Články na téma: zaměstnání
Zaměstnání je soubor činností, za kterou jsou zaměstnanci placeni. Jedná se o práci, která může být vykonávána buďto na plný úvazek, na částečný úvazek nebo na jiné typy dohod a smluv, stejně tak jako může být buďto na dobu určitou nebo na dobu neurčitou.
Podnikatelé mohou nabízet zaměstnání v závislosti na povaze svého podnikání – od práce na e-shopu, ve skladu, na prodejně, po marketingové pozice a administrativní činnosti. Stejně jako v případě jiných zaměstnavatelů mohou nabízet práci na plný úvazek, částečný úvazek, mohou zaměstnávat freelancery na konkrétní projekty i na dlouhodobou spolupráci.
Pokud podnikatel pozoruje zvýšenou pracovní zátěž, může to indikovat potřebu zaměstnat další pracovní sílu. Kromě toho může pociťovat také nedostatek času na důležité úkoly, odsouvání termínů, příliš mnoho času stráveném nad administrativními úkoly a další.
Potřeba dalšího placeného pomocníka může při podnikání také vyvstat v případě, že se zvýší poptávka po nabízených produktech nebo službách. To může být způsobeno obdobím (např. před Vánoci se zvyšuje poptávka po většině produktů), anebo změnou cílového trhu. Nová posila do týmu může také přinést jiné odborné znalosti, které doteď podnikání postrádalo, a stát se tak potřebnou součástí týmu.
Firmy jsou stále štědřejší. Třináctý plat dává zaměstnancům přes 40 procent podniků
České firmy se dostávají z těžkého období způsobeného covidem, válkou a energetickou krizí. Mohou si tak víc než v předchozích letech dovolit mimořádně odměňovat zaměstnance. Třináctý plat pro ně letos plánovalo přes 40 procent z nich, další jim zvedaly měsíční mzdy.
Zbavte se předsudků a vylaďte inzerát. Návod, jak najít ty nejlepší zaměstnance
Všichni podnikatelé to znají a s přetrvávající velmi nízkou mírou nezaměstnanosti se problém prohlubuje. Kvalifikovaných pracovníků je málo, na pracovní trh ve velkém vtrhla generace Z se specifickými požadavky a přístupem k životu a shánění vhodných zaměstnanců je čím dál těžší. Jak si s tím poradit? Tady máte návod.
Zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Kolik dělá povinný podíl a jak ho splnit?
Povinnost zaměstnávat osoby se zdravotním postižením (OZP) má každý podnikatel s víc jak pětadvaceti zaměstnanci. Jaká jsou pravidla, co je náhradní plnění, a na co si dát pozor? Poradíme.
Firmy si zahraniční pracovníky pochvalují. Stěžují si ale na trable při jejich zaměstnávání
České firmy si zahraničních pracovníků váží, podle většiny jsou dokonce pracovitější než Češi. Vadí jim ale zdlouhavost procesu související s jejich zaměstnáváním a náročná administrativa. Vyplývá to z šetření Hospodářské komory (HK).
Rychlejší výpovědi, delší zkušebka, větší ochrana rodičů. Novela zákoníku práce prošla vládou
Takzvaná flexibilní novela zákoníku práce měla přinést pracovnímu trhu větší pružnost. Některé ze změn, které dnes schválila vláda, skutečně zaměstnavatelům život usnadní, některé ale zase spíš zkomplikují. Tady je přehled.
Jurečkova novinka: seznam hanby firem. Bude to fungovat?
Nelegálně zaměstnávající podnikatelé a firmy se mají od nového roku ocitnout na „seznamu hanby“. Podle ministerstva práce a sociálních věcí to má mít odrazující efekt, protože s těmito porušovateli zákona nebudou pak chtít další firmy spolupracovat. Hezká myšlenka, v praxi to ale zřejmě dopadne jinak. Tady je pár argumentů proč.
Na plný úvazek, nebo na dohodu? Jak zaměstnávat a nezbláznit se
Provozujete rostoucí podnik a řešíte, zda se při rozšiřování týmu zaměřit na nabírání lidí na částečný nebo plný úvazek? Nebo bude lepší jen dohoda o provedení práce? V rámci seriálu Jak na podnikání se dnes zaměříme na různé možnosti zaměstnávání a typy pracovních smluv.
Míst je málo, opatrnost převládá. Čím dál míň lidí přemýšlí o změně práce
Zaměstnanci v Česku vnímají ochlazení trhu práce, jen šestina ještě letos změní místo. Vyplývá to z průzkumu společnosti Předvýběr.cz.
Řekové zavedli šestidenní pracovní týden. Návrat k otroctví, nebo inspirace pro Česko?
Mladí Evropané (a Češi nejsou výjimkou) volají po pracovních postřižinách – kratší pracovní době za stejné peníze. Řekové však zaměstnavatelům usnadňují nařizovat šestidenní pracovní týden. Přiměl je k tomu zejména nedostatek pracovníků, tedy stejný problém, který brzdí českou ekonomiku.
Poslušně hlásíme! Povinné oznamování všech dohod o provedení práce startuje
Systém pracovních dohod prochází od loňska změnami. Ty, které budou platit od července 2024, vlastně skoro nic nemění. Kromě toho, že zaměstnavatelům přinášejí pěknou dávku nových administrativních povinností.
Švarcsystém prakticky: proč je na světě a jak za něj neplatit pokuty
Firmy využívají švarcsystém k úspoře nákladů, ale i kvůli administrativní jednoduchosti. Je to ale nelegální a trest může být až 10 milionů korun a dva roky zakázaná činnost. Přesto podniky na nelegální zaměstnávání za třicet roků nezanevřely: tresty totiž přijdou málokdy. Čím to a jak se proti nim taky pojistit?
Do důchodu ve čtyřiceti? Proč to není zas taková výhra, jak se může zdát
Je vám čtyřicet, na kontě máte dvanáct milionů korun a včera jste dali výpověď v práci, protože ji nepotřebujete. Je z vás čerstvý penzista. Jak naložíte s obřím množstvím času, které se před vámi otevírá? Otázka jen zdánlivě banální. Odemykáme pro vás komenář z aktuálního čísla Finmagu, který bude na stáncích už jen týden.
Obrat, zaměstnanci začínají bohatnout. Průměrná mzda reálně vzrostla o pět procent
Průměrná hrubá měsíční mzda v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o sedm procent, po očištění o inflaci reálně o 4,8 procenta. Průměrná mzda aktuálně vyšplhala na 43 941 Kč, mediánová dosáhla 36 651 Kč. Nejnovější data Českého statistického úřadu (ČSÚ) ekonomy pozitivně překvapila.
Od švarcsystému po Muska. Jak si Česko zadělává na pořádný průšvih
Každý pamětník listopadu 1989 vzpomíná na euforii, která tehdy ovládala naprostou většinu společnosti. Po desítkách let bylo náhle legální podnikat! Splněný sen. Něco, co jsme doposud znali jen z filmů, se stalo realitou. Dnes, po desítkách let, je ovšem všemu jinak. Proč to...?
Změny v práci na dohodu. Povinné registrace dohodářů schválil Senát
Senátoři schválili novelu, která mění pravidla pro zaměstnávání lidí na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti. První změny přijdou už za měsíc.
Firmy dál ruší zaměstnanecké bonusy. Bojuje se o zdravotní a sociální benefity
Po zavedení nových pravidel pro zdanění zachovalo zaměstnanecké benefity v nezměněné podobě jen 60 % firem, vyplývá z šetření Hospodářské komory (HK). Necelá desetina podniků benefity zrušila úplně. Komora teď usiluje, aby se od roku 2025 z daňového stropu vyjmuly alespoň zdravotní a sociální benefity.
Podpora ekonomické migraci. Stát pomůže firmám s hledáním pracovníků z ciziny
Agentura CzechTrade spouští službu Podpora ekonomické migraci, jejímž cílem je českým firmám pomoci s hledáním kvalifikovaných pracovníků ze zahraničí, například zedníků, truhlářů či elektrikářů.. Poskytována bude například v Gruzii, Arménii, Srbsku nebo Černé Hoře.
Výpověď zaměstnance bez udání důvodu ano, či ne? Změny v zákoníku práce očima expertů
Chystají se velké změny zákoníku práce. Jeden z návrhů NERVu se do novely nedostal. Zatím. O začlenění výpovědí bez udání důvodu se podle všeho ještě v koalici bude tvrdě bojovat. Mají mít podniky právo dát zaměstnancům sbohem a nic nevysvětlovat?
Práce není lágr ani zaopatřovací ústav. Tak ať se zaměstnavatelé a zaměstnanci domluví sami
Zaměstnavatelé jsou zavrženíhodnou tlupou ničemů, která chce zaměstnance vymačkat jako citron a pak se jich co nejrychleji zbavit. Takový dojem můžete snadno nabýt, pokud se dáte do čtení zákoníku práce. Mělo by se v něm škrtat a přepisovat. Ještě víc, než navrhuje vláda.
Změny v zaměstnávání dohodářů přijdou později, odklad schválili poslanci
Většina novinek v zaměstnávání lidí na dohodu o provedení práce a o pracovní činnosti, které měly platit od července, se odsouvá. Změny v sociálním a zdravotním pojištění dohodářů přijdou až o půl roku později.
Změny v pracích na dohodu. Přehled novinek, které se valí na zaměstnavatele
Loňský konsolidační balíček a změny v zákoníku práce přinesly řadu novinek v zaměstnávání na dohodu o pracovní činnosti a hlavně na dohodu o provedení práce. Jejich účinnost nabíhá postupně, některé mají platit až od července. Vláda ale pod tlakem na poslední chvíli navrhuje změny změn. Kdo se v tom má vyznat? Vy! A my s tím pomůžeme.