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Redakce Finmag.cz

Redakce Finmag.cz

O podnikání píšeme v souvislostech, inspirujeme, poukazujeme na klíčové problémy podnikatelů a živnostníků. Úspěch nechceme glorifikovat jen skrze peníze, ale i společenské dopady podnikání. Píšeme o lidech,... Více

Související témata

aktualityekonomikakonjunkturální průzkumpodnikánípodnikateléspotřebitel

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo