Články na téma: Evropa
Evropa je světadíl na severní polokouli Země. Jedná se druhý nejmenší světadíl, který tvoří celkem 46 nezávislých států, a také jde o západní část kontinentu Eurasie. Evropa je ohraničena Severním ledovým oceánem, Atlantským oceánem, Černým mořem a Středozemním mořem.
V Evropě se formovala tzv. západní civilizace. V současnosti je tento kontinent politicky, národnostně i jazykově pestrý. Na území Evropy přesto vzniká snaha o politické a měnové sjednocení – Evropská unie.
Evropa je kolébkou mnoha uměleckých, literárních a intelektuálních hnutí, např. renesance, baroka a mnohých dalších. Kromě kulturního i historického bohatství má také mnohé přírodní krásy, od středomořských pláží po fjordy ve Skandinávii.
Podnikatelům Evropa nabízí mnohé příležitosti nejen díky své rozmanitosti a ekonomické síle. Evropská unie je jedním z největších jednotných trhů na světě a poskytuje podnikatelů přístup k široké zákaznické základně, proto by tuto příležitost podnikatelé rozhodně neměli vynechat. V EU je také volný pohyb zboží a služeb, kapitálu i osob, proto je obchod jednodušší a expanze do jiných zemí je snazší (přesto je třeba neopominout další náležitosti tohoto obchodu, jako platba DPH a další).
Evropa podnikatelům poskytuje mnohé finanční programy, granty a dotace, které mohou získat k podpoře svého podnikání a k expanzi jak z hlediska technologií, tak dalších inovací.
Další články na téma Evropa najdete na Peníze.cz.
Itálie nebo Německo. CSG má chuť na další investice
Česká skupina CSG, která exportuje do více než 70 zemí a zaměstnává přes 10 tisíc lidí, se v posledních letech vydala na nákupy do Španělska, Itálie nebo třeba Německa. A další akvizice plánuje. „Díváme se na příležitosti po celém západním světě,“ říká finanční ředitel skupiny Zdeněk Jurák.
Absolutní obžaloba Evropy. Proč nás Brusel okrádá o 20 tisíc měsíčně a co s tím?
Relativní úpadek Evropské unie oproti USA a zbytku světa trvá už čtvrtstoletí od vzniku měnové unie. Evropa navíc, zdá se, neslyší ani na hlasitá varování z poslední doby. Nedávná analýza agentury Bloomberg proto nebývale ostře projekt společné Evropy kritizuje. A ukazuje, že kdyby unijní ekonomika držela krok s USA, byla by zhruba o tři biliony eur (76 bilionů Kč) větší. Existuje ale vůbec ještě recept na nápravu?
Vězíme v pařátech čínského draka. Závislosti na Říši středu se musíme rychle zbavit
Naše závislost na Číně překonává nejhorší očekávání. Dokládají to data z nové studie. Ukazují, že jsme se octli v pařátech čínského draka. Na tuto situaci bychom mohli zle doplatit – obdobně jako na závislost na ruském plynu.
Ekonomický obr, politický trpaslík? Jednotný obchodní zákoník může Evropu nakopnout
Rodí se plán na záchranu Evropy: jednotný obchodní zákoník, který by jí konečně umožnil využít její velikost. Komu by tato nová a odvážná myšlenka nejvíc pomohla? Ve zkratce řečeno: všem.
Zaplať, nebo zaplať daty?! Tak to prr... Nový trend internetu se Evropě zajídá
Ochrana osobních údajů v našich médiích často nerezonuje. V poslední době toto téma oživily dvě kauzy celosvětových rozměrů: pokuta 351 milionů korun pro českou antivirovou firmu Avast a diskuse, zda lze za přístup k webovým stránkám platit informacemi osobního charakteru.
Bitva o budoucnost Evropy se blíží. Proč by nás tyhle volby měly setsakra zajímat
Volby do Evropského parlamentu jsou povětšinou na první pohled nuda, které většina lidí nevěnuje příliš pozornosti. Tentokrát to ale může být jiné. Nejenže se do Evropy tlačí strany, které by ji rády „rozředily“ či změnily její zahraničně-politický kurz, ale po změně volají i ty zavedené. A hraje se o budoucí podobu Green Dealu, konkurenceschopnost Evropy, ale i podmínky pro podnikání.
SUV nejsou jen móda aneb Když se byznys řídí podle metru
Možná vás překvapí, co všechno ovlivňuje český i světový byznys. Třeba i jen to, jak vysocí vlastně jsme. Rosteme a s námi i věci, které nás obklopují.
Petrof přesouvá část výroby do Asie. Náklady v Česku už jsou neúnosné, hlásí
Královéhradecká společnost Petrof, tradiční výrobce pian se 160letou tradicí, přesune část výroby do Indonésie. V rozhovoru pro deník e15 to uvedla prezidentka firmy Zuzana Ceralová Petrofová. Přelomový krok hájí neúnosně rostoucími náklady v Česku.
Zákazy, příkazy, dotace a teď ještě zestátnění ČEZ. Evropa si reguluje cestu na dno
Čísla nejsou příznivá. Česko ekonomicky zaostává za EU a ta zase zaostává za USA. Proč tomu tak ale je? Proč chce Fialova vláda zestátnit ČEZ? A nešlape si náhodou Evropa sama po štěstí?
