Články na téma: nezaměstnanost
Hosana, vláda zvedne minimální mzdu. Spíš by ale měla překopat celý systém
Marian Jurečka páchá další dobro. Není však jisté, zda změny, které chystá v systému minimálních mezd, také dobře skončí.
Vymírající Česko v pasti. Žádní „levní“ Mongolové krizi pracovního trhu nevyřeší
Česká populace stárne, firmám scházejí lidé a je třeba to řešit, jinak to poškodí českou ekonomiku. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka proto nedávno oznámil, že zvýší kvóty pro „dovoz“ pracovníků z ciziny. Jenže jakkoliv to je dobrá okamžitá pomoc pro některé firmy, dlouhodobě to problém české ekonomiky ani podstatné části podniků nevyřeší. Co je tady špatně?
Z nezaměstnaných podnikateli. Recept, který funguje, ukazují studie
Podnikatelem se člověk nemusí stát jen z touhy po vlastním byznysu, ale i vlastní potřeby. Ukazují to dlouhodobé studie, podle kterých se nezaměstnaným daří uspět i skrze vlastní živnost. „Samostatná výdělečná činnost jim nabídla možnost, jak být svým pánem a dělat to, co je baví a podle svého,“ říká Ondřej Dvouletý z podnikohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze.

Jak přilákat mladé? Slušně je zaplaťte a buďte přátelští, radí nový průzkum
Potýkáte se s nedostatkem zaměstnanců a rádi byste do týmu přinesli mladou krev a nové nápady? Jestli jste si odpověděli alespoň jednou ano, pomoci může nový Barometr mladých, za kterým stojí Fakulta podnikohospodářská Vysoké školy ekonomické v Praze (FPH VŠE). Za cíl si bere pravidelně zjišťovat nálady a potřeby lidí ve věku mezi 19 a 27 lety. Tady jsou první výsledky.

Drama se nekoná, nezaměstnanost roste pomalu. Volných pozic ale ubývá
Proběhnuvší hospodářská recese ve druhé polovině loňského roku se do situace na pracovním trhu téměř nepromítla a jedinou hmatatelnější stopou poklesu ekonomiky je zatím snižující se nabídka volných pracovních míst. Nezaměstnanost roste pomalu.

Desítky tisíc lidí na dlažbě. Jak číst nebývalý výplach v top firmách světa
Zprávy o masovém propouštění v největších technologických společnostech se v poslední době staly normou. Odhaduje se, že americké společnosti z odvětví big techu dosud propustily celkem 130 tisíc lidí. A tento počet nemusí být konečný. Proč se to děje? Je to příznak krize? A jak je možné, že tolik pracovníků – převážně kvalifikovaných – nikdo nebude postrádat?

Do jak velké recese se řítíme? Budoucí vyhlídky očima expertů
Nejdřív covid, pak válka a s ní spojená energetická krize a pádivá inflace. Nejen česká ekonomika je po těchto ranách na prahu recese, podle mnohých ekonomů už je dokonce v ní. Jak velké problémy budeme mít? A můžeme v recesi najít i příležitost? Zeptali jsme se expertů.

Reálné mzdy v Česku dál rekordně padají. A příští rok přijdou vyhazovy
Průměrná mzda po zohlednění inflace se ve třetím čtvrtletí propadala nejvýrazněji v historii Česka, stejně jako ve druhém čtvrtletí o 9,8 procenta. Životní úroveň Čechů letos klesá takřka o desetinu, což je rekord. A bude hůř. V příštím roce přijde propouštění, jaké v posledních letech nepamatujeme.

Češi propadají skepsi, mají strach o práci. Propouštění je nevyhnutelné
Obavy českých domácností ze zdražování se posouvají na vedlejší kolej. Největším strašákem je teď růst nezaměstnanosti. Důvěra v ekonomiku klesá už pátý měsíc v řadě.

Máme se bát recese? Dost možná už v ní jsme, ale konec světa nečekejte
Všude kolem byla recese, ale nikdo o ní nevěděl. To tak s recesemi bývá, že o nich víme až zpětně. V prosinci roku 2007 by vás to ani nenapadlo. Přesto statistici právě tímto měsícem vytyčují začátek poslední velké krize. Opakuje se snad historie?

Noční můra ekonomů se blíží. Hrozí nám stagflace jako v sedmdesátkách?
Světová ekonomika se zadrhává a v novinových titulcích se znovu objevuje slovo stagflace. To strašilo ekonomy hlavně v sedmdesátých letech minulého století. Jsme tedy opět ve stejné situaci, v jaké byl svět tehdy? A čeká nás dekáda vysoké inflace, stagnace ekonomiky a vysoké nezaměstnanosti?

Nedostatek míst v průmyslu? Proč dovoz pracovní síly není řešení
Nedostatek pracovních sil je v současnosti považován za jednu z bariér dalšího rozvoje české ekonomiky, zejména průmyslu. Už tak složitou situaci navíc zkomplikovala ruská invaze na Ukrajinu a problém nastává i z hlediska struktury absolventů. Jak tento nedostatek řešit?

Uč se a práce bude. Být chameleonem se vyplatí
Připravte se. Pandemie rozhýbala pracovní trh. Změny zatím zůstávají spíš mimo statistiky, pod povrchem, ale už teď jsou veliké. A s epidemií neskončí. Odemykáme zajímavé čtení z tištěného Finmagu.

Je tohle krize? 2008 byla větší divočina, říká centrální bankéř Michl
S členem bankovní rady ČNB Alešem Michlem o dopadech pandemie koronaviru na ekonomiku, regulacích hypotečního trhu a možnostech, jak naložit s devizovými rezervami centrální banky.

Na podzim si může přijít i pro vás. Nezaměstnanost očima expertů
Co čeká český pracovní trh? Jak moc vyletí v příštích měsících nezaměstnanost? Kdo se má bát o místo? A dokáže vláda efektivně reagovat?

Umělá inteligence pracovní místa neničí, ale vytváří. Když ji stát nechá
Umělá inteligence nám práci nebere. Jen nám ji mění pod rukama.

Robotizace. Je pokrytecké říkat, že zaměstnanost zůstane stejná
„Najednou tu bude dost lidí bez práce. Velkou část z nich budou tvořit bílé límečky a úředníci z kanceláří. Společnost by se měla intenzivně zabývat otázkou, jak se tahle masa lidí uplatní,“ říká prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu a viceprezidentka Hospodářské komory Marta Nováková.

Očima expertů: Nejsou lidi? Dovezeme!
Měl by stát usnadnit firmám přijímání zahraničních pracovníků i navzdory kritice, že tak v Česku snižuje cenu práce?

Očima ekonomů: Hranice pro minimální mzdu? Neexistuje
Od jaké částky může vést minimální mzda k nezaměstnanosti? Ptali jsme se ekonomů na „bod zlomu“.

Kam až může růst minimální mzda? Hledá se bod zlomu
Aby minimální mzda v Česku způsobila růst nezaměstnanosti, musela by být víc než 20 tisíc korun měsíčně, říká šéf odborářů Josef Středula. Znamená to, že při minimální mzdě dvanáct, patnáct nebo třeba sedmnáct tisíc se s trhem práce nic moc nestane?

Lidská síla z Ukrajiny: Lék i jed
Ve střední Evropě jsou miliony nezaměstnaných. Firmy přesto zachraňují Ukrajinci.