Články na téma: nezaměstnanost
Nezaměstnanost je stav, kdy počet pracovních míst je nižší než poptávka po nich. Za nezaměstnané jsou považovány všechny osoby starší patnácti let, které si aktivně hledají práci a mohou do práce nastoupit do 14 dnů.
Dlouhodobá nezaměstnanost je ekonomickým problémem, kdy nezaměstnaný nemůže práci najít déle než jeden rok. Nezaměstnanost se měří poměrem počtu nezaměstnaných osob k celkové pracovní síle.
Podnikatele nezaměstnanost ovlivňuje v různých sférách. Může dojít ke snížené poptávce, protože spotřebitelé méně poptávají dané produkty. Také může dojít k situaci, kdy lidé mají nižší příjmy a dané výrobky si nemohou dovolit.
Tolik lidí na volné místo dávno nebylo. Nová čísla o nezaměstnanosti
Nezaměstnaných přibývá, volná místa ubývají, naznačuje čerstvá statistika z úřadů práce. Přesto je ale nezaměstnanost v Česku nejmenší v Evropské unii.
Jak dosáhnout německých platů? Španělsko na to dost možná káplo
Španělsko je z pohledu loňského vývoje nejúspěšnější zemí mezi ekonomicky vyspělými státy sdruženými v organizaci OECD. V ekonomickém růstu předstihlo dokonce i Spojené státy. Ještě před pár lety přitom bylo symbolem předlužené upadající země. Co za tímto „zázrakem“ stojí a co si z toho může odnést Česko?
Internetové obchody táhnou růst maloobchodu, tržby stouply o 16,1 %
Tržby v maloobchodě se v srpnu reálně zvýšily meziročně o 5,3 % a meziměsíčně o 0,1 %. Překonaly odhady analytiků, kteří aktuální čísla hodnotí jako jednoznačně pozitivní vývoj pro celou českou ekonomiku. Na růstu tržeb přitom profitují zejména internetové obchody.
Růst nezaměstnanosti se zastavil. Trh práce ustál nová pravidla pro dohodáře
Registrovaná míra nezaměstnanosti v Česku dosáhla v srpnu hodnoty 3,8 procenta a zopakovala tak výsledek z předchozího měsíce. Trh práce se po předchozím růstu nezaměstnanosti už dokázal vyrovnat se zpřísněním podmínek zaměstnávání brigádníků.
Nezaměstnanost v červenci mírně stoupla. Trh práce ale dál zůstává vysátý
Registrovaná míra nezaměstnanosti v červenci oproti předchozímu měsíci narostla o 0,2 procentního bodu a dosáhla hodnoty 3,8 %, uchazečů o práci bylo i 10 327 víc. Vysátý trh práce představuje podle ekonomů problém hlavně pro sektor stavebnictví.
Roste, ale neoslňuje. Maloobchodu se pořád nedaří návrat k předpandemické úrovni
Maloobchodní tržby se v červnu reálně zvýšily meziročně o 4,4 % a meziměsíčně o 0,7 %, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle ekonomů se naděje vkládané do letošního dynamického oživení spotřebitelské poptávky zatím příliš nenaplňují.
Míst je málo, opatrnost převládá. Čím dál míň lidí přemýšlí o změně práce
Zaměstnanci v Česku vnímají ochlazení trhu práce, jen šestina ještě letos změní místo. Vyplývá to z průzkumu společnosti Předvýběr.cz.
Řekové zavedli šestidenní pracovní týden. Návrat k otroctví, nebo inspirace pro Česko?
Mladí Evropané (a Češi nejsou výjimkou) volají po pracovních postřižinách – kratší pracovní době za stejné peníze. Řekové však zaměstnavatelům usnadňují nařizovat šestidenní pracovní týden. Přiměl je k tomu zejména nedostatek pracovníků, tedy stejný problém, který brzdí českou ekonomiku.
Rodičovská v Česku je abnormálně štědrá, zkraťme ji! Profitovat z toho můžou všichni
Česká míra nezaměstnanosti zůstává jednou z nejnižších v EU, což škrtí rozvoj byznysu a tuzemské ekonomiky. V porovnání s ostatními evropskými státy je Česko také zemí s jednou z nejdelších rodičovských dovolených. Nabízí se proto úvaha, která mnohé zaručeně zvedne ze židle: rodičovskou dovolenou zkrátit a motivovat tak lidi k rychlejšímu návratu do práce. Pomůže to?
Podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ? Víme, kdo má nárok a kolik dostane
Žádat o podporu v nezaměstnanosti můžou i živnostníci. Jaké podmínky musí OSVČ splnit, jak dlouho lze podporu pobírat, z čeho se počítá a jak na žádost? Dočtete se v našem velkém přehledu.
Česko a vize zázračného zbohatnutí. Proč nám to furt nevychází a jak to konečně změnit
Svaz průmyslu a dopravy nedávno představil vizi hospodářské politiky ČR na příštích šest let. Pro úspěšnou transformaci navrhuje celkem sedm strategických pilířů. Některé jsou schůdné, jiné ale naprosto nereálné. Pojďme se dnes společně na tento návrh podívat, alespoň na některé jeho body.
Budoucnost služeb v Česku? Jasný růst, ale taky pekelný nedostatek lidí
Podíl služeb na hrubém domácím produktu, hrubé přidané hodnotě i zaměstnanosti je v Česku nižší, než je běžné v zahraničí. V příštích letech by se měl zvyšovat, sektoru ale dál hrozí nedostatek pracovních sil, vyplývá to z analýzy Asociace malých a středních podniků (AMSP).
Podpora ekonomické migraci. Stát pomůže firmám s hledáním pracovníků z ciziny
Agentura CzechTrade spouští službu Podpora ekonomické migraci, jejímž cílem je českým firmám pomoci s hledáním kvalifikovaných pracovníků ze zahraničí, například zedníků, truhlářů či elektrikářů.. Poskytována bude například v Gruzii, Arménii, Srbsku nebo Černé Hoře.
Proč školství nereflektuje potřeby byznysu? Vždyť to už jsme tu jednou měli!
Jak by mělo fungovat školství? Do jaké míry by mělo být vzdělávání propojeno s praxí a potřebami firem? A na jaké předměty klást hlavní důraz? Věčné otázky, na něž je obtížné najít odpověď. Konsensus snad najdeme jen v jedné věci: že dnešní školství nefunguje dobře. Ale co v tomto případě znamená „dobře“?
Firmy omezují nábory a začínají propouštět. Nezaměstnanost ale zůstává pod kontrolou
Míra nezaměstnanosti v únoru stagnovala, počet uchazečů o práci se v meziměsíčním i meziročním srovnání mírně zvýšil. Část firemního sektoru omezuje nové nábory a ve výjimečných případech sahá i k propouštění. I v evropském srovnání je ale český pracovní trh stále v dobré kondici.
Nižší zdanění práce? Líbivý návrh NERV, který se zatraceně nepovedl
Snižme odvody z nízkých mezd a kompenzujeme to jiným zdaněním. Tak zní jeden z celkem 37 návrhů prorůstových opatření Národní ekonomické rady vlády (NERV). Na první pohled to zní líbivě, kdo se ale na návrh podívá blíž, zjistí až neuvěřitelné souvislosti.
Nezaměstnanost roste, hurá. Nová čísla z úřadu práce
Podíl nezaměstnaných na začátku roku vždycky naroste. Letos je jich ale nejvíc za posledních pět lednů (když nepočítáme ten s covidem). Budou mít zaměstnavatelé konečně z čeho vybírat?
A dost, letíš! Snadný vyhazov trhu pomůže, ale těžce za něj zaplatíme
Současnému vládnímu kabinetu evidentně teče do bot. Vzpomněl si na skupinu obyvatel, za jejíhož zastánce se vláda – a zejména hlavní vládní strana ODS – od počátku prohlašovala: na podnikatele. Chce jim usnadnit propouštění a nabírání lidí. A to rychle. Problém je ale v tom, že to zaplatí zas podnikatelé. Anebo to nebude fungovat.
Plná zaměstnanost začíná být problém. Zbavíme se konečně zombie firem?
Česko se přestalo hýbat. Není to snad tím, že v této zemi máme plnou zaměstnanost a dotacemi držíme nad vodou zombie firmy?
Hosana, vláda zvedne minimální mzdu. Spíš by ale měla překopat celý systém
Marian Jurečka páchá další dobro. Není však jisté, zda změny, které chystá v systému minimálních mezd, také dobře skončí.
Vymírající Česko v pasti. Žádní „levní“ Mongolové krizi pracovního trhu nevyřeší
Česká populace stárne, firmám scházejí lidé a je třeba to řešit, jinak to poškodí českou ekonomiku. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka proto nedávno oznámil, že zvýší kvóty pro „dovoz“ pracovníků z ciziny. Jenže jakkoliv to je dobrá okamžitá pomoc pro některé firmy, dlouhodobě to problém české ekonomiky ani podstatné části podniků nevyřeší. Co je tady špatně?