Víte, v čem podnikáte? Zapomenout na směrnici DAC 7 vás může přijít draho
Směrnice tam, směrnice sem a půl druhého milionu v ohrožení. Pokud podnikáte na poli digitálních platforem, měli byste zpozornět: do konce ledna máte povinnost podat report obsahující informace o prodejcích včetně výše příjmů, které na vaší platformě utržili. Za nesplnění povinností vyplývajících z EU směrnice DAC 7 implementované do českých zákonů můžete dostat až 1,5 milionu Kč pokutu.
Byrokracie? Kdepak... Firmy ve skutečnosti nejvíc trápí úplně něco jiného
Malé a střední firmy v Evropě trápí úplně něco jiného než tolik skloňovaná byrokracie. Ukázal to aktuální celoevropský průzkum Eurobarometr. Politici se přitom dušují, že už mají řešení.
Byznys na hraně. Evropa chce svázat zakázkovou ekonomiku novými pravidly
Gig economy neboli zakázková ekonomika je fenoménem poslední dekády. Jejími nejznámějšími představiteli jsou světové firmy jako Uber, Upwork nebo třeba Wolt, svůj byznys v tomto odvětví ale staví i celá řada dalších firem, včetně těch českých. Evropě se ale nelíbí postavení pracovníků v tomto druhu podnikání a chystá se ho svázat jasnými pravidly. Na co se připravit?
Konec punku, regulace krypta je tu. Řada projektů skončí, říká advokát
Evropská regulace kryptoměn MiCA dostala definitině zelenou. Krypto projekty tak nyní čeká komplikovaná příprava na získání licencí. Co to ale udělá s trhem? „Odhadujeme, že licenci získají maximálně nízké desítky subjektů. To je oproti stávajícím řádově tisícům subjektů s registrovanou krypto živností významná změna,“ říká advokát Martin Hobza.
Získejte konkurenční výhodu. Co je ESG rating a jak vám může pomoci?
S tím, jak rostou požadavky na udržitelnost byznysu ze strany investorů, regulátorů, zákazníků, obchodních partnerů nebo spotřebitelů, zvyšuje se i poptávka po transparentních a ověřených informacích o ESG (Environment, Social & Governance). Součástí tohoto trendu je i ESG rating. Co to je a jak může vašemu byznysu pomoci?
Zabije Evropská unie bitcoin? Zákaz těžby kryptoměn očima expertů
Evropské politiky už dlouho dráždí základní princip kryptoměn, který transakce potvrzuje výměnou za vysoký energetický výdej výpočetně schopných strojů. Snaha o jeho zákaz v rámci chystané regulace nevyšel, zdá se ale, že zelenénu smýšlení Evropy stejně neunikne. Co by to pro kryptosvět znamenalo? Byl by to konec bitcoinu? Zeptali jsme se za vás.
Vážně teď začneme pálit, co hoří? Green Deal je naše smlouva s budoucností
Za všechno může Green Deal! Věčná lidská potřeba najít viníka všeho našla svou oběť. Trh s povolenkami, slepý tlak na omezování fosilních paliv a jádra, riskantní sázka na plyn navzdory energetické bezpečnosti. Viníka máme, stačí tedy Green Deal zrušit a vrátit se ke starému dobrému pálení všeho?
Černá budoucnost malovaná narůžovo. Ušlí dnové ve Finmag newsletteru
Ne jedné straně úspěšná energetická Putinova válka, na druhé vzletná slova německého kancléře o zářné budoucnosti Evropy. Vítejte v realitě dnešního Evropana, tedy i Čecha. Aby to ale nebylo až tak černé, nejdřív splním svůj slib a dotkneme se Havaje. Navíc s bonusem.
Scholz v Praze maloval Evropu narůžovo. Dost možná úplně zbytečně
Jiný svět, jiná Evropa, jiné Německo? Německý kancléř Olaf Scholz ve svém pražském projevu mluvil o změně, kterou potřebuje Evropa do budoucna. Ta ale podle jeho představ nebude zase tak velká, jak by se mohlo zdát.
Co když Rusko vážně utáhne kohouty? Dodávky plynu očima expertů
Zemní plyn začal ve čtvrtek po desetidenní odstávce plynovodu Nord Stream 1 znovu proudit do Evropy, ale jen v omezeném množství. Ač se tedy evropští politici obávali úplného utažení kohoutů, ruský vládce Vladimir Putin je zatím jen přiškrtil. Co to ale bude pro Evropu a potažmo Česko znamenat?
Hrozí Evropě závislost na Číně? Solární zítřky ji mohou přinést
Z bláta do louže, geograficky přesněji – z tlap ruského medvěda do tlamy čínského draka. I tak se dá popsat energetická politika Evropské unie. Evropa se zbavuje fosilní závislosti na Rusku a pěstuje si solární závislost na Číně.
Jak dlouho tohle vydrží? Válka tmelí Evropu, problémy kypí dál
Ještě v lednu byla Evropská unie považována za rozhárané sdružení národních států, které více či méně touží po naplňování vlastních zájmů. Dokonce ani tradiční německo-francouzský motor Unie nedokázal dávat dostatečně najevo, kam a proč by evropské společenství mělo jít. Válka na Ukrajině vše změnila. Společný nepřítel spojil jindy nespojitelné – jak dlouho to vydrží?