Předplatit časopis Finmag

Seidler: Řítíme se do neznáma, inflace dál citelně zrychluje

Jakub Seidler
Jakub Seidler
11. 4. 2022
 8 622

Inflace v březnu dle očekávání dále citelně zrychlila, a to z únorových 11,1 na 12,7 %. Odhad trhu činil 12,4 %. Za rychlením březnové inflace stalo především skokové zdražení pohonných hmot, ale také další zdražení cen elektřiny a plynu pro domácnosti. Další vývoj lze přitom odhadovat jen těžko.

Seidler: Řítíme se do neznáma, inflace dál citelně zrychluje
Ceny rostou, inflace je u řady zboží už dvouciferná (ilustrační foto) / Zdroj: Shutterstock

Inflace bude patrně zrychlovat i v dalších měsících s tím, jak se budou do cen postupně promítat další proinflační vlivy spojené s ruským útokem na Ukrajinu. Je tak poměrně nemožné odhadnout, jakého vrcholu letos inflace dosáhne.

Aktuální odhady hovoří o 14,5 % v polovině roku. Za celý letošní rok se bude inflace pohybovat kolem 13 % a bude tak nejvyšší od roku 1993.

Vzhledem k tomuto inflačnímu vývoji trh prozatím předpokládá, že ČNB vystoupá se sazbami mírně nad šest procent.

Historicky nejvyšší růst od roku 1996 zaznamenávají kategorie Odívání a obuv, Bytové vybavení, Doprava či Stravování a ubytování.

Březnová inflace = pohonné hmoty

Nepřekvapí, že jedním z největších faktorů březnového zrychlení cen byly ceny pohonných hmot. Průměrná cena benzinu byla oproti únoru vyšší o sedm korun, cena nafty pak o deset korun. Ceny pohonných hmot proto meziměsíčně poskočily o rekordních 21,7 % a jejich meziroční dynamika zrychlila ze 30 na 50 %.

Jen tento faktor způsobil zrychlení meziroční inflace v březnu o 0,7 procentního bodu.

Dále opět zrychlily ceny energií, zejména plynu pro domácnosti. Cena elektřiny meziročně zrychlila z 22,6 na 24,7 % v meziročním srovnání, cena plynu pak ve stejné optice z 28,3 na 37,7 %. Tyto faktory přispěly k meziročnímu zrychlení cen o 0,3 procentního bodu, obdobně jako v minulém měsíci.

Vývoj meziroční inflace

V březnu však dále rostly i ceny zboží a služeb pro opravy bytů či imputované nájemné (16,3 % z 15,7 %) následkem růstu cen stavebních materiálů a cen nových bytů. Růst cen v kategorii bydlení tak dosáhl meziročně 17,6 % a je nejvyšší od konce roku 1998 (na začátku roku 1998 přesahoval 30 %).

Historicky nejvyšší růst v časové řadě od roku 1996 však již zaznamenávají kategorie Odívání a obuv, Bytové vybavení, Doprava či Stravování a ubytování. Tyto kategorie přispěly ke zrychlení inflace dále i v březnu.

Ceny služeb pak v březnu zrychlily z 9,6 % na 10,4 %, ceny zboží z 12 % na 14,3 %.

Vzhledem k nejistotě je velmi obtížné odhadnout, jakého vrcholu inflace letos dosáhne.

Válka na Ukrajině zdražuje vše

Na rozdíl od odhadů před ruským úrokem na Ukrajinu se tak letošní inflace posune o několik procentních bodů výše a bude tak nejvyšší od roku 1993. Inflační odhady se však budou měnit průběžně dle přicházejících čísel.

Pociťujete inflaci?

Vzhledem k nejistotě je velmi obtížné odhadnout, jakého vrcholu inflace letos dosáhne. Nyní však předpokládáme vrchol ve výši 14,5 % v polovině letošního roku a za celý letošní rok průměrnou inflaci kolem 13 %.

Trh vzhledem k dalším proinflačním vlivům dle vývoje tržních sazeb čeká, že ČNB letos zvýší sazby mírně nad 6 %.

Kam dál? Inflace na Finmagu:

Jak jde dohromady byznys a medicína? Dočtete se v novém Finmagu

Je medicína byznys? Jak pro koho. „Frustraci mladých lékařů chápu. Nemají ani na chůvu, aby jim pohlídala děti, když pracují,“ říká přednosta chirurgické kliniky Robert Lischke.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

MEDICÍNA A BYZNYS

Jak venkovští praktici nepřicházejí o iluze • Ženy mění medicínu • Nejstarší pražská nemocnice objektivem Alžběty Jungrové • Nejdražší léky na světě • Obézních přibývá, Česko dohání USA.

BYZNYS JE HRA

„Investice do umění se do tabulek nevtěsná,“ říká Pavlína Pudil z Kunsthalle • Nejdražší materiál roku 2023? Hrst štěrku z vesmíru za miliardu dolarů • Ekologie musí být podle Tomáš Nemravy, výrobce dřevěných domů, ekonomická.

Ohodnoťte článek

-
9
+

Sdílejte

Diskutujte (3)

Vstoupit do diskuze
Jakub Seidler

Jakub Seidler

Hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA). Svou kariéru zahájil v roce 2008 v České národní bance, kde během šesti let pracoval na různých odborných pozicích. Později byl zodpovědný zejména za provádění... Více

Související témata

ceny pohonných hmotinflacekomentářspotřebitelské cenyúsporyválkaživotní úroveň

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo