Exit roku? Zlín přišel o huňatý byznys, Ovečkárnu ostříhal Babišův Hartenberg
Když si Emil Zátopek v roce 1952 v Helsinkách třikrát zaběhl pro zlatou medaili, navždy vstoupil do světových dějin. Dokázal něco, co se do té doby nikomu nepodařilo. Jako vítěz odchází z byznysu v těchto dnech také zakladatel Ovečkárny, dvaatřicetiletý Martin Bernátek.
Dvanáct let tvrdě makal na tom, aby dostal svůj eshop mezi třicítku nejrychleji rostoucích firem ve střední Evropě. Poté, co překročil čtvrtmiliardový obrat, prodal zbytek podílu rodinné společnosti majoritnímu vlastníkovi Hartenberg Capital ze svěřenských fondů Andreje Babiše.
„Ovečkárně jsme za posledních dvanáct let dali s manželkou vše, co jsme mohli. Podařilo se nám postavit silnou značku na českém a slovenském trhu a naučit tisíce zákazníků milovat produkty z ovčí vlny. Za poslední roky se Ovečkárna rychle rozrostla a cítil jsem, že je čas posunout se dál. Vize, se kterými jsem firmu založil, zůstávají, a to je pro mě důležité,“ reagoval Bernátek.
Ovečkárna v číslech
12 let – tak dlouho funguje eshop Ovečkárna
274 milionů Kč – obrat Ovečkárny za loňský rok
175 – počet lidí, kteří se podíleli na provozu eshopu v roce 2022 (včetně brigádníků). Je to téměř o 200 % víc než v roce 2021
240 354 – tolik objednávek přijal sklad Ovečkárny v roce 2022
53 236 – nejvyšší počet objednávek za měsíc
Částku, za kterou Bernátek svůj podíl Babišovu fondu odprodal, nikdo z uvedených nespecifikoval. Dle dostupných informací by se ale mohlo jednat o obchod za stovky milionů korun. Tuto informaci však žádný z aktérů transakce nepotvrdil. Deset procent ve firmě stále drží i investorská skupina eRockets.
Čas na rodinu
Nečekaný odchod úspěšného podnikatele vyvolal ve světě byznysu řadu otázek. Proč opustil raketově rostoucí firmu a co má v plánu dál? „Chci si uvolnit ruce, odpočinout si a věnovat se tomu, co mě baví. Investovat, podílet se a budovat nové projekty a zdolávat nové výzvy. Managementu Ovečkárny budu pomáhat z pozice konzultanta a ambasadora značky. A také se chci víc věnovat rodině,“ dodal zakladatel huňatého byznysu.
Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.
Jeho eshop s vlněnými produkty a zdravotní obuví je v extrémně skvělé kondici. Za poslední čtyři roky se Ovečkárně zvedly tržby o 727 procent a ve svém oboru prakticky nemá konkurenci. Chystá se zabalit do vlny celou Evropu a míří na miliardu.
Jestli by do toho šel znova, Bernátek v nedávném rozhovoru pro Finmag.cz reagoval velmi otevřeně. „Za pět let si možná řekneme něco jiného. Ale teď nechci nějakou dobu byznys ani vidět. Kdybych to měl všechno řešit znovu, tak v žádném případě,“ poznamenal.
Kam dál? Podnikavé Česko na Finmagu:
- Tréninkem mozku ke zdraví i úspěchu. Bývalá mluvčí rozjela netradiční byznys
- Česká vlna kouše. Chci, aby ta moje hladila, říká zakladatel Ovečkárny
- Vracet knížky jako flašky od piva. Sázka na změnu Knihobotu vyšla
- Fotbal mi dal chuť něco dokázat, říká Gecov. Teď rozjíždí miliardový byznys
- Zvýšení odvodů OSVČ očima expertů. Vážně platí podnikatelé státu málo?
Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne? Čtěte v novém Finmagu
Je sport dobrý byznys? Bezpochyby. Když ale je řeč o olympiádě, není to tak jednoznačné. Pořadatelská města totiž stále víc a víc prodělávají. I miliardy dolarů.
SPORTEM K BYZNYSU
Nejlépe placení sportovci? Michael Jordan, Tiger Woods, Christiano Ronaldo… • Proč se olympiáda stala globálním černým Petrem? • Jak se vrcholový závodník stane vrcholovým manažerem
BYZNYS JE HRA
„Nenapadlo by mě takovou firmu rozjíždět, kdybych neměl ADHD,“ říká Rosťa Novák o úspěšném Cirku La Putyka. • Proč Elonu Muskovi už není do smíchu • Zachránili barokní skvost, teď chtějí manželé Lazarowitz svůj zámek odkázat státu
Nejčtenější články