Seidler: Řítíme se do neznáma, inflace dál citelně zrychluje

Jakub Seidler
Jakub Seidler
11. 4. 2022
 8 439

Inflace v březnu dle očekávání dále citelně zrychlila, a to z únorových 11,1 na 12,7 %. Odhad trhu činil 12,4 %. Za rychlením březnové inflace stalo především skokové zdražení pohonných hmot, ale také další zdražení cen elektřiny a plynu pro domácnosti. Další vývoj lze přitom odhadovat jen těžko.

Seidler: Řítíme se do neznáma, inflace dál citelně zrychluje
Ceny rostou, inflace je u řady zboží už dvouciferná (ilustrační foto) / Zdroj: Shutterstock

Inflace bude patrně zrychlovat i v dalších měsících s tím, jak se budou do cen postupně promítat další proinflační vlivy spojené s ruským útokem na Ukrajinu. Je tak poměrně nemožné odhadnout, jakého vrcholu letos inflace dosáhne.

Aktuální odhady hovoří o 14,5 % v polovině roku. Za celý letošní rok se bude inflace pohybovat kolem 13 % a bude tak nejvyšší od roku 1993.

Vzhledem k tomuto inflačnímu vývoji trh prozatím předpokládá, že ČNB vystoupá se sazbami mírně nad šest procent.

Historicky nejvyšší růst od roku 1996 zaznamenávají kategorie Odívání a obuv, Bytové vybavení, Doprava či Stravování a ubytování.

Březnová inflace = pohonné hmoty

Nepřekvapí, že jedním z největších faktorů březnového zrychlení cen byly ceny pohonných hmot. Průměrná cena benzinu byla oproti únoru vyšší o sedm korun, cena nafty pak o deset korun. Ceny pohonných hmot proto meziměsíčně poskočily o rekordních 21,7 % a jejich meziroční dynamika zrychlila ze 30 na 50 %.

Jen tento faktor způsobil zrychlení meziroční inflace v březnu o 0,7 procentního bodu.

Dále opět zrychlily ceny energií, zejména plynu pro domácnosti. Cena elektřiny meziročně zrychlila z 22,6 na 24,7 % v meziročním srovnání, cena plynu pak ve stejné optice z 28,3 na 37,7 %. Tyto faktory přispěly k meziročnímu zrychlení cen o 0,3 procentního bodu, obdobně jako v minulém měsíci.

Vývoj meziroční inflace

V březnu však dále rostly i ceny zboží a služeb pro opravy bytů či imputované nájemné (16,3 % z 15,7 %) následkem růstu cen stavebních materiálů a cen nových bytů. Růst cen v kategorii bydlení tak dosáhl meziročně 17,6 % a je nejvyšší od konce roku 1998 (na začátku roku 1998 přesahoval 30 %).

Historicky nejvyšší růst v časové řadě od roku 1996 však již zaznamenávají kategorie Odívání a obuv, Bytové vybavení, Doprava či Stravování a ubytování. Tyto kategorie přispěly ke zrychlení inflace dále i v březnu.

Ceny služeb pak v březnu zrychlily z 9,6 % na 10,4 %, ceny zboží z 12 % na 14,3 %.

Vzhledem k nejistotě je velmi obtížné odhadnout, jakého vrcholu inflace letos dosáhne.

Válka na Ukrajině zdražuje vše

Na rozdíl od odhadů před ruským úrokem na Ukrajinu se tak letošní inflace posune o několik procentních bodů výše a bude tak nejvyšší od roku 1993. Inflační odhady se však budou měnit průběžně dle přicházejících čísel.

Pociťujete inflaci?

Vzhledem k nejistotě je velmi obtížné odhadnout, jakého vrcholu inflace letos dosáhne. Nyní však předpokládáme vrchol ve výši 14,5 % v polovině letošního roku a za celý letošní rok průměrnou inflaci kolem 13 %.

Trh vzhledem k dalším proinflačním vlivům dle vývoje tržních sazeb čeká, že ČNB letos zvýší sazby mírně nad 6 %.

Kam dál? Inflace na Finmagu:

PODZIMNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?

Věda proniká stále víc do byznysu. A byznys stále víc do vědy. Továrny na nápady přikládají pod kotel, velcí investoři vidí v podpoře výzkumu a vývoje smysl.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

VĚDA JE BYZNYS • „Máte-li jako primární motivaci peníze, nemůžete dělat vědu,“ říká experimentální fyzička Helena Reichlová Robotika v Česku nemá podmínky pro přežití Kolik dává na výzkum a vývoj Gates, Zuckerberg nebo Kellnerová?

BYZNYS JE VĚDA • Čůčonomie jako nový vědní obor o vínu? „Přidaná hodnota farmaceutického průmyslu je větší než automotive,“ tvrdí Jaromír Zahrádka V Japonsku si kupují hračky dospělí

STYL JE UMĚNÍ • Architektka Anna Šlapetová bydlí s podmínkou kapitánských zkoušek Jan Kaláb hledá hranice inspirace Kodaň slouží jako učebnice života bez aut

HRY, SNY, RADOSTI • „Na kole prostě žiju,“ říká první Češka, která absolvovala cyklistický závod Paříž – Brest – Paříž Proč to labužníky táhne do Tábora? Je správné mít daňové úlevy na služební kupé za 6,7 milionu korun?

Ohodnoťte článek

-
9
+

Sdílejte

Diskutujte (3)

Vstoupit do diskuze
Jakub Seidler

Jakub Seidler

Hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA). Svou kariéru zahájil v roce 2008 v České národní bance, kde během šesti let pracoval na různých odborných pozicích. Později byl zodpovědný zejména za provádění... Více

Související témata

ceny pohonných hmotinflacenázorspotřebitelské cenyúsporyválkaživotní úroveň

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo