Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Nové kousky ministerstva financí. Proč takový úřad ještě trpíme?

Petr Hampl
Petr Hampl
12. 12. 2012

Oni ti komunisté měli nakonec možná v něčem pravdu. Kdybychom dnešní experty nahradili pomocnými dělníky, na kvalitě výstupů úřadu by se to nejspíš neprojevilo.

Nové kousky ministerstva financí. Proč takový úřad ještě trpíme?

Tak ministerstvo financí se nám opět vyznamenává. Nemám na mysli jen to, že za pár týdnů nás čeká zvýšení DPH, které připraví o práci další tisíce lidí, zmenší celkové daňové výnosy, a zvýší tak deficit. Dějí se i další věci, nad kterými zůstává rozum stát.

Opatření ke zvýšení příjmů snižují příjmy

V rámci boje proti boháčům prosadil ministr Kalousek opatření, o kterém jeho aparát sní už dlouho. Zakázal danění pomocí paušálů velkým plátcům podnikajícím na živnostenský list. Takovým, jako jsou úspěšní advokáti nebo soudní znalci. Možná je to spravedlivé, ale ministerstvo zapomnělo říci, kde nahradí peníze, o které státní rozpočet tímto opatřením přijde. Doporučuji ke čtení článek daňové konzultantky Ivany Ottové. Nekomentuje politiku, ale radí, jak optimalizovat (rozuměj snížit) daňovou povinnost v rámci toho, co je legálně možné. Když naši bohatí právníci založí malé s. r. o., udělají to chytře a všechno stihnou zapsat do letošního finančního roku, několik let nebudou téměř platit daně. Opravdu na ministerstvu financí věřili, že si všemi mastmi mazaní advokáti této možnosti nevšimnou? Asi nepřekvapí, že paní Ottová konstatuje, že jí spousta takových lidí kontaktuje a žádá provedení potřebných operací.

Vyměnit úředníky za traktoristy? Zrušit!

Ale to není nic proti nápadu na regulaci cen pohonných hmot. Ano, těch cen, které ministerstvo vyhnalo nahoru nesmyslným zvýšením daně (která v důsledku snížila výnosy). Takže se možná dočkáme front před pumpami a podpultového benzínu. Vítejte v časech před listopadem 1989! A co je nejhorší, nikdo už se takovým nápadům ani nediví.

Když jsme u toho komunistického režimu, nabízí se srovnání s gottwaldovskými časy, kdy kvalifikovaní úředníci byli nahrazováni dělnickými kádry se základním vzděláním. Jak by nám dnes něco takového prospělo! Pravděpodobně není žádná oblast, ve které by se fungování ministerstva mohlo ještě zhoršit. Spíš lze očekávat, že by ti traktoristé a soustružníci projevovali víc zdravého selského rozumu.

Tím neříkám, že horuji pro takovou záměnu. Mnohem lepší řešení navrhl před časem Pavel Kohout. Ministerstvo financí prostě zrušit. Činnost finančních úřadů by to neovlivnilo a podklady pro jednání o rozpočtu by vytvářel nový odbor na předsednictvu vlády. Nemusel by mít víc než deset zaměstnanců.

Publikováno na autorově blogu

Daňové přiznání online

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte (11)

Vstoupit do diskuze
Petr Hampl

Petr Hampl

Tatík, který se živí normální prací (majitel malé firmy, expert na prodejní metodiky a marketing složitějších technologií) a po večerech se zabývá sociologií. Momentálně si dálkově dodělává doktorát na... Více

Související témata

cena benzinudaň z příjmůdanědaňové únikydaňový výnoslafferova křivkaministerstvo financíspotřební daňstátní rozpočetvýběr danívýdajové paušály
Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo