Články na téma: úspory
Úspory jsou peněžní prostředky, které nejsou určené na okamžité výdaje. Jsou uchovávány na bezpečném místě, v současností převážně na spořících účtech a dalších bankovních účtech. Peníze ale mohou být vloženy i do investičních produktů, nemovitostí a dalšího.
Úspory slouží pro nečekané budoucí výdaje, pomáhají dosahovat cílů (například koupě domu, auta, spoření na důchod) a také zajišťují finanční bezpečnost. Zajišťují finanční stabilitu i v případě například ztráty zaměstnání.
Podnikatelé by měli budovat finanční rezervy zejména z důvodu zvládání neočekávaných událostí. Například pokud ztratí klíčového zákazníka, promění se náhle cílová skupina podnikatele, anebo dojde ke krizi, úspory podnikateli poskytnout finance pro zvládnutí této situace. Podnikatel nebude muset sahat po řešeních, jako jsou úvěry a půjčky, a tím nebude zatěžovat své podnikání dluhy do budoucnosti.
Úspory také pomáhají investovat do rozvoje podnikání a do technologií, které by si jinak podnikatelé bez úspor nemohli dovolit.
Další články na téma úspory najdete na Peníze.cz.
Jak si snížit daně na poslední chvíli? Daňová optimalizace očima expertů
Rok 2024 přináší pro podnikatele vyšší daňové odvody a omezené daňové výhody. Přesto lze na poslední chvíli legálně optimalizovat daňový základ. Jaké kroky zvolit, abyste ušetřili a současně se vyhnuli možným problémům? Zeptali jsme se za vás expertů na daňovou problematiku.
Dobíjecí stání umíme přinést každému, říká šéf elektromobility v PRE
Už 729 dobíjecích stanic pro elektromobily provozuje Pražská energetika a jen za poslední půlrok jich zprovoznila 36. V Česku se také pohybuje na 33 tisíc čistě bateriových aut. Jak se elektromobilitě daří a jakou má budoucnost? Povídali jsme si s vedoucím elektromobility v PRE Liborem Hladíkem.
Za dvě hodiny času stovky tisíc úspor. Trh s energiemi se mění, sedět v koutě se nevyplácí
Energetická krize dolehla v minulých letech na řadu českých podniků. Po odeznění rapidního nárůstu cen však řada z nich na další řešení rezignovala. Současná revoluce na energetickém trhu ale přeje těm, kdo jen nesedí v koutě se založenýma rukama. Ušetřit lze stovky tisíc ročně.
Sdílení energií, fotovoltaika, baterie. Jak ušetřit a vydělat na energiích
Pokud chce firma srazit výdaje na energie nebo na jejich prodeji dokonce vydělat, má několik možností. Vyplatí se investovat do fotovoltaické elektrárny? Potřebujete bateriového úložiště? Probereme výhody a nevýhody všech základních přístupů.
Energie zadarmo? Zapomeňte! Komunitní sdílení je do budoucna naopak zdraží
Od komunitního sdílení energií, zavedeného novelou energetického zákona zvanou LEX OZE II, si lidé a především firmy možná slibují víc, než skutečně znamená. Vyplatí se tak o něm vůbec přemýšlet? A proč to celé není tak „růžové“, jak se na první pohled může zdát?
Kraje jsou součástí českého průšvihu. Drahé, nepraktické a neodvolatelné
Krajské samosprávy ekonomice nijak neprospívají, politikům ale slouží skvěle. Proto je taky máme a mít budeme. A proto do nich budeme už za měsíc volit.
Nové bezúročné půjčky na soláry a baterie nabízí firmám Národní rozvojová banka
Národní rozvojová banka (NRB) a Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nabízejí podnikatelům a firmám bezúročné půjčky na pořízení fotovoltaiky a bateriových úložišť. Při splnění podmínek rozvojová banka svým dlužníkům část splátek odpustí – a promění tak půjčku částečně na dotaci.
Vláda vysává peníze z byznysu a pumpuje je do eráru. Má snad takhle fungovat stát?
Zaměstnanců státu v Česku přibývá, zato podnikatelů ubylo. Vláda přitom na začátku slibovala efektivní stát. Kde se stala chyba a může snad taková země růst?
Elektřinu zdraží distribuční poplatky. Jak se bránit vyšším cenám očima expertů
Ceny elektřiny šly dolů, ale leckdo letos stejně platí víc. Skokově podražily poplatky za distribuci energie. A do sítě se budou muset investovat další a další miliardy, které zaplatíte ve faktuře za elektriku. Pro domácnost to může být pár stovek, ale co dělat, když máte firmu s výrobou, která je na elektřině závislá a spotřebuje jí moc? Ptáme se u odborníků.
Hlavu vzhůru, pro samé stromy nevidíme les! Letošní marast mohou vystřídat lepší zítřky
Končící rok byl pro Česko neúspěšný. Nebo jinak: ekonomicky to nestálo za moc. Alespoň podle některých srovnání. A výhled na příští rok je přinejmenším chmurný. Jenže vždycky se najdou i dobré zprávy a dokonce i ty výhledy do budoucna mohou být optimistické. Pojďme se na ně podívat a doufejme, že se vyplní.
Spolupracujeme jen s těmi, kteří spolupracovat chtějí, říká šéf energetické firmy
Může se stát, že jako podnikatelé se dostanete k pěkným nabídkám, ale nemáte investice na to je realizovat. Pak je čas zapojit do hry investory. „Na Slovensku stále dokola slýcháme ‚investujte do nemovitostí, je to jistota‘. Já bych to upřesnil, že nemovitost s dobrou energetikou je dnes jistota,“ tvrdí Milan Orlovský, šéf slovenské firmy KOOR, která působí i v Česku.
Energetika je priorita. Teď je ideální čas do ní investovat, říká expert na energetické úspory
Mnozí to nazývají revolucí a není pochyb, že energetika nyní prochází velkou změnou. Michal Hesek, COO slovenské společnosti KOOR, ve Finmag podcastu přibližuje, co přesně to znamená, co tomu předcházelo i proč je důležité této situace využít k investování.
Řada firem ani neví, kolik je stojí tisk, říká manažer HP. Ušetřit lze desítky tisíc
Pracovní prostředí se s covidem výrazně proměnilo. Práce z domova je běžná a pro firmy to znamená mnoho výzev i z pohledu zajištění počítačů či tisku pro své zaměstnance. O tom, jak se z obyčejného tisku stává služba nebo o tom, jak se dají zabezpečit počítače pro práci z domova, mluví v novém díle Finmag podcastu Radim Nesvadba a David Lev ze společnosti HP.
Dotační klondike očima expertů. Nemohl by stát víc šetřit než jen tupě škrtat?
Vláda v rámci konsolidačního balíčku hodlá největší částku ušetřit na národních dotacích. Krok hájí slovy, že současný systém je neefektivní a navíc se často zneužívá. Ne všichni jsou ale zloději a lze najít firmy, kterým to naopak uškodí. Nešlo by tedy místo tupých škrtů najít prostředky třeba tím, že by naopak stát celý přebujelý systém zefektivnil? Zeptali jsme se expertů.
Řešení energetické krize? Švejkovské Česko na to zase káplo
Vemte si svetr a ve sprše zatněte zuby. Tak by se v kostce dalo shrnout české řešení energetické krize. V Česku se dlouhodobě plýtvá energií skoro nejvíc z Evropské unie a každá úspora je přece krok ke změně myšlení nad vzácností energetických zdrojů.
Facebook si s námi dělá, co chce. Jsme u něj obětí umělé inteligence, říká vývojář
Když se řekne umělá inteligence, řadě lidí vytane na mysl nějaký ten humanoidní robot ze sci-fi trháků. Sami při tom ani netuší, že se s ní už dnes a denně setkávají, nebo s ní dokonce i komunikují. Své o tom ví Mário Mitas, jeden ze zakladatelů pražské softwarové firmy Agnostix. Nadšenec, který si ovšem uvědomuje i rizika s touto technologií spjatá.
Seidler: Řítíme se do neznáma, inflace dál citelně zrychluje
Inflace v březnu dle očekávání dále citelně zrychlila, a to z únorových 11,1 na 12,7 %. Odhad trhu činil 12,4 %. Za rychlením březnové inflace stalo především skokové zdražení pohonných hmot, ale také další zdražení cen elektřiny a plynu pro domácnosti. Další vývoj lze přitom odhadovat jen těžko.
Kde seškrtat 75 miliard? Klíčový úkol vlády očima expertů
Vláda Petra Fialy stojí před klíčovým problémem, jak seškrtat návrh státního rozpočtu z pera Aleny Schillerové o osmdesát miliard korun. Pět už našla, chybí dalších 75. Kde je vzít, jsme se ptali expertů na slovo vzatých.
Co s volným milionem? Boj s inflací očima expertů
Inflace v červenci dosáhla nečekaně vysokých hodnot, každá koruna uložená v bance ztrácí na hodnotě. Češi si přitom během lockdownu naspořili nemalé částky. Co tedy s volnými penězi, aby člověk netratil? Na konkrétním příkladu jsme nechali odpovídat experty na slovo vzaté.
Jak ochránit úspory před inflací. Očima expertů
Chcete umřít chudí? Šetřte, škudlete a spořte! Inflace ukazuje zuby. Když za svoje peníze něco nekoupíte dneska, zítra budete moct koupit míň. Co proti znehodnocování peněz radí experti?
Očima expertů: Sežere nám inflace úspory?
Jak co nejlépe chránit peníze před nenažranou inflací? A je šance, že úrokové sazby konzervativních finančních produktů v dohledné době pokryjí růst spotřebitelských cen?