Články na téma: světová ekonomika
Další články na téma světová ekonomika najdete na Peníze.cz.
Šeď a průměr. Proč značka Made in Czech Republic netáhne a jak to změnit?
Někdy prodává značka výrobku, někdy jeho kvalita a někdy stačí jen to, z jaké je země. I název země či oblasti je totiž svého druhu značkou. Takovou, že některé firmy dokonce předstírají, že v takové zemi sídlí, jen aby na nich ulpěl punc kvality. U značky Česko to bohužel neplatí. Ale dá se to změnit.
Zdaňme tabák i alkohol, vyděláme na tom všichni
Ve 20. století mělo kouření tabáku na svědomí smrt zhruba sta milionů lidí. Většina z nich pocházela ze dnes bohatých zemí. To se ale pomalu mění a zdravotní zátěž spojená s kouřením se přesouvá z vysokopříjmových států do zemí s nízkými a středními příjmy. A nové odhady znějí děsivě: v 21. století by užívání tabáku mohlo připravit o život až miliardu lidí. Co s tím?
Čínská ekonomika trpí, dál ji decimuje covid. Dosáhne ještě někdy dominance?
Čínské vedení hýří optimismem. Hrubý domácí produkt země může letos růst až o 5,5 procenta, což je fenomenální úspěch po loňských třech procentech a 2,24 procenta v roce 2021, nejhorším výsledku od roku 1976. Je za tím hlavně rychlé uvolnění proticovidových opatření. Čínu přesto čekají obří ekonomické potíže. Jak je to možné?
Mezivládní kartelová dohoda? Debaty o globální minimální dani znovu ožívají
Mimo ohnisko veřejného zájmu probíhala na nedávném zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu diskuse o velmi závažném tématu. Zástupci mnoha zemí diskutovali o globální minimální dani z firemních zisků. Pokud někdy taková dohoda projde, svět už nikdy nebude stejný jako dřív.
Svět je hezčí, než se zdá. Věřte datům, ne propagandě
Pod tlakem médií informujících o jedné katastrofě za druhou je snadné uvěřit, že život na Zemi se neustále zhoršuje. Ve skutečnosti je to s námi ale lepší a lepší, píše exkluzivně pro Finmag.cz dánský statistik Bjorn Lomborg.
Pánek: Ekonomická svoboda klesá, ale v Česku se stydět nemusíme
Ekonomická svoboda v České republice i ve světovém průměru v covidovém roce 2020 klesla. Přesto na tom Češi vůbec nejsou zle. Vyplývá to z indexu Economic Freedom of the World, který měří, do jaké míry politika a instituce jednotlivých zemí podporují ekonomickou svobodu. Jak jsme na tom?
Proč jsme doteď ksakru spali? Tahle malá součástka mění celý svět
Ta částka je až absurdní: 289 miliard dolarů, bezmála sedm bilionů Kč, na čipy. Spojené státy reagují na globální výpadky dodávek podporou domácí výroby polovodičových technologií pro IT a automobilový průmysl. O soběstačnost ve výrobě bojuje i Evropská unie, zatím ale jen zlomkem peněz. Bude to potřeba.
Ukrajinská ekonomika pod palbou Rusů. Jak dlouho ještě vydrží?
Ukrajina už přes čtyři měsíce odolává ruské agresi, její ekonomika ale čím dál víc strádá. Centrální banka dělá, co může, do země stále míří i pomoc ze zahraničí. Přesto zůstává na místě otázka: jak dlouho ještě vydrží tamní ekonomika v chodu?
Straší vás inflace v Česku? Tak se podívejte na premianty světa
Inflace v Česku je jen slabý odvar. Když se člověk podívá do světa, nejsou tam na tom lépe. Natož pak v Latinské Americe, která má za sebou několik mimořádně složitých let a aktuálně se stala globálním inflačním premiantem.
Hromadné krachy a nebývalá chudoba. Pandemie zanechává v Latinské Americe spoušť
Málokterou část světa zasáhla pandemie nového koronaviru tak ničivě jako právě Latinskou Ameriku. Přestože v regionu žije méně než desetina světového obyvatelstva, připadá na něj bezmála třetina všech dosavadních obětí pandemie.
Očima expertů: Trump vs. Biden. Jak volby ovlivní ekonomiku a akciové trhy
Sestřelí výsledky prezidentských voleb v USA finanční trhy? Který z kandidátů je pro světovou ekonomiku přijatelnější? A kdo má větší šanci uspět?
Očima expertů: Krize za dveřmi. Kdy a odkud přijde?
Německo, Velká Británie i USA míří do recese. Může zadrhnutí největších ekonomik vyvolat další globální hospodářskou krizi, nebo jde jen o zbytečnou paniku?
Očima expertů: Trump na trůnu. Co náš čeká?
Donald Trump se stane novým prezidentem USA. Máme se bát? A co to znamená pro Ameriku, pro Evropu a pro Česko?
Očima expertů: Kdo bude příštím prezidentem USA?
Který z prezidentských kandidátů by byl pro Spojené státy i zbytek světa nejlepší? Zeptali jsme se Pavla Teličky, Ilony Švihlíkové, Alexandra Vondry, Davida Ondráčky a dalších osobností.
Nový čínský kouzelnický trik
Jak asi může vypadat rok 2016 v zemi, kde se recese vydává za zpomalení růstu.
Kovaná ekonomie. IT: Maso je snězené, zbývá omáčka?
Když se řekne DPH, naježí se vám vzrušením chloupky na zátylku? Mezi námi, to asi málokomu. A přece může být ekonomie vzrušující dobrodružství skoro pro každého. Každý týden nás o tom v novém seriálu bude přesvědčovat Lukáš Kovanda, ekonom a popularizátor ekonomie.
Nastává revoluce digitálních měn? Rozhovor s Georgem Selginem
Před nedávnem jsme čtenáře Finmagu seznámili s Georgem Selginem, americkým ekonomem, který patří mezi výrazné kritiky současného systému centrálních bank. V dnešním pokračování rozhovoru představíme jeho názory na možný měnový převrat – dostali jsme se s příchodem bitcoinu do bodu zlomu?
Fedofilní propaganda zhoustne! Rozhovor s Georgem Selginem
George Selgin, ekonom z Georgijské univerzity a stoupenec svobodného bankovnictví, říká v exkluzivním rozhovoru pro Finmag: „Spojené státy zažívají výrazný nárůst cen aktiv – nejen akcií, ale třeba i nemovitostí. Jsem přesvědčen, že za tento růst je zodpovědná americká centrální banka. Čili: tento růst nezrcadlí zlepšující se zdraví americké ekonomiky.“
Pavel Kohout: Úvahy střízlivého optimisty
Před časem napsal jeden čtenář pod můj text příspěvek zhruba v tomto smyslu: „Pan Kohout určitě ví a chápe, jak je všechno v pytli, jak světová ekonomika směřuje do úplného úpadku a zmaru, a přesto píše takové nesmyslně optimistické články, není to divné?!“
Litva a Lotyšsko. Úspěšné země..., ze kterých se utíká
Kdyby všichni byli jako Lotyši, tak by se krize v Unii vyřešila rychle, psalo se v mnoha komentářích v minulých letech. Když ale člověk Pobaltí skutečně navštíví, dívá se na to trochu jinak.