Články na téma: nákupy
Nákupy jsou procesem výměny zboží za peníze nebo jiné hodnotné předměty. Jsou součástí každodenního života, pomáhají lidem uspokojovat základní potřeby i přání. Podnikatelům poskytují potřebné materiály a vybavení pro provoz.
Nákupy mohou probíhat, jak osobně v kamenných prodejnách, tak prostřednictvím online portálů a e-shopů. Prvním krokem k nákupu je uvědomění si potřeby nebo nedostatku, který je třeba uspokojit. Dalším krokem je v současnosti hledání informací a porovnávání různých značek, prodejen a produktů. Poté dojde k nákupnímu rozhodnutí a provedení transakce. Po nákupu dochází k post-nákupnímu chování, tedy k hodnocení nákupu, k rozhodnutí o opakovaném nákupu nebo zákazník nakoupený produkt dále doporučuje, případně mění nebo vrací.
Nákupy mají nejen ekonomický význam, ale také sociální aspekt. Při nakupování je možnost trávit čas s rodinou, s přáteli nebo s dalšími lidmi. Také je zde psychologický význam, protože nákupem se lidé mohou odměnit a cítit se tak lépe. To jim může pomoct zvládat stres a další starosti spojené s každodenním životem.
Pro podnikatele představují nákupy základní proces při podnikání. Podnikatelé nakupují materiály a zboží na výrobu produktů, anebo zboží prodávají a distribuují. Mohou získat několik výhod, jako například velkoobchodní slevy, výhodnější dodavatelské smlouvy a další.
Další články na téma nákupy najdete na Peníze.cz.

Známé značky, co změnily jméno. Prověřte svou paměť v kvízu
Se změnou jména jde samozřejmě většinou ruku v ruce změna tváře, loga, barev… Někdy změnu společnost chce, jindy je důsledkem třeba změny vlastnické struktury, jak se říká tomu, když vás někdo koupí. Tady se ale po příčinách neptáme. Zajímá nás jediné: víte, jak se tenhle podnik jmenoval dřív? Tak schválně!
Víte, který svátek je otevřeno? Vyzkoušejte se v kvízu, než přijde Cyril s Metodějem
Blíží se letní dvojsvátek. Slaví se blahý příchod Cyrila a Metoděje a mistra Jana z Husi neblahý odchod. A co obchod? ptá se spotřebitel, nakoupím-li sobě v ten či onen svátek zboží denní spotřeby? Zákon o prodejní době spáchal mnoho zla: uvrhl národ do nejistoty a podtrhl jeho víru ve zdravý rozum zákonodárců. Nebo víte, v který svátek nakoupíte? Ukažte.
Za reklamní letáky se bude platit. Zničí to seniory a tiskárny?
Kdo je pošle do světa, ať platí za jejich likvidaci. Zásada, kterou chce ministerstvo životního prostředí uplatňovat na reklamní letáky, se určitě nelíbí všem. Seniorům to zavře cestu k nákupům ve slevách nebo budou letáky dražší – a zaplatíme to všichni, argumentují odpůrci.
Zemědělci čelí kolapsu výkupních cen. Potraviny ale zlevňují pomaleji
Potraviny v obchodech zlevňují nejvýrazněji od roku 2009, zemědělci se ale musejí vypořádávat s pětinásobně silnějším propadem svých výkupních cen, historicky zcela ojedinělým. Ceny v průmyslu klesají poprvé od roku 2020, jde o symbolickou tečku za covidem a energetickou drahotou.
Obří potenciál nákupních parků očima expertů. Proč má smysl do nich investovat?
Trávit celou neděli s rodinou v nákupní galerii už není takové terno jako bývalo. Čas je vzácnější, peněz na utrácení méně. A na uspokojení základních nákupních potřeb většinou bohatě stačí menší obchodní centra na krajích měst, kterých poslední dobou přibývá. Vyplatí se do nich investovat? Zeptali jsme se odborníků.

Kdo ohlídá české moře? Armádu čeká stamiliardový tendr
Po roce 2027 by český vzdušný prostor, přezdívaný „české moře“, měly ohlídat nové supersoniky. Na čáslavské základně nahradí čtrnáct stárnoucích gripenů. Zakázka, kterou musí promptně řešit nová vláda, se může pohybovat kolem sta miliard korun. Praha se díky ní ocitne v centru globálního zbrojního dění.

Předražené zbraně za vaše peníze? Radujte se a na nic se neptejte
Modernizace je nutná. Tak ministerstvo obrany hájí pozdní a extrémně drahé nákupy francouzských houfnic a izraelských raket. I když zastaralá česká armáda novou a kvalitní techniku potřebuje, k vysvětlení předvolebních miliardových akvizic bez soutěže by přece jen mělo zaznít důvodů víc.

Porostou ceny až do nebe? Inflace očima expertů
Nad čtyřmi procenty už jsme, u pěti budeme na konci roku. Po covidovém restartu čelíme zdražování, jaké tu nebylo od poslední finanční krize. Je to jen rychlá přeháňka, nebo vytrvalý déšť?

O lidi tu nejde, jen o politiku. Potravinové kvóty ženou Česko z Unie
Co je české, nemusí být hezké, chtělo by se říct. Zákon o povinných kvótách na potraviny původem z Česka je toho důkazem. Nejenže může zvýšit ceny, ale i zhoršit postavení Česka v Evropské unii. Navíc řeší problémy, které neexistují.

Zlaté časy obchodních center jsou pryč
„Lidé si během dvouměsíčního lockdownu zvykli trávit čas jinak. Do nákupáků už nebudou chodit tak často,“ říká Jakub Lohniský, zakladatel módní značky Le Premier.

Na český talíř český brambor! Soběstačnost očima expertů
Poslanecký návrh chce zvednout podíl českých potravin na pultech během pěti let na 85 procent. Navrhovatelé tak chtějí posílit české zemědělce a přiblížit Česko potravinové soběstačnosti.

Jménem zákona, jezte česky!
Na každého jednou dojde. Jednou i vy budete jíst vodňanská kuřata nebo kostelecké uzeniny a k tomu přikusovat toastový chléb z Penamu.

Výdejní automaty jsou dvacet let za světem. Je čas to změnit
Na kafe, na kolu a dost často taky na prd. Tak by se daly shrnout dějiny výdejních automatů v Česku za posledních dvacet let. Nové technologie ale mění i tenhle obor, říká Martin Horák ze společnosti Pick-up & 24. V chytrých automatech najdete všechno od vajíček přes domácí mošty až po parfémy. A teď i roušky a dezinfekce.

Když v obchodech berou jen karty. Konec hotovosti očima expertů
Měli by mít obchodníci povinnost přijímat platby v hotovosti? A kdy a proč skončí bankovky a mince v propadlišti dějin?

Zavřené obchody o svátcích: Zrušit? Rozšířit? Očima expertů
Už tři roky musí větší obchody během některých svátků zůstat uzavřené. Jak se zákon o prodejní době v praxi osvědčil? A neměl by se ještě rozšířit, nebo naopak úplně zrušit?

Očima expertů: Apple Pay. Mnoho povyku pro nic?
Apple Pay dobývá Česko. Aspoň podle novinových titulků. Může nová platební metoda změnit nákupní návyky Čechů, nebo jde jen o přifouknutou mediální bublinu?

Ředitel digitálního bankovnictví České spořitelny: Musíme se posunout dál
„Na internetu denně surfuje půlka republiky. Chytré telefony využívá osmdesát procent populace. Zájem lidí o digitální technologie je tu obrovský a my toho chceme využít,“ říká v rozhovoru Filip Zeman, který má v České spořitelně na starost digitální produkty a služby.

Očima expertů: Co s deseti miliony?
Přistálo vám na účtu pohádkové dědictví od zapomenuté tety z Argentiny nebo tučná výhra v loterii? Naši experti vám poradí, jak s penězi naložit.

Očima expertů: Neprodávejte jídlo moc levně!
Ministr zemědělství v demisi Jiří Milek by chtěl stanovením minimálních marží zabránit obchodním řetězcům, aby prodávaly potraviny pod cenou. Pomůže to v praxi českým zemědělcům a potravinářům, nebo by se měl stát v téhle problematice angažovat jinak, pokud vůbec?

Lidi si chtějí sáhnout
„V žádném byznysu nemá smysl jít proti nákupním zvyklostem zákazníků,“ vysvětluje zakladatel největšího českého e-shopu s módou Ladislav Trpák, proč Zoot.cz sází na hybridní model – kobinaci e-shopu s kamennými výdejnami zboží.

Vadí vám dvojí kvalita potravin v Unii? Tak co s ní uděláte?
Po Evropské unii chceme, aby se nám co nejméně pletla do životů a starala se jen o nejdůležitější věci. A pak po ní žádáme, aby řešila složení Nutelly.